• Ozdoby z recyklingu

          • Chociaż Święta Bożego Narodzenia już dawno za nami chcieliśmy wspólnie z uczniami klasy 2 i 3 pochwalić się udziałem w projekcie kulinarno – ekologicznym „Gotuj się na zmiany”, którego głównym patronem jest Winiary. Powyższą  prace wysłaliśmy na konkurs plastyczny. Chociaż nie udało nam się zdobyć głównej nagrody praca dzieci zasługuje na podziw i brawa. Wszystkie elementy dekoracji widoczne na zdjęciach zostały wykonane w 100 %  z rzeczy nadających się do recyklingu, czyli z opakowań po jajkach, słoików, butelek itp.

             

                                                                                                                                                           / J. Pankiewicz/

          • Karnawał, karnawał....

          • Za nami zabawa karnawałowa. Do przedszkola przybyły Księżniczki, Elzy, Dzwoneczki, koty, dinozaury i inne postacie z bajek. Porządku pilnował dzielny pan policjant. Zabawa była wyśmienita. Przedszkolaki wymyślały tańce, kółeczka, wężyki, tunele. Dzieci tak szalały, że trudno było zrobić ostre zdjęcia :)

            Po tańcach był tez czas na własnoręcznie przygotowany poczęstunek. Dzień przed zabawą przedszkolaki upiekły pyszne faworki, które cieszyły się wielką popularnością.

            Zapraszamy na krótką relację zdjęciową z tego dnia!

          • Walentynki w przedszkolu

          • 14 lutego był dla przedszkolaków  prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, układały serce z bibuły, wykonywały walentynki. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Wśród najmłodszych okazywanie uczuć często wiąże się z dzieleniem się i obdarowywaniem słodkim poczęstunkiem.

            Dzień Walentynowy w oddziale przedszkolnym z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

          • Ogłoszenie

          • Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Glisnem zawiadamia, że rekrutacja dzieci do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023 trwać będzie od 2 marca 2022 roku do 31 marca 2022 roku zgodnie z terminami określonymi w załączniku do Zarządzenia nr 18/22 Wójta Gminy Mszana Dolna z dnia 28 stycznia 2022 roku.

            Rekrutacja odbywa się w sposób tradycyjny w formie papierowej. Druk wniosku o przyjęcie do oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej dostępny jest w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły.

            Zapraszamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji na nowy rok szkolny.

             

            Dyrektor szkoły

          • Dino zabawy w przedszkolu

          • Dinozaury to gady które żyły w prehistorycznym lesie. Ich nazwy są trudne do wypowiedzenia (każda pani w przedszkolu uwielbia czytać książki o dinozaurach ), są wielkimi stworzeniami, niektóre są mięsożerne….a jednak są to zwierzęta, którymi interesuje się większość przedszkolaków. Naszą salę zalała fala przyniesionych przez dzieci figurek, książek i albumów. Również ubrania dzieci były bardzo dinozaurowe.

            Dinozaury towarzyszyły nam przez cały tydzień. Odbijaliśmy ślady prehistorycznych gadów w masie solnej. Rozmawialiśmy o dawcach czasach. Przenieśliśmy się na chwilę do kopalni soli, a nawet wyczarowaliśmy sól w sali.Przeliczaliśmy, wymyslaliśmy zagadki, tworzyliś,my pomysłowe prace. Bawiliśmy się też w wykopaliska: starsze dzieci musiały rozdmuchać kaszę manną, a młodsze szukały śladów dinozaurów w ryżu i makaronie. Z wykopanych kości dinozaurów dzieci ułożyły szkielet prehistorycznego gada.

            Szkoda, że dinozaury wyginęły...

          • Spotkanie z bajką

          • Bajki, baśnie mają niezwykłą moc. Rozbudzają naszą wyobraźnię, przenoszą w fantastyczny świat, pozwalają stać się, kim tylko chcemy. Przeżywanie przygód baśniowych bohaterów oswaja nas z różnymi emocjami, lękami, pokazuje, jak poradzić sobie w danej sytuacji.

