• Dzień Przedszkolaka

          • 20 września, jak co roku, w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka.  To bardzo ważne święto, w którym nie zabrakło uśmiechu, zabawy i radości.

            Odśpiewaliśmy piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek”, odrysowaliśmy wybranego przedszkolaka na kartce,  wydrapywaliśmy spod farby ciekawe rysunki. Każdy przedszkolak chciał się też obfotografować w fotobudce. Na koniec dnia wszystkie wspaniałe przedszkolaki zostały nagrodzone medalem Super Przedszkolaka.

            Wszystkim Super Przedszkolakom życzymy tak udanego roku szkolnego, jak dzisiejszy dzień.

          • Dzień Mamy i Taty

          • Uczniowie naszej szkoły- ci mali i ci trochę więksi:)- jak co roku przygotowali występ na specjalną okazję jaką jest Dzień Mamy i Taty. Było troszkę stresu i tremy, ale dzieci dały z siebie wszystko i pochwaliły się swoim talentem recytatorskim, wokalnym i tanecznym. Każdy przecież wie, że:
            „Mama, tata mądre główki
            Są jak jabłka dwie połówki
            Co za jabłko mówię wam
            Jaki Skarb ja w domu mam…”

            Miło było patrzeć na łzy wzruszenia wszystkich Mam i dumnych Tatusiów.

          • Zawód mojego rodzica- rozstrzygnięcie konkursu w oddziale przedszkolnym

          • Kończąc przygodę z zawodami oraz lapbookami pod koniec roku szkolnego w oddziale przedszkolnym został ogłoszony konkurs pt. „Lapbookowe opowiadania o zawodach- zawód mojego rodzica”. Chętne dzieci, wraz z rodzicami, przygotowały wspaniałe prace konkursowe.

            Jury, w skład którego wchodzili członkowie szkolnej Rady Pedagogicznej, ogłosiło następujące wyniki:

            I miejsce- Lena Wójcik, Agnieszka Skowronek oraz Viktoria Cież

            II miejsce- Maria Pustelnik, Adrian Talarczyk oraz Milena Blecharczyk.

            Podczas uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom nagrody.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

             

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 20-22 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wycieczka odbyła się w ramach projektu ,, Poznaj Polskę".

            Program był bardzo bogaty i ciekawy. Po ok. pięciogodzinnej podróży busem rozpoczęliśmy, wraz z przewodnikiem, zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego, na którym pochowano ponad milion osób. Wśród nich znajduje się wiele znanych i zasłużonych dla kraju postaci, m.in. żołnierze powstań narodowych, działacze niepodległościowi, artyści, pisarze, uczeni czy aktorzy. Następnie na Starówce zobaczyliśmy pomnik Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Archikatedrę Świętego Jana, Syrenkę; potem Krakowskie Przedmieście- przy którym znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, na którym odbyła się msza pogrzebowa Prymasa Tysiąclecia. Na zakończenie zwiedziliśmy tego dnia jeszcze Muzeum Powstania Warszawskiego. Wieczorem udaliśmy się do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg. Drugi dzień zwiedzania zaczęliśmy od gry plenerowej w Łazienkach Królewskich. Mimo deszczu wszyscy doskonale się bawili wykonując kolejne zadania wyznaczone przez pana przewodnika. Nasz pobyt w tym miejscu upamiętniliśmy zdjęciem przed pomnikiem Fryderyka Chopina. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, w którym podziwialiśmy m.in. piękny obraz Jana Matejki ,, Bitwa pod Grunwaldem ". Kolejnym punktem programu była Biblioteka Uniwersytecka, oraz piękny ogród na dachu tego budynku. Zjedliśmy też posiłek w Mc. Donaldzie, w kompleksie handlowo-biurowo-rozrywkowym- Złote Tarasy. Na koniec dnia oglądaliśmy panoramę Warszawy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki i metrem udaliśmy się na nocleg do hotelu. Ostatni dzień naszego pobytu w stolicy upłynął na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik,gdzie wszyscy mogli poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Końcowym punktem był Wilanów i jego piękne ogrody oraz warsztaty podczas których, uczniowie zapoznali się z działaniem prawdziwej prasy drukarskiej, którą mogli samodzielnie wprawić w ruch.

            Zmęczeni ale szczęśliwi w godzinach wieczornych wróciliśmy do domu. Wycieczka była udana i na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • Nasi uczniowie na podium ogólnopolskiego konkursu!

