Poznajemy zawody- stomatolog
W ramach projektu dotyczącego poznawania zawodów naszą szkołę odwiedziły przemiłe Panie z Stomatologii Rodzinnej pani Katarzyny Żądło- Adamczyk. Celem tej wizyty było szerzenie profilaktyki i leczenia zębów już od najmłodszych lat. Panie zorganizowały dzieciom zajęcia edukacyjne połączone z praktyką. Najpierw, oczywiście z pomocą dzieci, nakreśliły czym jest zawód stomatologa. Wszyscy obecni z zapałem wymieniali i oglądali przyrządy, które znajdują się w gabinecie dentystycznym. Następnie dzieci popisały się swoją wiedzą na temat zdrowych i niezdrowych dla zębów produktów spożywczych. Na tablicy, w odpowiednich miejscach, przyczepiały obrazkami tworząc listę tego co nam szkodzi, a co nie. Dzieciom najbardziej podobała się opowieść o robaczku- próchniaczku, który może pojawić się w naszych zębach. Na szczęście już wiemy, jak go przegonić!
Zwycięstwo Jakuba
Dnia 6 III 2019r. uczniowie naszej Szkoły Jakub Sater i Mateusz Sater wraz z opiekunem p. Elżbietą Pustelnik uczestniczyli w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „ Młodzież Zapobiega Pożarom”, który odbył się w budynku Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Sędzią głównym turnieju był reprezentant Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej mł. kpt. Marek Woźniak. W skład komisji weszli także: Komendant Zarządu MG ZOSP RP w Mszanie Dolnej, dh Marek Szczypka oraz przedstawiciel Urzędu Gminy, Iwona Dudzik.
Dzień ciasteczkowy i owocowy
27 lutego w naszej szkole odbył się dzień ciasteczkowy. Rodzice na tę okoliczność upiekli ciasta, babeczki i muffinki, pączki i inne słodkości, które można było zakupić na niewielką opłatą. Nad całością czuwały urocze sprzedawczynie. To był również świetny sprawdzian dla najmłodszych w posługiwaniu się pieniędzmi.
Dino zabawy w "Zerówce"
Mimo tego, że zima za oknem, w „Zerówce” panuje gorąca atmosfera. A to wszystko za sprawą dość nietypowego święta. Mowa oczywiście o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego zatem jest to wspaniała okazja by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Wprowadzeniem do zajęć była wizyta uczniów klasy V pod czujnym okiem pani Ani. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić ciekawostki dotyczące dinozaurów. Dowiedzieliśmy się między innymi, że obecnie żyjącym zwierzęciem najbardziej podobnym do dinozaura jest…..kura!
Dzień kota
Czy wiesz, że każdy koci nos jest tak unikalny, jak linie papilarne u człowieka? Albo, że koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków, psy tylko ok. 10? Tych i innych ciekawostek można było się dowiedzieć z okazji „Dnia kota” obchodzonego w „Zerówce” 18 lutego 2019r. W tym dniu do przedszkola zawitało wiele ciekawych kocich okazów: pręgowate, białe, szare, nawet żółte. Dzieci poznały kocie zwyczaje, dowiedziały się również, że koty to nie tylko te oswojone w domu. Do kociej rodziny należą przecież puma, tygrys, lew czy pantera. Przedszkolaki ćwiczyły kocią zwinność czy spostrzegawczość odnajdując różnice w obrazkach. Niektórzy śmiałkowie rywalizowali również w zawodach „Kto szybciej złapie mysz”.
Dzień Babci i Dziadka
Jak co roku uczniowie naszej szkoły zaprosili swoich dziadków na przedstawienie z okazji ich święta. Na początek wszyscy uczniowie szkoły wystąpili w Jasełkach. Pokazali zwyczaje i obrzędy, które panują w czasie Bożego Narodzenia, tj. kolędowanie z turoniem, śpiewanie kolęd podczas wigilii. Uczniowie młodszych klas pokazali scenkę z koziołkiem i babuleńką oraz taniec "Babuszki". Starsi uczniowie zatańczyli Rock and Rolla. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z występów swoich wnuków.
Jak zostać piekarzem?
W ramach projektu "Od przedszkolaka do...." - przygoda z zawodami oraz projektu dotyczącego zdrowego odżywiania „Akademia Chrumasa” uczniowie klas II i III wspólnie z wychowawczynią Jolantą Pankiewicz mieli okazję przekonać się na czym polega praca piekarza. Po wykładach teoretycznych i obejrzeniu krótkiego filmu zawierającego propozycje wypiekania różnych chlebów, przyszedł czas na praktykę. Z przygotowanych składników według wybranego przepisu uczniowie wyrabiali ciasto na chleb, patrzyli jak rośnie, a następnie upiekli piękny bochenek, którym poczęstowali kolegów z młodszych i starszych klas. Dzięki tej pracy na własnej skórze mogli przekonać się na czym polega praca piekarza i stwierdzić czy jest łatwa, czy trudna.