            W tygodniu bajkowym przedszkolaki przynosiły swoje ulubione bajki i zachęcały innych do przeczytania nowych, bajkowych historii.

            Świat baśni doskonale przeniósł nas w świat teatru.  Przedszkolaki dowiedziały się co to jest scena, kurtyna, aktor, widz, poznały pacynki, marionetki oraz zapoznały się z pracą artystów pracujących w teatrze. Każdy mógł się wcielić w rolę aktora. Dzięki zgromadzonym strojom można było się przebrać, za kogo się chciało. Wiadomo….każda dziewczynka chciała zostać królewną.

            Dzieciom bardzo podobał się teatr cieni. Historię o Smoku Wawelskim obejrzały z zapartym tchem.

            Zabawy w teatr inspirowane bajkami dostarczyły przedszkolakom duzo radości. Mamy nadzieję, że  w niedługim czasie pojedziemy do prawdziwego teatru.

          • „Ekologiczny Stroik Bożonarodzeniowy”

          • Starostwo Powiatowe w Limanowej na początku grudnia ogłosiło konkurs na „Ekologiczny Stroik Bożonarodzeniowy”. Konkurs miał na celu kultywowanie i podtrzymywanie tradycji i folkloru związanego ze świętami Bożego Narodzenia, pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz wymianę doświadczeń w zakresie dekoracyjnym. Wyróżnienie otrzymał Wojciech Oleksy.

          • II miejsce Amelii Piekarczyk w konkursie "Świat za sto lat"

          • W piątek 17 grudnia 2021roku w Urzędzie Gminy Mszana Dolna odbyło się podsumowanie konkursu literackiego ,, Świat za sto lat", zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wzięło w nim udział 90 uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i 2 osoby dorosłe.

            Uczennica naszej szkoły Amelia Piekarczyk z kl. V zdobyła II miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Wyróżnienia w wojewódzkim konkursie promującym bezpieczeństwo w ruchu drogowym „Bezpieczni, Rozważni, Dalekowzroczni”

          • Jakub Majkowski, Amelia Piekarczyk, Bartosz Kaczor i Julia Kaczor uczniowie klasy V wykonali przestrzenną grę planszową „Rowerem kierujesz - bezpieczeństwo innych szanujesz!” otrzymali wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej wojewódzkiego konkursu „Bezpieczni, Rozważni, Dalekowzroczni”. Wyróżnienie otrzymała również Daria Antosz w kategorii Odblask.

            Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła zagrożeń, jakie wynikają z niewłaściwego przechodzenia przez jezdnię. Konkurs polegał na wykonaniu odblaska, plakatu lub gry planszowej w formacie A3 wraz z instrukcją dla minimum 4 uczestników. Gra miała dotyczyć bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze kierującego rowerem i pieszego. Patronat na konkursem objęli m. in. : Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie, który jest także współorganizatorem konkursu, Wojewódzka Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji w Tarnowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

             

          • Emilka Antosz wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II”

          •          Dnia 17 grudnia 2021 roku, w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II”. Na konkurs wpłynęło łącznie 541 prac, w tym: od przedszkolaków 92 ozdoby, 245 ozdób od uczniów klas 1-3, 149 ozdób od uczniów klas 4-6, 55 ozdób od uczniów klas 7-8.

                  Emilka Antosz uczennica klasy 4 zdobyła wyróznienie w kategorii klas 4-6. Gratulujemy Emilce!

                 Oprócz Emilki prace na konkurs wykonali również Wiktor Piekarczyk, Jakub Łacny, Amelia Piekarczyk, Igor Antosz, Wojciech Oleksy i Małgorzata Karpierz. Ich ozdoby były również piękne i zasługują na nasz podziw.

                                                                                                                                        /Jolanta Pankiewicz/

          • Ach te baśnie……

          •      W ramach zajęć rozwijających uczniowie klasy 2 i 3 zapoznali się z niektórymi baśniami Andersena, braci Grimm i Perraulta takimi jak np. „Trzy świnki”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Księżniczka na ziarnku grochu”. Mieli również za zadanie przeczytać dowolną baśń i opowiedzieć ją na zajęciach. Podczas spotkań z bohaterami baśni dzieci nie tylko ich słuchały, ale miały też okazję stworzyć postacie do teatrzyku kukiełkowego i pobawić się w aktorów. Oprócz tego były liczne zabawy związane z tematyką baśniową.       

                 Podsumowaniem zajęć było stworzenie przez dzieci książeczek z ulubioną baśnią, zilustrowanie ich oraz streszczenie, a także quiz wiedzy na temat baśni Andersena, braci Grimm i Perraulta. Uczniowie dostali piękne nagrody książkowe i dyplomy „Znawcy baśni’ za zilustrowanie i streszczenie dowolnej baśni oraz udział w konkursie wiedzy.

             

                                                                                                                                                        /Jolanta Pankiewicz/

          • Czytelnicze spotkanie z baśniami

          • We wtorek 14 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy na opowiadanie wybranej bajki lub baśni. Wzięli w nim udział chętni uczniowie klas IV-VIII. Zaprezentowali różne bajki i baśnie, a także wykazali się dużą pomysłowością w doborze strojów i rekwizytów. Jury nagrodziło książkami i dyplomami wszystkich uczestników. Nagrody książkowe były zakupione w ramach NPRCz.

            I miejsce zdobyli: Jakub Łacny z kl. IV oraz Amelia Piekarczyk z kl. V i Wiktor Piekarczyk z kl. IV,

            II miejsce - Jakub Majkowski z kl. V,

            III miejsceAleksandra  Łazarczyk,  Emilia Antosz z kl. IV i Małgorzata Karpierz z kl. VI oraz Piotr Karpierz z kl. VIII.

            Na koniec uczniowie klasy IV i V przedstawili baśń pt. ,,Królewna Śnieżka", którą przygotowali w ramach zajęć rozwijających czytelnictwo.

          • Konkurs „Dobry zwyczaj wypożyczaj! czyli współpraca z Biblioteką Pedagogiczną w Nowym Sączu – Filia w Limanowej

          • Biblioteka szkolna nawiązała współpracę z biblioteką biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w  Limanowej.

            Głównym celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie kompetencji czytelniczych, rozwijanie kreatywności i twórczości plastycznej wśród dzieci oraz włączenie się w realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

            Chętni uczniowie szkoły przygotowali plakaty zachęcające do przeczytania książek zakupionych do zbioru biblioteki szkolnej w ramach NPRCz. Na konkurs zostały wysłane trzy z czterech prac. Dwóch uczniów otrzymało wyróżnienia: Wiktor Piekarczyk oraz Jakub Łacny - uczniowie klasy czwartej.

          • „Skarpetkowy zawrót głowy”

          • To kolejna część innowacji pedagogicznej „Rozpocznij przygodę z … książką!

            Tym razem bohaterem książkowym jest seria opowieści o Skarpetkach. Biblioteka szkolna zaprezentowała książki z tej serii na gazetce ściennej.

            Podczas zajęć czytelniczych uczniowie słuchali wybranej opowieści o skarpetkach i wykonywali dane zadanie. Młodsi uczniowie ozdabiali swoje skarpetki różnymi motywami i kolorami, natomiast starsi uczniowie ozdabiali przyniesione z domu skarpetki bez pary tworząc pacynki.

            W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione książki z tej serii. Uczniowie bardzo chętnie wypożyczają te książki. 

            Cztery części uwielbianych przez dzieci, bestsellerowych opowieści o skarpetkach, które dały nogę z kosza z brudną bielizną. Zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, lekarzami, mysimi mamami, lecą w kosmos albo pomagają świętemu Mikołajowi.