          • Uczniowie klas IV i V wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pod nazwą: "Etykiety energetyczne w służbie ratowania planety", gdzie zajęli zaszczytne miejsce na podium.

            Konkurs zorganizowany został w ramach realizacji projektu Label2020. Uczniowie klas podstawowych mieli za zadanie nagrać film-reklamę energooszczędnego użytkowania urządzeń domowych oraz etykiet energetycznych. Jury złożone z przedstawicieli Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz Instytutu Badań Edukacyjnych, który był współorganizatorem konkursu, wybrało najlepsze prace.

            Z pośród wszystkich nadesłanych z całej Polski, praca uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Glisnem została nagrodzona III miejscem!

            Serdecznie gratulujemy naszym uczniom zwycięstwa.

             

            Wyniki konkursu oraz wygrane filmiki można znaleźć pod linkiem:

            https://www.kape.gov.pl/blog/aktualnosci-kape-1/wyniki-konkursu-dla-szko-podstawowych-639

          • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Prozdrowotnej

          • Serdecznie gratulujemy Julci, Zuzi, Agusi, Viktorii oraz Lence z oddziału przedszkolnego za otrzymanie wyróżnienia w kategorii zespołów grupa 5- 6 lat w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Prozdrowotnej „Śpiewające Serca” organizowanym przez Stowarzyszenie  Pro Salute w Białymstoku.  Dziewczynki zaprezentowały piosenkę „Fikający zuch” zachęcając do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.

            Serdecznie gratulujemy!

             

          • Wycieczka z okazji Dnia Dziecka

          • 1 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasa 2 i 3 wybrały się na wycieczkę do Rabki, żeby uczcić Dzień Dziecka. Najpierw przeszliśmy przez zabytkowy  Dworzec Kolejowy i odwiedziliśmy mieszczącą się tam Bibliotekę Miejską. Panie bibliotekarki pokazały regały z różnorodnymi książkami dla dzieci i młodzieży i zachęcały do czytelnictwa.

            Wychodząc  z biblioteki wyszliśmy wprost na pomnik św. Mikołaja przypominając  świętemu, żeby nie zapomniał o nas w grudniu. Następnie udaliśmy się do teatru Rabcio na spektakl Miś Tymoteusz  Rym Cim Ci. Perypetie wesołego misia oraz szalonego pieska rozbawiały całą publiczność. Po przedstawieniu w holu teatru prowadzone były warsztaty plastyczne, do których się przyłączyliśmy. Następnie udaliśmy się do Parku Zdrojowego na krótki spacer. Widzieliśmy mnóstwo pięknie kwitnących kwiatów, fontannę, przeszliśmy tez przez zdrowotną tężnię solankową. Jako że pogoda dopisywała, zjedliśmy też lody dla ochłody. Ostatnim dodatkowym punktem naszej wycieczki była dmuchana kraina do skakania.

            To był naprawdę udany Dzień Dziecka!

             

          • Co słychać u pszczół?

          • Wraz z nastaniem pięknej wiosny przedszkolaki wybrały się z wizytą do pszczół do pasieki Państwa Lupa. Krocząc po osiedlu Krupy w Glisnem oczom naszym ukazała się piękna pasieka z  rzeźbionymi ulami.  Wokół słychać było bzyczenie małych pszczółek. Po tym magicznym miejscu oprowadziła nas babcia Julci, która opowiadała mnóstwo ciekawostek na temat tych pracowitych owadów. Dzieci oglądałaby  różne przyrządy służące do pozyskiwania miodu. Widziały ramki na miód, specjalny strój pszczelarza, wielką maszynę, którą trzeba mocno kręcić, żeby pozyskać złocisty miód. Widziały również specjalne kosze, które pomagają w przenoszeniu matki pszczoły do innego ula. Dzieciom bardzo podobał się podkurzacz, który służy do  oddymiania pszczół. Święty Ambroży, patron pszczelarzy, czuwał nad nami, żeby nikomu nie przydarzyła  się żadna niemiła przygoda.

            Dzieci z uwagą  przysłuchiwały się temu, co opowiada pani. Odchodząc z pasieki przedszkolaki zostały obdarowanie słoiczkami z miodem oraz naklejkami i pszczółkowymi balonikami.

            W ramach naszego projektu poznaliśmy kolejny zawód. Dziękujemy Julci i jej babci z wspaniałe przyjęcie i mnóstwo ciekawostek na temat życia pszczół.

