• Matematyka w przyrodzie

• Spiralny kształt muszli ślimaków

W ramach innowacji pedagogicznej "Matematyka obecna jest wszędzie" uczniowie na podstawie konstrukcji ślimaka Teodorosa rysowali muszle ślimaków. Dowiedzieli się przez to w jaki sposób można wyznaczyć długości odcinków będących pierwiastkami kolejnych liczb naturalnych. Szukając informacji dotyczacych muszli mięczaków natrafili również na inne ciekawe wnioski dotyczące powiązania przyrody z matematyką. A oto efekty naszej pracy:

Symetria wśród jesiennych liści

Podczas zajęć uczniowie szukali symetrycznych liści oraz znajdowali wśród jesiennych liści osi symetrii. Wyniki swojej pracy przedstawili na plakatach, które zostały wywieszone na gazetce matematycznej.Uczniowie sfotografowali również liście, które wydały im się najbardziej symetryczne.

Plaster miodu jako graniastosłup sześciokątny

Podczas zajęć uczniowie rysowali siatki graniastosłupów prawidłowych sześciokątnych, a następnie wykonywali modele tych brył. Wykonano kilkanaście modeli a następnie sklejono je ze soba ścianami wykonując w ten sposów model plastra miodu.