          • Innowacja „Rozpocznij przygodę z książką!

          • Biblioteka szkolna zachęca uczniów do czytania książek. Tym razem bohaterem „książkowych przygód” jest seria opowiadań o Muminkach.

            W ramach akcji czytelniczej została przygotowana gazetka o bohaterach serii Muminki. Podczas przerw oraz na zajęciach czytelniczych czytane były fragmenty książek „Opowiadania z doliny Muminków”.

            W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione książki z tej serii. Uczniowie bardzo chętnie wypożyczają te książki.
            Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

          • Podziękowania za akcję "Szlachetna Paczka"

          • Udział w akcji „Szlachetna Paczka” to była dla nas lekcja wrażliwości, empatii i otwarcia na potrzeby drugiego człowieka. Większość z nas odrobiła tę lekcję na „szóstkę” 

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji i zapewnili choćby jeden produkt z listy potrzeb naszej rodziny czyli Frania i jego rodziców. Potrzeby były ogromne ale razem z Wami drodzy rodzice, uczniowie , nauczyciele oraz anonimowi darczyńcy udało się je zrealizować. Ze środków które zebraliśmy mogliśmy zakupić drukarkę i tusze do niej , laminator, 9 paczek specjalych pampersów, kołdrę poduszkę, pościel, materac, tor kuleczkowy, materiały szkolne, ozdoby świąteczne  oraz wiele produktów żywnościowych i środków czystości. Dodatkowo rodzic i uczeń zakupili   inhalator. W zbiórce pieniężnej na rehabilitację dla Franka  pomógł również Lider szlachetnej Paczki z rejonu Mszany Dolnej, który dzięki ofiarności  ludzi pozyskał środki pieniężne  na zakup Vouchera na 13 i pół miesiąca rehabilitacji w dwóch różnych ośrodkach.

            Akcje organizowaliśmy jak co roku wspólnie z Zespołem Szkoły i Przedszkola w Olszówce.

                                                                                       

            Ja jako opiekun Wolontariatu ze swej strony pragnę dodatkowo podziękować uczniom,którzy przynosili produkty oraz tym  którzy szczególnie wyróżnili się podczas prac związanych z segregowaniem rzeczy oraz pakowaniem i zdobieniem naszych paczek. W imieniu wolontariuszy składam również serdeczne podziękowania rodzicom naszych uczniów, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję pomocy dla wybranej przez nas rodziny.

                                                                                                                    Z całego serca za nie dziękujemy.

             

            Wolontariusz , który opiekował się naszą rodziną pragnie przekazać kilka słów:

            Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

            Rodzina na widok całego ogromu paczek oniemiała z zachwytu. Pan Krzysztof był pod wrażeniem samochodu osobowego wypełnionego po brzegi darami dla jego rodziny, nie spodziewał się takiej ilości podarunków. Franio, choć zwykle jest wulkanem energii i ciężko mu wytrzymać w jednym miejscu dłużej niż 5 minut, siedział spokojnie na kanapie kiedy jego tata i wolontariusze przynosili podarunki do salonu. Z każdą wniesioną kolejną paczką, opakowaną w różnorakie kolorowe papiery jego uśmiech stawał się coraz to większy. Choć Franio nie potrafi mówić, jego zadowolenie w postaci uśmiechu na twarzy oraz śmiejących się oczu były od razu zauważalne i szczere. Kiedy rozpakowaliśmy prezent dla Frania, którym był drewniany tor kuleczkowy Montessorii widać było, że chłopiec poznaje zabawkę, którą na co dzień widywał jedynie w przedszkolu. Niezwłocznie po rozpakowaniu zaczął skakać z zadowolenia, ostrożnie zabrał kuleczkę i z wielkim skupieniem obserwował jej ruch po torze. Pani Annie bardzo przypadły do gustu ozdoby świąteczne, a pan Krzysztof ogromnie ucieszył się na widok nowego kompletu kuchennych noży. Po wręczeniu voucherów na terapie zajęciowe w dwóch różnych ośrodkach zajęciowych wspierających rozwój dziecka, rodzice Frania byli bardzo wzruszeni. Na początku nie byli w stanie powiedzieć praktycznie nic, jednak ich oczy pokazywały ich aktualny stan ducha. Dopiero po chwili rodzice podziękowali ogromnie za pomoc dla ich syna, za dar serca innych nieznanych im ludzi, którzy postanowili dać możliwość rozwoju ich Franiowi.

