HISTORIA SZKOŁY W GLISNEM
Glisne to wieś letniskowa położona w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy Górami Luboń Wielki, Szczebel i Okrągła. Wioska liczy około 300 mieszkańców, a w jej skład wchodzi 9 osiedli liczących średnio po 8 gospodarstw. W większości zamieszkują ją rolnicy trudniący się uprawą roli, a wielu młodych ludzi kształci się, a następnie podejmuje pracę w pobliskich miastach.
Obecnie Glisne posiada piękny kościółek pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, nawiązujący stylem do budownictwa regionalnego, remizę Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkołę Podstawową im św. Floriana. .
ROK 1886
Pierwsza szkoła w Glisnem została założona pod koniec XIX wieku w 1886 roku z inicjatywy Albina Korytowskiego, pochodzącego z Prus. Po otrzymaniu obywatelstwa austriackiego zakupił ziemie na terenie Glisnego, a chcąc pozostawić po sobie pamiątkę, zafundował budynek, który przeznaczył na szkołę. Pierwszymi nauczycielami byli Marcin Szewczyk i Edward Pietruszowski.
ROK 1895
W Glisnem istniała jednoklasowa, pokryta słomą szkoła ludowa do której uczęszczali uczniowie na naukę codzienną i dopełniającą . Dzieci często opuszczały lekcje, gdyż szły na służbę lub musiały pomagać w gospodarstwie.
ROK 1910
Uroczyście obchodzono rocznicę bitwy pod Grunwaldem i postawiono na pamiątkę krzyż na górze Okrągła.
ROK 1918
Radość z odzyskanej niepodległości i budowa II Rzeczpospolitej wiązała się z kontynuacją nauki w szkole , którą od 1905 roku prowadziła Zuzanna Młynarska.
ROK 1939
W związku z wybuchem konfliktu zbrojnego nauka w szkole został przerwana, ale wkrótce ją wznowiono i zarówno dzienniki jak i świadectwa były pisane w dwóch językach: polskim i niemieckim.
ROK 1945
Po zakończeniu II wojny Światowej budynek szkoły był bardzo zniszczony i wymagał gruntownej reperacji,. Prace remontowe jak wynika z zapisów kronikarskich wykonywali rodzice i uczniowie klas starszych w ramach zajęć pozalekcyjnych.
ROK 1958
Podniesiono stopień organizacji szkoły do klasy szóstej z trzema uczącymi nauczycielami. Nauka odbywała się w klasach łączonych. Warunki pracy były bardzo ciężkie, a sale lekcyjne wynajmowano u mieszkańców w odległości nawet 1km od szkoły. Przeprowadzono elektryfikację wsi, więc lampę w szkole zastąpiła żarówka. Zorganizowano naukę dla dorosłych, którzy chcieli uzupełnić swoje wykształcenie i dlatego zajęcia odbywały się do późnych godzin wieczornych.
ROK 1975
Obniżono stopień organizacji szkoły do klasy VI. Uczniowie klas VII i VIII kontynuowali naukę w Zbiorczej Szkole w Mszanie Dolnej. Przeprowadzono dalszy remont szkoły, obejście szkoły ogrodzono siatką, a podwórko szkolne pokryto asfaltem. W szkole przez 30 lat pracowali Stefania i Franciszek Pietrzakowie oraz Maria Masłowiec.
ROK 1992
Staraniem dyrektora szkoły Czesławy Łabuz podniesiono stopień organizacji szkoły do klasy VIII. Doposażono ją w niezbędne pomoce dydaktyczne i wciąż planowano budowę nowej szkoły.
ROK 1995
Wójt Gminy Mszana Dolna wraz z członkami OSP w Glisnem podjęli decyzję o adaptacji budowanej remizy na potrzeby szkoły i remizy. Przeprowadzono telefonizację i gazyfikację wsi.
ROK 2000
Rok milenijny był dla Glisnego wyjątkowy, gdyż odbyło się poświęcenie budynku, w którym mieści się Ochotnicza Straż Pożarna i Szkoła Podstawowa im. św. Floriana. W nowym budynku szkolnym mieści się: pięć klas lekcyjnych, biblioteka, sala gimnastyczna, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i kuchnia. W związku z reformą oświaty po ukończeniu klasy VI uczniowie kontynuują naukę w Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej.