• Wycieczka do Rabki- Zdroju

• Korzystając z wolnych dni z powodu egzaminów ósmoklasistów, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasa I i III wybrały się na wycieczkę do Rabki- Zdroju. Pierwszą atrakcją były warsztaty w Fabryce Czekolady Charliego. Dzieci miały możliwość prześledzenia całej produkcji słodkości oraz wykonywały pralinki i własnoręcznie dekorowały pyszności. Pracowały w fartuchach cukierniczych jak prawdziwi zawodowcy. Poznały też historię i technologię produkcji czekolady. Zabawy były ciekawe i bardzo słodkie.

Niestety pogoda pokrzyżowała nam pomysł związany ze spacerem po Parku Zdrojowym. Padający deszcz zmusił nas do planu B, z którego dzieci były bardzo zadowolone.

Najpierw odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę, żeby chwilkę przeczekać opady z nieba. Sympatyczne panie bibliotekarki zaprosiły nas do czytelni, gdzie graliśmy w gry, układaliśmy puzzle i miło spędziliśmy czas. Kolejną atrakcją było szaleństwo w sali zabaw Za-Ba- Wa Strefa Party. Nie sposób opisać, co tam się działo. Zresztą widać na nieostrych zdjęciach. Trudno było ustawić dzieci do fotki podczas zabawy. Wisienką na torcie całej wycieczki były pyszne lody, które ze smakiem zjedliśmy przed odjazdem z Rabki.

Dobrze, że Rabka jest tak atrakcyjna, że nawet deszcz nie popsuł nam zabawy.

• Dzień Ziemi

• "Mamy tylko jedną Ziemię"- pod takim hasłem dzieci z oddziału przedszkolengo obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Przez cały tydzień uczyły się zachowań proekologicznych: segregowały śmieci, nauczyły się, co to jest recykling. Posprzatały też plac zabaw i pomagały przy plewieniu kwiatów. Wykonały piekne prace plastyczne obrazujące zielone drzewa oraz czystą i usmiechniętą planetę Ziemię, budowały również wiatraki. Dzieci poznały też różne sposoby naturalnego pozyskiwania energii płyącej z wody, słońca i wiatru.

Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.

• Spotkanie prewencyjne z przedstawicielami Policji

• ,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 10 maja 2023 r. w naszej szkole. Spotkanie prowadzili młodszy asp. Iwona Pawlik i młodszy asp. Dariusz Ciba z Wydziału Prewencji ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: starszej (klasy – V-VII) i młodszej (klasy – I- IV).

Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy są ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Pamiętajcie, że nie można:

- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);

- rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;

- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;

- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​​

Wielokrotnie w trakcie spotkania policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznali z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjanci poinformowali również o kategoriach zagrożeń:

- kontakt z niebezpiecznymi treściami;

- kontakt z niebezpiecznymi osobami;

- z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);

- uzależnienie od Internetu.

Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.   Pogadanka policjantów dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz głęboko w to wierzymy, że pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci w szkole i poza nią.

Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.