          • Spotkania z autorami wierszy dla dzieci

          • Możemy się pochwalić, że zakończyliśmy kolejny etap zmagań z literatura dziecięcą. Tym razem na zajęciach rozwijających uczniowie z klasy 2 i 3 słuchali i czytali samodzielnie wiersze trzech poetów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Danuty Wawiłow.  Uczniowie wykazywali się na zajęciach znajomością przeczytanych tekstów min. rysując ilustracje do wierszy wybranymi technikami np. wydrapywania czarnej farby, wcielając się w aktorów i odgrywając scenki do wierszy, bawiąc się np. wykonując balonowego kundla do wiersza Danuty Wawiłow. Nieodzowną częścią zajęć było też poznanie życia i twórczości autorów wierszy.

            Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, zwłaszcza chwile kiedy mogły wcielić się w aktorów.

             

                                                                                                                                                / J.Pankiewicz/

          • NIECH KAŻDY DZIEŃ BĘDZIE DNIEM ZIEMI

          • Nowa galeria Dzień Ziemi została dodana do albumu fotograficznego

             27 kwietnia odbył się w naszej szkole ,,DZIEŃ ZIEMI''. Uczniowie klasy IV i V przygotowali, w ramach zajęć rozwijających ,krótkie przedstawienie pt. ,, Szanuj Ziemię". Przekazali w nim, jak duże znaczenie dla naszej planety ma segregowanie śmieci, oraz jak w ciekawy sposób można wykorzystywać odpady np. wykonując 

            z nich oryginalne stroje. Po przedstawieniu wszystkie klasy wzięły udział w ekologicznym quizie i poradzili sobie bezbłędnie odpowiadając na prawie wszystkie pytania dotyczące ochrony środowiska. 

            Klasy: II, III, IV i V wykonały także przepiękne plakaty. Efekty ich pracy można obejrzeć w galerii poniżej.

               Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich, bo każdy człowiek jest zależny od Ziemi i musi o nią zawsze dbać.

          • "Góralskie Cytanie" - Święto Naszej Szkoły

          • !7 maja świętowaliśmy imieniny naszej szkoły. I to w stylu zagórzańskim! 

            Z tej okazji mogliśmy obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 4 i 5, do którego inspiracją była opowieść „Maziorz” z książki „Czytanka Zagórzańska”. Następnie odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Czytelniczo – Plastycznego „V Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej. Polegały one na czytaniu gwarą tekstów z „Zagórzańskiej Czytanki” przez uczniów klas 2- 8 biorących udział w konkursie.  Do dalszego etapu przeszli z klas młodszych: Michał Skowronek i Olivia Cież, a z klas starszych: Jakub Majkowski i Amelia Piekarczyk.

            Aby sprawdzić  wśród dzieci znajomość  tekstów z „Czytanki Zagórzańskiej” panie  wychowawczynie przygotowały quizy z pytaniami  do wybranych opowieści.  Wszystkie zespoły biorące udział w zmaganiach wykazały się ogromną wiedzą i w związku  z tym zostały nagrodzone słodkimi upominkami.

            Na koniec rozstrzygnięta została część plastyczna konkursu. Wszystkie prace plastyczne były wspaniałe i pomysłowe, ale jury musiało wybrać tylko po dwie z każdej kategorii wiekowej. Do etapu pozaszkolnego przeszły prace Michała Skowronka, Olivii Cież, Eryka Chwały i Jakuba Łacny. Gratulujemy wszystkim uczestnikom szkolnego etapu konkursu i życzymy dalszych sukcesów i wysokich miejsc na etapie wojewódzkim!

        • Odkrywamy Kraków!
          • Odkrywamy Kraków!

          • Uczniowie klas II-III wzięli udział w projekcie „Poznaj Polskę”.  Dzięki wsparciu finansowemu dzieci mogły uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma na celu wspomóc realizację podstawy programowej oraz uatrakcyjnić zdobywanie wiedzy. 

            28 IV 2022r. o godz. 7.45 wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. Tym razem podczas wycieczki towarzyszyła nam pani pilot, która była naszym przewodnikiem. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzeum zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Było to jedno z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Założone zostało w 1912 roku dla potrzeb lotnictwa Austro-Węgier.  