II miejsce dla Amelii Piekarczyk w konkursie plastycznym "No promil no problem"
W ramach kampanii społecznej "No promil no problem" uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne oraz prace plastyczne i przestrzenne. W listopadzie został rozstrzygnięty szkolny konkurs „No promil no problem” w którym wzięli udział uczniowie klas I-VIII. Nagrody w konkursie zostały ufundowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Następnie wszystkie prace zostały wysłane na konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek w Wieliczce. Praca Amelii Piekarczyk z klasy drugiej zajęła II miejsce w konkursie. Wręczenie nagród poprzedzone było krótkim wykładem związanym z tematem akcji. Główną nagrodą dla zwycięzców był zjazd do Kopalni Soli w Wieliczce.
I miejsce dla uczniów z Glisnego w konkursie "Pomaganie na śniadanie"
Uczniowie klas V i VI pod kierunkiem pani Zofii Kościelniak przygotowali reklamy i filmy na konkurs "Pomaganie na śniadanie" zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej. Pierwsze miejsce otrzymał film pt. "Wiadomości" przygotowany przez Gabrielę Oleksy i Jakuba Satra, którzy w specjalnym wydaniu Gość Wiadomości ukazali w jaki sposób w szkole organizuje się pomoc dla uczniów oraz w jakich zbórkach charytatywnych włączamy się pomagając innym. Wyróżnienie otrzymał film "Przemoc" przygotowany przez Wiktorię Łazarczyk, Mateusza Satra oraz Adama Rekuckiego w którym przedstawiony jest wątek utraty przyjaźni oraz pomoc koleżeńska. Na konkurs została wysłana również reklama "Przyjdź do szkoły z radością, a nie ze złością" przygotowana przez Marcelinę Blecharczyk, Magdalenę Michorczyk oraz Miłosza Rekuckiego. Uczniowie szkoły zostali zaproszeni po odbiór nagród do Hotelu Lima
Jasełka
W ostatnim dniu przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie szkoły przedstawili Jasełka. Nie zabrakło również kolęd i pastorałek, które co roku śpiewamy przy wigilijnym stole. Dzień wcześniej lepiliśmy uszka do pysznego barszczu. Nasze mamy przygotowały nam obiad wigilijny. Na koniec przekazaliśmy sobie iskierkę pokoju taką jak nas nauczył śp. ks. Józef Karpierz oraz każdy z nas miał za zadanie doręczyć życzenia bożonarodzeniowe do domostw z Glisnego.
Konkurs w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literacko-plastycznym „Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie”. Konkurs został zorganizowany przez Fundację „Chronić Dobro” przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty i polegał na napisaniu krótkiej książki zawierającej elementy historii i walki o niepodległość. Książka miała być w całości zrobiona ręcznie. Na konkurs wpłynęło wiele prac z całego województwa. Nasza szkoła wysłała trzy pięknie zrobione książki.
Opowieść o Świętym Mikołaju
6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj?
O pracy górnika słów kilka
Trzeciego grudnia uczniów szkoły odwiedził górnik pracujący w kamieniołomie w Tenczynie. Opowiedział nam o swojej pracy oraz wytłumaczył czym różni się praca górnika z kopalni z pracą górnika w kamieniołomie. Opowiedział również jak wygląda galowy strój oraz o symbolach górniczych. Uczniowie byli bardzo zasłuchani. Górnik pokazał również kilka filmów na których widać prace w kamieniołomie. Na konieć wszyscy życzyliśmy zdrowia i szczęścia przy okazji nadchodzącej "barbórki".
Zdrowo, sportowo i rekreacyjnie
Częste wycieczki w plener to żadne wyzwanie dla dzielnych drugo i trzecioklasistów, którzy w ramach projektu o zdrowym odżywianiu i stylu życia pt.„Akademia Chrumasa” oraz programu szkolnego odbywają ich wiele. Wystarczą tylko piękna pogoda i chęci, a tych ostatnich nigdy nie brakuje. Podczas takich właśnie spacerów i wycieczek dzieci nie tylko wspaniale się bawią, ale też ćwiczą ciało i umysł. Na przykład podczas ostatniego wypadu na Okrągłą poznawali warstwy lasu, rozpoznawali wybrane gatunki drzew i krzewów, zbierali materiał przyrodniczy do kącika klasowego, a przy okazji ćwiczyli kondycję podczas marszu i biegu w terenie. Obecnie mamy zimę, ale mroźne rześkie powietrze nie powstrzyma dzielne dzieciaki przed wyjściami na dwór, a wręcz zachęci do tego, by wzmacniać swoją odporność.