            Słowo od Wolontariusza

            Szanowni Darczyńcy!
            Serdecznie i z całego serca dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w pomoc dla Frania oraz jego rodziców. Zaangażowanie jakie Państwo włożyli w proces kompletowania i pakowania podarunków oraz tworzenie kartki świątecznej, zasługują na wyróżnienie, ponieważ wszystko to było na najwyższym poziomie. Wręczanie paczek tej rodzinie oraz szczera reakcja rodziców na widok vouchera była bezcenna i pozostanie w mojej pamięci na długo.
                                                                                                               Z całego serca za nie dziękujemy!

          • Witaj święty Mikołaju!

          • Wizyta świętego Mikołaja  to jeden z  najbardziej oczekiwanych dni  w roku. A czekają nie tylko mali, ale i ci starsi.

            Od samego rana w szkole panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały, czy się nie zbliża. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki.

            I w końcu nadeszła ta upragniona chwila. Dzieci usłyszały dźwięk dzwonków sygnalizujący nadejście Świętego Mikołaja.

            Piękne powitanie przygotowali najmłodsi. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę, recytowały wierszyk oraz wręczyły własnoręcznie zrobioną. „Księgę dobrych uczynków”. Następnie klasa  II i III odśpiewała na cześć Świętego piosenkę. Najbardziej jednak zgromadzeni czekali na to, co Mikołaj przyniósł- na prezenty!

            Wszyscy wykazali się niezwykłą odwagą. Nikt nie płakał, nawet maluszki, które specjalnie przybyły do naszej szkoły na spotkanie z Mikołajem.

            I znowu trzeba czekać cały rok na kolejną wizytę….

            W ramach przygotowań na przyjście Mikołaja uczniowie starszych klas Wojciech Oleksy, Wiktor Piekarczyk i Jakub Łacny wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym Święty Mikołaj w oczach dzieci". Nie udało sie im niestety zdobyc żadnej nagody lecz ich prace zasługują na nasz podziw.

          • Pluszowy miś w przedszkolu

          • 25 listopada jest szczególnym dniem dla najmłodszych, gdyż tego dnia pluszowe misie odwiedzają nasze przedszkole.

            Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym, pomaga nam w smutkach, tęsknocie, a nawet łagodzi objway choroby.

            W przedszkolu spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare,  żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Misiu łapki w przód”, „Jadą, jadą misie", brały udział w zabawach ruchowych, zgadywankach i  wykonywały misiowe zadania.
            Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom.

             Po tak intensywnym dniu misie były wykończone i postanowiły zjeść na dzieciaki drugie śniadanie.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Pluszowego Misia.

          • Robimy kartki świąteczne, by wspomóc akcję wolontariatu!

          •      Jest to już niemalże tradycją, że dzieci i rodzice z naszej szkoły biorą udział w akcji "Szlachetna Paczka" i wspierają w ten sposób osoby potrzebujące pomocy. 

                   Uczniowie z klasy II, III, IV, V, VI i VIII sami wpadli na pomysł, aby wspomóc potrzebującą rodzinę i wraz z panią od plastyki zrobili wspaniałe kartki świąteczne, które zamierzają sprzedać podczas szkolnego kiermaszu. Pieniążki z ich sprzedaży postanowili przekazać na zakup sprzętu medycznego dla dziecka z rodziny do której trafią też podarunki przekazane na ten cel przez rodziców dzieci szkolnych.

             

                                                                                                                                         /Jolanta Pankiewicz/