            Pomimo, iż dzieci wiedziały gdzie jadą, to wjeżdżając na teren Muzeum z zachwytem podziwiały widoczne samoloty, które jak się okazało nie były jedynymi i najciekawszymi eksponatami. W muzeum powitał nas przewodnik, który oprowadził nas po muzeum, pokazując inne, ciekawe samoloty schowane w hangarach. Podczas spaceru przewodnik z pasją opowiadał historie samolotów oraz pilotów, którzy na nich latali. Mogliśmy zobaczyć je bliska, a nawet wejść do środka oraz poznać ich historię. Podziwialiśmy pierwsze samoloty, helikoptery, samoloty wojskowe oraz pasażerskie. Widzieliśmy m.in. helikopter papieski, policyjny, a także samolot wykonany przez konstruktora w swoim małym mieszkaniu w bloku. 

            Pełni wrażeń ruszyliśmy dalej. Tym razem nasza pani Pilot, która jest przewodnikiem po Krakowie zaprowadziła nas na Krakowski Rynek. Najpierw opowiedziała legendę o Krakowskim hejnale i Zaczarowanych gołębiach, następnie wysłuchaliśmy Hejnału z wieży Mariackiej granego przez hejnalistę na 4 strony świata. Spacerując po Rynku opowiedziała kolejną legendę o budowie mariackich wież przez pewnych braci. Pokazała legendarny nóż wiszący u wejścia do Sukiennic. Siedząc pod pomnikiem Adama Mickiewicza dowiedzieliśmy się czym są Sukiennice, oraz podziwialiśmy Kościół Mariacki. Zwiedziliśmy również znajdujący się w pobliżu Kościół Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy na ścianach piękne kwiaty (nasturcje, maki itp.) namalowane na przez S. Wyspiańskiego oraz cudowne witraże. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego. Jak się później okazało dzieci były zachwycone roślinnością ogrodu. Pani przewodnik z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadała o rodzimej roślinności, jak również o egzotycznych okazach znajdujących się w szklarniach, czy w muzeum. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o roślinach i oglądali m.in.  palmy, kaktusy, bananowca, pomarańczę, cytrynę, kawę, bawełnę, olbrzymie liście, które udźwigną nawet dziecko, rośliny mięsożerne czy mimozę, które to okazały się największym hitem. Na zakończenie obiecały p. przewodnik Magdalenie, że na pewno tu jeszcze wrócą, a przynajmniej postarają się obserwować profil Ogrodu Botanicznego, aby móc zobaczyć Selenicereus zwany też "królową nocy". To pnący kaktus rosnący w Meksyku i na Karaibach. Jego duże, białe kwiaty (do 30 cm średnicy) otwierają się tylko na jedną noc. Zapylane są przez motyle nocne. Owoce, osiągające 8 cm długości, są jadalne. Kwiat, kwitnie tylko jedną noc, ale obsypuje go kilkadziesiąt kwiatów.  

            Na zakończenie wycieczki zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń poszliśmy na obiad, a następnie udaliśmy się do domu. 

            Oglądając pamiątkowe zdjęcia możemy stwierdzić, iż zaplanowane zamierzenia zostały w pełni zrealizowane. W tych niezwykłych miejscach, uczniowie poznali historię samolotów oraz zobaczyli niesamowite organizmy roślinne, które żyją nawet setki lat. Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. 

          • Z wizytą u rolnika

          • Z nastaniem wiosennej pogody wybraliśmy się do gospodarstwa państwa Aleksandrowiczów, aby zgłębić  tajniki pracy rolnika. Mimo, że większość przedszkolaków mieszka na wsi, wiele rzeczy było dla nich nowością.

            Największą  atrakcja był oczywiście piękny koń. Odwiedziliśmy też w stajni krowy, które z ciekawością się nam przyglądały.Dzieci miały okazje zobaczyć maszyny rolnicze, przyrządy do pracy na roli, poznały też zasady funkcjonowania dojarki.

            Kontynuując zagadnienia gospodarskie oglądaliśmy w przedszkolu najbardziej popularne zboża czyli pszenicę i owies. Układaliśmy historyjkę od ziarenka do bochenka a następnie samodzielnie upiekliśmy pyszny, pachnący chleb. Dzieciom tak smakował, że z całego bochenka zostały tylko okruszki. Lepiliśmy też z plasteliny wyroby z mąki. Piekne rogaliki, bułeczki i chlebki zachęcały do zjedzenia.

