„Bohaterowie angielskich książek dla dzieci” – przygoda z Alicją
W naszej szkole realizujemy w tym roku szkolnym innowację pedagogiczną, której bohaterami są najbardziej znane postacie z kanonu brytyjskiej literatury dla dzieci. Nasze wspólne działania, poprzez zabawę, projekty, mają zachęcić uczniów do samodzielnego czytania i oglądania adaptacji tych dzieł. Przygotowane, przez nauczycielkę języka angielskiego, zadania podsumowujące każdą z książek mają na celu utrwalenie słownictwa poznanego w trakcie czytania lub oglądania bajek, czy też filmów. Kolejną pozycją z naszego kanonu były „Przygody Alicji w krainie czarów” Lewisa Carolla. Wspólna przygoda z Alicją zaowocowała rysunkami i kapeluszami inspirowanymi bohaterami tej książki.
Zabawa karnawałowa
19 lutego w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Młodsze dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek i filmów dla dzieci. Wspólne tańce i zabawy zakończyły się wyborem królowej i króla, którymi zostali Zosia i Wiktor z kl. II. W trakcie zabawy przewidziany był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu. Starsi uczniowie bawili sie w po południu. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości!
Witajcie w „Księdze Dżungli”
9Kolejnym elementem realizowania innowacji pedagogicznej pt. „Bohaterowie angielskich książek dla dzieci”, była „Księga dżungli” (ang. The Jungle Book). Jest to zbiór opowiadań autorstwa pisarza i noblisty Rudyarda Kiplinga. Opowiadania te przedstawiają losy chłopca Mowgliego, wychowanego przez wilki. Pojawiają się tam dzikie zwierzęta i opisy przyrody, które stały się dla nas inspiracją do stworzenia dekoracji w stylu dżungli. Uczniowie mieli za zadanie ubrać się w taki sposób, aby ich stroje były inspirowane dżunglą. Dzieci z kl. I-III przeczytały fragmenty „Księgi dżungli” w wersji dla dzieci. Wspólnie rozwiązywaliśmy zadania w języku angielskim i oglądaliśmy bajkę opartą na motywach tej powieści. Śniadanie w tym dniu było trochę inne, co pokazuje górne, środkowe zdjęcie.
Innowacja pedagogiczna – „Bohaterowie angielskich książek dla dzieci”
W naszej szkole realizujemy kolejną już innowację pedagogiczną. Jej tytuł to „Bohaterowie angielskich książek dla dzieci”. Innowacja ta ma na celu poszerzenie wiedzy na temat najbardziej znanych książek z kanonu brytyjskiej literatury dla dzieci. Poza tym, nasze wspólne działania mają zachęcić uczniów do samodzielnego czytania i oglądania adaptacji tych dzieł. W trakcie zajęć wspólnie czytamy, po polsku i po angielsku, wybrane książki i rozwiązujemy zadania, które mają na celu utrwalenie słownictwa poznanego w trakcie czytania lub oglądania bajek czy też filmów. Pierwsze dwie pozycje to „Kubuś Puchatek” autorstwa Alana Alexandra Milne i „Miś zwany Paddington” autorstwa Michaela Bonda. Uczniowie z klas młodszych bardzo chętnie uczestniczyli w poznawaniu przygód Kubusia i Paddingtona - stworzyli piękne rysunki, rozwiązywali karty pracy w języku angielskim na temat tych książek. W trakcie j
Naszym kochanym Babciom i Dziadkom
W tym roku szkolnym akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole była obchodzona wyjątkowo uroczyście. Przedstawienia przygotowały dzieci z od oddziału przedszkolnego do klasy VII, tak aby każdy z zaproszonych gości poczuł się wyróżniony.
Maluchy zaprezentowały się z jak najlepszej strony, recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc. Uczniowie zaprezentowali swój talent wokalny kolędując i przedstawiając Jasełka. Widownia nagrodziła każdy występ gromkimi brawami.
O polskim złocie na lekcjach historii
Dzięki publikacji Narodowego Banku Polski, nasi uczniowie mogli dowiedzieć się wielu zaskakujących informacji na temat polskiego złota, a także tajnej operacji, mającej na celu przewiezienie do Polski 100 ton złota. Operacja była przygotowywana wiele tygodni przez setki pracowników NBP. Do kraju powróciło 100 ton złota, które do tej pory było przechowywane w londyńskich skarbcach. Dla NBP ważne było to, że operacja relokacji złota dokonała się w 100-lecie ustanowienia polskiej waluty, złotego.
Biały dzień w "Zerówce"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Biały dzień w "Zerówce".