Konkurs historyczne: „Wolna i Niepodległa” i „Sto pytań na Stulecie”.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w budynku MOK w Mszanie Dolnej odbył się konkurs historyczny pt. „Wolna i Niepodległa 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Wzięli nim udział uczniowie ze szkół z terenu trzech gmin: Miasta Mszana Dolna, Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź. Po serii pytań, które obejmowały zakres wiedzy z polityki, kultury i sztuki oraz gospodarki II Rzeczpospolitej, wyłoniono zwycięzców:
Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni
W listopadzie uczniowie szkoły wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Już przed zjazdem na dół podzielono nas na dwie grupy: starszą i młodszą. Uczniowie młodszej grupy przemierzając kopalniane korytarze poznali historię wydobycia soli, a o trudach górniczego fachu opowiadał im sam średniowieczny górnik. Uczniowie poznali dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli. Uczestnicy wycieczki brali także udział w zajęciach plastycznych i sportowo-rekreacyjnych. Starsza grupa dowiedziała się, że zabytkowa kopalnia soli w Bochni to niezwykła podróż przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni obejmujące Poziom August i Sienkiewicz oraz Międzypoziom Dobosz. Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto. Wyjątkową i un
Kolejne sukcesy Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Glisnem
Uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w konkursach organizowanych z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gabriela Oleksy została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno- Plastycznego „100 BOHATERÓW NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”. Konkurs polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu banknotu o nominale 100 złotych. Na awersie należało umieścić wizerunek jednego z lokalnych bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski w okresie od 1772 r. do 1989 r. Gabrysia upamiętniła postać prof. Adama Stefana Trembeckiego ps „Miś”. Był on członkiem oddziału partyzanckiego AK „Adam”, który prowadził walki z niemieckim okupantem w czasie drugiej wojny światowej. Walki te toczyły się m.in. w rejonie Glisnego. Nasza uczennica została zaproszona do Warszawy na Wielką Gale podsumowującą konkurs. Po uroczystym rozdaniu nagród wzięła udział w spacerze po stolicy.
„100 lat niepodległa Polsko” - Święto Niepodległości w naszej szkole
W tym roku szkolnym świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważna i piękna rocznica. Nasza szkoła uczciła to wielkie święto w sposób szczególny.
Zaproszeni goście: wójt gminy Mszana Dolna – Pan Bolesław Żaba, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu – Pani Małgorzata Lenartowicz, ks. Proboszcz Andrzej Sawulski, Państwo Trembeccy, rodzice, dziadkowie, obejrzeli akademię w której opowieść o burzliwych dziejach naszej Ojczyzny splatała się z pięknymi piosenkami patriotycznymi. Jedna z nich została specjalnie napisana z okazji tego święta przez Panią Zofię Kościelniak i Panią Urszulę Rapacz. Uczniowie przedstawili dzieje Ojczyzny w czasie 123 lat zaborów, radość z odzyskania niepodległości. Był wywiad z marszałkiem Józefem Piłsudskim, który opowiedział o walkach. Uczniowie klas starszych stworzyli również opowieść o współczesnej Polsce i przygotowal
Pamiętamy i Pomagamy
Szkoła Podstawowa im. Św. Floriana w Glisnem włączyła się w dwie akcje mające na celu upowszechnianie patriotycznych postaw wśród uczniów.
Pierwszą z akcji było „Kredkobranie”, czyli akcja charytatywna polegająca na zbieraniu przyborów szkolnych dla najmłodszych Polaków mieszkających na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Zebrane, przez naszych uczniów kredki, zeszyty i inne przybory trafiły do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Akcja związana była z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i miała piękne hasło „100 uśmiechów na 100-lecie”.
Przygotowania do zimy w „Zerówce”
W tym roku jesień jest wyjątkowo piękna i bogata. Drzewa aż uginają się od owoców, a w ogródkach na grządce rośnie mnóstwo warzyw! Dojrzałe owoce najlepiej smakują na świeżo, dlatego dzieci z „Zerówki” zrobiły kolorowe szaszłyki owocowe. Mniam, to był pyszny dzień…
Pozostałe owoce zgromadzone w sali posłużyły do wykonania kompotów. Wystarczą słoiki, cukier, woda i owoce i można w mig zamknąć pyszności w szklanych pojemnikach.
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
RODO
Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Szkole Podstawowej im. Świętego Floriana w Glisnem pełni Dorota Marek
e-mail: odo.dmarek@admarek.pl
tel.: 600 067 995
Informacja_RODO_-_dla_rodzicow_i_opiekunow_uczniow_oraz_dzieci_przedszkolnych.docx
Informacja_RODO_-_dla_pozostalych_osob_ktorych_dane_przetwarza_placowka.docx