            Owies zaś wykorzystaliśmy do dekoracji zbliżających się świąt wielkanocnych. Zasadziliśmy ziarenka w zrobionych po kubkach po jogurcie barankach.

            Wszystkie zdobyte wiadomości zgromadziliśmy w kolejnym lapbooku.

            Dziękujemy rodzinie Pawełka i Julci za przemiłe przyjęcie w gospodarstwie.

          • Kiermasz wielkanocny

          • W niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową tj. 10 kwietnia 2022 r. przed kościołem w Glisnem odbył się kiermasz wielkanocny zorganizowany przez uczniów i nauczycieli tutejszej szkoły. Podczas kiermaszu można było nabyć piękne palmy wykonane przez samych uczniów, koszyczki z kwiatami z krepiny oraz baranki, kurki i króliczki z ciasta. Mimo brzydkiej pogody udało się sprzedać wszystko. Środki z kiermaszu zostaną przeznaczone dla uczniów, ktorzy z zaangażowaniem wzięli udział w tej akcji na dofinansowanie wycieczki szkolnej.                                       

             

                                                                                                                                         / J. Pankiewicz/

          • Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną rozstrzygnięty!

          • Na wiele dni przed mającym się odbyć kiermaszem wielkanocnym uczniowie z naszej szkoły rozpoczęli przygotowania do wykonania palm oraz wiosennych koszyczków. Przed samym kiermaszem młodsze dzieci z klas 2 i 3 upiekły też baranki, zajączki i kurki z ciasta. 

            Dyrekcja naszej szkoły postanowiła nagrodzić najpiękniejsze palmy i ogłosiła konkurs szkolny. Palm było co niemiara. Na dodatek wszystkie były prześliczne! Jury miało w związku z tym niemały kłopot, by wybrać te najpiękniejszą palmę. Przy wborze brane były pod uwagę takie kryteria jak samodzielność, kreatywność, zaangażowanie, wygląd ogólny. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i jesteśmy dumni jako szkoła, że nasze dzieci potrafią stworzyć tak piękne arcydzieła! Dziękujemy też wszystkim sponsorom w szczególności Pani Dyrektor, sklepowi Silla oraz hurtowni papierniczej z Mszany Dolnej.

             

                                                                                                                                 / J. Pankiewicz/

          • Pierwszy dzień wiosny w kolorze zielonym

          • Tradycją w naszym przedszkolu jest coroczne żegnanie zimy. Pomogła nam w tym Marzanna, która w tym roku była wyjątkowo piękna. Zostawiliśmy ja na placu zabaw, żeby Pani Wiosna ją zabrała i wygnała daleko za morze. Zielony kolor królował w tym dniu, a to po to, żeby nowa pora roku szybko zagościła w przedszkolu i za oknem.

            Na naszym parapecie też zrobiło się zielono, a to za sprawą przygotowanych wcześniej miniszklarni.

            Pożegnanie zimy się udało, więc niech nastanie piękna wiosna!

          • Zapamiętaj sobie, że dziś święto Kobiet.....

          • Jak co roku 8 marca wszyscy panowie, mali i duzi, są wyjątkowo mili dla pań. W tym dniu obchodzony jest przecież Dzień Kobiet. Dziewczynki z przedszkola zamieniły się w prawdziwe królewny. Wszystkie panny w przedszkolu zostały obdarowane upominkami: kwiatami, czekoladkami oraz  imiennymi bransoletkami. Wdzięczne dziewczynki dwa dni później zrewanżowały się prezencikami z okazji Dnia Mężczyzny.

            Szkoda, że tak wyjątkowe dni świętuje się tylko raz w roku.

          • Eksperymenty z Manią - Marią Skłodowską- Curie

          • Za nami kolejny etap spotkań z książką podczas zajęć rozwijających i kolejna lektura niemal przeczytana do końca.  Chodzi o książkę „Mania. Dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie” autorstwa  Julity Grodek. Uczniowie z klasy 2 i 3 poznali wiele ciekawych faktów z życia słynnej noblistki oraz tamtych czasów.  Podczas zajęć dzieci wcielały się w role naukowców z dziedziny chemii i fizyki. Udało nam się przeprowadzić wiele ciekawych i inspirujących eksperymentów np. stworzyliśmy wulkan z sody i octu, dmuchaliśmy balon z użyciem sody i octu, robiliśmy bańki w bańkach, sztuczny śnieg i wiele innych.

             

                                                                                                                                                  /J. Pankiewicz/