• Kuchnia krajów anglojęzycznych

        • Jednym ze sposobów na poznanie danego kraju jest z pewnością jego kuchnia. My też chcieliśmy poczuć smaki i zapachy, niektórych z tradycyjnych dań kuchni krajów anglojęzycznych. Wspólnie z uczniami kl. V, VI i II, III przygotowywaliśmy naleśniki z syropem klonowym, owocami i masłem orzechowym. Wspólnie zaś z rodzicami, popularne w USA, burgery. Było naprawdę smacznie!

          Jeśli  chodzi o tradycje kulinarne w krajach anglojęzycznych to warto wiedzieć kilka ciekawostek.

          Z dań kuchni brytyjskiej najbardziej popularną  potrawą są  „Fish and chips”, składające się z ryby z frytkami i  octem.  Śniadanie  w tradycyjnej wersji składa się z boczku, jajek, kiełbasek, fasolek, pomidorów i grzybów. Jest to potrawa bardzo kaloryczna i w dzisiejszych czasach coraz mniej popularna. Typowy Brytyjczyk woli kanapki  lub płatki z mlekiem.  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Brytyjczycy przygotowują Roast Beef (pieczoną wołowinę) z tzw. Yorshire Pudding, który robi się z ciasta składającego się z: wody, mleka, mąki, jajek. Ciasto piecze się formie  na kształt czarek, kubków o  wysokość 10 cm.

           Szkoci  natomiast mają narodowe danie o niepowtarzalnym wyglądzie i zapachu. Potrawa ta nazywa się „haggis” i  składa się z podrobów (płuca, serce, wątroba) z kaszą i przyprawami. Co ciekawe cały farsz gotuje się w owczym żołądku.  Pyszne prawda? J

           Walijczycy zjadają „cawl” – gulasz warzywno – mięsny.

          W Irlandii tradycyjną potrawą  jest,  z kolei gulasz zrobiony z ziemniaków, marchewki, cebuli, pietruszki z jagnięciną lub baraniną. To świetne danie  na zimowe wieczory.

           W  Stanach Zjednoczonych ludzie jedzą potrawy z całego świata ponieważ jest to kraj stworzony przez emigrantów.  Amerykanie, tradycyjnie przygotowują pieczonego indyka z ziemniakami, a także ciasto dyniowe. Takie potrawy pojawiają się z okazji Święta Dziękczynienia. Popularnością cieszą się zwłaszcza burgery i danie  na słodko, czyli „pancakes” – naleśniki. Te ostatnie są zdecydowanie mniejsze i bardziej pulchne niż  znane nam w Polsce. Naleśniki zjada się np. na śniadanie polewając je syropem klonowym albo  z owocami.

            Australijczycy nie mają jednej , tradycyjnej potrawy, jednakże  np. potrawy z zapiekanego mięsa w cieście są  popularne. Mieszkańcy tego kraju lubią przyjęcia,  gdzie grillują z rodziną i znajomymi.  W Australii, a także w Nowej Zelandii popularnym deserem  jest „pavlova” – deser  składający się z bezy, z kremem i owocami. Nazwa tego smakołyku pochodzi od nazwiska  rosyjskiej primabaleriny Anny Pavlovej, dla której został po raz pierwszy przygotowany, kiedy przebywała ona w Perth.

           Nowa Zelandia i jej rdzenni mieszkańcy – Maorysi  mają tradycyjny sposób gotowania zwany „hangi”. Polega on na pieczeniu mięsa z ziemniakami i kapustą,  przy pomocy rozgrzanych kamieni.

            Tradycje kulinarne anglojęzycznej części Kanady związane są z brytyjską i amerykańską kuchnią stąd popularność pieczonych mięs z dodatkami czy naleśników.