1424 stycznia w naszym przedszkolu królował ulubiony kolor Pani Zimy- biel. Stało się to za sprawą zorganizowanego w oddziale przedszkolnym „Białego dnia”. Dzień zaczęliśmy od śniegowych eksperymentów: oglądaliśmy topniejący śnieg i sprawdzaliśmy, czy biały puch za oknem jest czysty. Okazało się niestety, że nie. Później próbowaliśmy złowić kawałki lodu na sznurek. Ta zabawa zręcznościowa wcale nie była taka prosta. Nikomu nie udało się wykonać zadania. Dopiero z pomocą przyszła nam sól, która pomogła magicznie złapać kawałki lodu, zupełnie jak wędka. Bardzo podobała się dzieciom zabawa w pingwinki dryfujące na krze lodowej. Dzieci, zamienione w pingwiny, musiały utrzymać się na kawałkach lodu (białej kartce), którą, co jakiś czas, podjadał pływający rekin. Dzieci musiały sobie poradzić z ubywającym miejscem na lodowej tafl
Gramy z klasą IV
Gry nie tylko bawią, ale także rozwijają wyobraźnię, z uczą przewidywania, podejmowania decyzji. Rozwijają też umiejętności społeczne i interpersonalne. Są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się nieznane dotąd role. Dlatego na lekcji języka polskiego w klasie IV wykorzystaliśmy ten sposób na powtórzenie wiadomości o rzeczowniku, czasowniku i przymiotniku. Uczniowie przygotowali fantastyczne gry. Wymyślili plansze, opracowali zasady gry oraz karty i pytania. Zabawa powtórkowa wypadła naprawdę wspaniale.
Jesienne wspomnienia
Dnia 22 października uczniowie klasy 6 i 7 z naszej szkoły oraz uczniowie z Raby Niżnej i Olszówki pojechali na wycieczkę w Bieszczady.
Pierwszym przystankiem była huta szkła artystycznego w Rymanowie. Dowiedzieliśmy się tam m. in. Co wchodzi w skład szkła oraz na własne oczy zobaczyliśmy, jak się tworzy z płynnego szkła bombki na choinkę. Właściciel huty pokazał nam wystawę swoich szklanych rzeźb. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum znajduje się na wolnym powietrzu, a częściowo w budynkach. Widzieliśmy szyby naftowe od najstarszych po nowsze. Każdy z nas mógł zobaczyć, a nawet dotknąć jeszcze nie oczyszczonej ropy. W budynkach, dzięki multimedialnej ekspozycji, został przedstawiony pan Ignacy, a także wnętrze apteki z XIX wieku. Ostatnim punktem w naszym planie pierwszego dnia było sanktuarium św. Jana w Dukli,
Sukcesy uczniów naszej szkoły w konkursie plastycznym "No promil, no problem"
Nasza szkoła włączyła się w akcję propagującą Kampanię Społeczną "No promil, no problem". Wszyscy uczniowie zostali zapoznani z głównym celem kampanii jakim jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy. Uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach dot. kampanii, które odbyły się w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. W szkole zostały przeprowadzone warsztaty związane z akcją oraz przeprowadzono szkolny konkurs plastyczny. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie, komisja konkursowa wytypowała I, II i III miejsca oraz wyróżnienia. Uczniowie otrzymali nagrody, które były sfinansowane z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Mszana Doln
Szkolna Wigilia
Święta Bożego Narodzenia przeżywane są bardzo uroczyście w Polsce i na całym świecie. Również i my, jako społeczność Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Glisnem wraz z Panią Dyrektor, nauczycielami i rodzicami, przeżyliśmy spotkanie wigilijne. Po podzieleniu sie opłatkiem i wspólnym, tradycyjnym obiedzie, wysłuchaliśmy tradycyjnych kolend i obejrzeliśmy Jasełka. W części artystycznej bowiem wystąpili uczniowie, którzy wierszami i śpiewem wprowadzili wszystkich w piękną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Magiczne drzewo Pierwszaków !
Uczniowie kl. I wraz z wychowawcą z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję Biedronki " Szkolne przygody Słodziaków". Projekt rozpoczął się czytaniem przygód Słodziaków w klasie, które okazały się bardzo ciekawe i zainspirowały dzieci do codziennego czytania w domu. Uczniowie bardzo szybko uzupełnili "biedronkowe albumy". Jednak na tym nie skończyli i nadal czytają, a w nagrodę otrzymują naklejki i pochwały. Największą nagrodą okazały się jednak postępy uczniów w czytaniu. Czytają coraz lepiej, co napawa nas wszystkich dumą. Kulminacyjnym punktem było wykonanie magicznego drzewa. Dzieci przyniosły z domu materiały, które były do wyrzucenia i dały im nowe życie, tworząc dom i miejsce do zabawy ze Słodziakami. Na zakończenie akcji 14 XI 2019r., podczas Dnia Głośnego Czytania uczniowie i wychowawca kl. I czytali kolejne przygody Słodziaków, a dzieci odpowiadając na pytania quizu, udowod
Cztery żywioły- powietrze
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Cztery żywioły- powietrze.
„Ogień grzeje grzeje, woda płynie płynie, wiatr zawieje wieje, ziemia drzemie drzemie.
Cztery są żywioły moc ogromną mają. Choć bywają bardzo groźne, częściej pomagają”.
Takim muzycznym wstępem dzieci z „Zerówki” rozpoczęły projekt edukacyjny pod tytułem „Cztery żywioły”. Praca metodą projektu jest dla dzieci niezwykle atrakcyjna, gdyż poprzez doświadczanie najmłodsi rozbudzają swoją naturalną ciekawość.
Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej.
We wtorek 26 listopada w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce odbył się IV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. W przeglądzie wystąpili uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Mszana Dolna.
Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły wokalne. Byli to uczniowie kl. I z piosenką „ Złota trąbka” oraz 3 uczniów z kl.VI-VII z piosenką „ Uwierz Polsko”.
Jesteśmy najlepsi !!!
Gratulujemy naszym uczniom zajęcia I miejsca w II MIĘDZYKLASOWYM, GMINNYM KONKURSIE NA ZBIÓRKĘ STARYCH TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH, TABLETÓW I MODEMÓW. Nagrodę, a było to 1000 zł, sfinansował Urząd Gminy Mszana Dolna.
Dzięki wygranej uczniowie pojechali na wycieczkę do Krakowa i otrzymali wybrane przez siebie gry planszowe, z których korzystają na przerwach. Poza tym zrozumieli, że warto dbać o przyrodę i czyste środowisko, bo przynosi to wiele korzyści !
Wycieczka do Krakowa
W listopadzie uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Starsi uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących historii prądu i elektryczności, natomiast dzieci z klas młodszych uczestniczyły we wspaniałych i inspirujących zajęciach na temat budownictwa. Ci ostatni mieli okazję samodzielnie zbudować np. zamek, dom, czy garaż z ogromnych klocków piankowych. Zabawy i radości podczas budowania było wiele! Oprócz warsztatów obie grupy zwiedziły zajezdnię tramwajów. Wszyscy mogli wsiąść do starych tramwajów i poznać ich historię. Po zajęciach w muzeum udaliśmy się wspólnie do kina na seans pt.”Baranek Shaun”. Uczniowie wspólnie stwierdzili, że wycieczka była niezwykle udana!
Obchody Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole
3Tegoroczne Obchody Dnia Głośnego Czytania pod hasłem „Mali Ekolodzy” odbyły się w naszej szkole 14.11.2019 r. To było wielkie wydarzenie dla wszystkich uczniów, którzy wraz z nauczycielami mieli okazję posłuchać opowiadań z książki Renaty Piątkowskiej „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Opowiadania czytali nauczyciele i uczniowie z klasy 2 i 3, którzy mieli szansę pokazać innym kolegom, jak pięknie potrafią już czytać. Po przeczytaniu kilku opowiadań odbył się quiz, który miał na celu sprawdzić, co dzieci zapamiętały po wysłuchaniu przeczytanych tekstów. Spośród uczniów klas 1, 2 ,3 zostały wyłonione trzy zespoły : "Zajączki", Sowy", i "Borsuki". Pytania quizu dotyczyły treści opowiadań. Była też krzyżówka ekologiczna, zadanie polegające na posegregowaniu odpadów i dopasowaniu ich do właściwego kosza oraz puzzle ze Słodziakami. Zwycięska drużyna otrzymała złote medal
Czas na sałatki!
W ramach projektu o zdrowym odżywianiu oraz programu nauczania uczniowie klasy II i III odbyli cykl zajęć o zdrowym odżywianiu. To były bardzo ciekawe zajęcia zwłaszcza część teoretyczna, podczas której dzieci mogły same przygotować posiłek dla siebie i kolegów ze starszych klas. Uczniowie wspólnie z wychowawcą zadecydowali, że przygotują sałatki: owocową i warzywną ze zdrowych produktów sezonowych, a że była jesień owoców ani warzyw nie brakowało. Dzieci zrobiły pyszne i apetyczne sałatki, którymi podzieliły się z kolegami i koleżankami ze starszych i młodszych klas. Wszystkim bardzo smakowały.
Mikołajkowe niespodzianki
Jak co roku naszą szkołę odwiedził niezwykły, długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj, który rozdał prezenty młodszym i starszym uczniom. Młodsi przygotowali piękne wiersze i piosenki, których Mikołaj wysłuchał z radością.
Mikołajki były tez okazją do obejrzenia listów otrzymanych, przez niektórych uczniów prosto z siedziby Świętego Mikołaja w Rovaniemi w Finlandii. W pięknych listach dzieci znalazły życzenia i fascynującą opowieść o pracy Świętego i jego załogi.
Andrzejki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki.
„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…
W środę 27 listopada uczniowie naszej szkoły przenieśli się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – dowiedzieć się, jak będzie miał na imię przyszły mąż czy żona, jaka czeka ich przyszłość i jaki zawód będą wykonywać w dorosłym życiu. Ogromną popularnością cieszyło się lanie wosku. Woskowe odlewy przebierały naprawdę ciekawe kształty!
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
RODO
Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Szkole Podstawowej im. Świętego Floriana w Glisnem pełni Dorota Marek
e-mail: odo.dmarek@admarek.pl
tel.: 600 067 995
Informacja_RODO_-_dla_rodzicow_i_opiekunow_uczniow_oraz_dzieci_przedszkolnych.docx
Informacja_RODO_-_dla_pozostalych_osob_ktorych_dane_przetwarza_placowka.docx