• Procentowa matematyka

• Podczas zajęć uczniowie szukali zastosowania procentów nie tylko w matematyce ale i w życiu codziennym. Na pierwszy rzut nasunęły nam się obniżki towarów i usług zatem szukając informacji na ten temat przygotowali następujące materiały:

Obniżki towarów

Celem posezonowych obniżek cen jest pozbycie się towarów, które nie znalazły nabywców: zamiast magazynować rzeczy, które w przyszłym sezonie nie będą supermodne i ponosić dodatkowe koszty przechowywania, handlowcy decydują się na obniżenie ceny.

Np. Cena kurtki wynosiła 730 zł. Sklep wprowadził promocję: -55% na wszystkie towary. Ile wynosi cena kurtki w trakcie promocji?

Rozwiązanie: 55% z 730 zł = 0,55 ∙ 730 zł = 401,50 zł

730 zł – 401,50 zł = 328,50 zł

Odp. Cena kurtki w trakcie trwania promocji wynosi 328,50 zł.

Cena brutto drukarki (z podatkiem VAT 22%) wynosi 610 zł. Oblicz jej cenę netto.

Rozwiązanie: 22% z 610 zł = 0,22 ∙ 610 zł = 134,20 zł

610 zł – 134,20 zł = 475,80 zł

Odp. Cena netto drukarki wynosi 475,80 zł.

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie to miara zysku, jaki przysługuje posiadaczowi lokaty za udostępnienie bankowi swoich pieniędzy. Przyjęło się, że banki podają oprocentowanie w skali jednego roku, niezależnie od rzeczywistego okresu lokaty.

Np. Oprocentowanie lokaty w skali roku wynosi 2%. Wpłacasz na tą lokatę 5000 zł. Jaką sumę pieniędzy będziesz miał na tej lokacie po roku?

Rozwiązanie: 2% z 5000 zł = 0,02 ∙ 5000 zł = 100 zł

5000 zł + 100 zł = 5100 zł

Odp. Po roku na tej lokacie będzie 5100 zł.

Co to jest SKO?

Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) to największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny w Polsce program edukacji finansowej. PKO Bank Polski od pokoleń zachęca najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. Obecnie SKO to unikalne rozwiązanie w skali Europy, dostosowane do potrzeb polskich uczniów.

Co wchodzi w skład oferty SKO?

• bezpieczny, atrakcyjny graficznie, zrozumiały dla dzieci serwis bankowości internetowej
          • atrakcyjnie oprocentowane rachunki dla:
            • uczniów w wieku od 6 do 13 lat,
            • szkół,
            • rad rodziców.
          • komplet materiałów edukacyjnych dla:
            • nauczycieli,
            • rodziców,