• Kolorowy Dzień Dziecka

• Jak co roku 1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu wszystkie przedszkolaki mogły sobie przynieść ulubioną zabawkę. Były tańce, kolorowa chusta,balony, zabawy na placu zabaw oraz mnóstwo pyszności. Wyjątkowo w tym dniu obejrzeliśmy fragment bajki, i jak w prawdziwym kinie, zajadaliśmy sie popcornem. Na drugie zaś śniadanie była pizza. Przedszkolakom bardzo podobał się ten dzień :)

• Święto Szkoły z ... Kopernikiem!

• We wtorek 30 maja 2023 r. obchodziliśmy Święto Szkoły, podczas którego postanowiliśmy uczcić Wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika, ponieważ w tym roku przypada 550 rocznica Jego urodzin.

W ramach przygotowań do Święta Szkoły uczniowie klas I-III pod kierunkiem Pani Elżbiety Pustelnik upiekli ciastka gwiazdki na Dzień Mamy i Taty. Uczniowie klas VI-VII pod kierunkiem Pani Jolanty Pankiewicz przygotowali na plastyce modele Słońca, Księżyca i Planet Układu Słonecznego, a na informatyce opisy poszczególnych planet. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-V wykonali kolorowe portrety Mikołaja Kopernika. Klasy IV-V pod kierunkiem Pani Barbary Piekarczyk przygotowały dwie gazetki poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.

Ponadto uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne o Mikołaju Koperniku oraz wysłuchali wykładu o jego życiu i osiągnięciach w ramach przygotowania do zadań, które mieli rozwiązywać podczas uroczystości.

Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o osiągnięciach w dziedzinie astronomii w Mobilnym Obserwatorium. Następnie uczniowie zostali losowo  podzieleni na 5 grup, które nosiły nazwy mieszkańców planet Układu Słonecznego (Ziemianie, Marsjanie itp.). Według otrzymanej instrukcji grupy miały wykonać szereg zadań i zagadek z różnych dziedzin wiedzy związanych z postacią Mikołaja Kopernika. Podczas rozwiązywania zadań uczestnicy mogli korzystać z przygotowanych planszy.

I. zadanie: Geograficzni Poszukiwacze - Plansza z miejscami związanymi z Mikołajem Kopernikiem w Polsce oraz w Europie - należało odczytywać rebusy, wykreślanki oraz znależć współrzędne danych miejsc na mapie.

II. zadanie: Kaligrafia - Plansza z wierszami wybitnych poetów oraz zasady kaligrafii - należało napisać życzenia dla Astronoma z okazji rocznicy jego urodzin.

III. zadanie: Ile waży łut szczęścia? - Plansza z Toruniem i dawnymi określeniami miary - należało zważyć słynne toruńskie pierniki i przeliczyć przepis na przyprawę do piernika oraz uzupełnić kartę pracy na ten temat.

IV. zadanie: Złamany szeląg! - Plansza z systemem monetarnym z czasów Zygmunta I Starego - należało zapoznać się z informacjami o Mikołaju Koperniku jako ekonomie i jego rozprawach o monetach oraz przeliczyć wartości monet z dawnych czasów.

V. zadanie: Kraków - plansza z miejsc, gdzie przebywał Mikołaj Kopernik w czasach studiów - należało rozwiązać zadanie  matematyczne związane z życiem Mikołaja Kopernika.

VI. zadanie: Niebo Kopernika -  plansza Gwiazdozbiorów oraz teorii geocentrycznej i heliocentrycznej - należało ułożyć gwiazdozbiór z gwiazdek wydrukowanych na drukarce 3D oraz na dopasować angielskie nazwy planet Układu Słonecznego z ich opisem.

VII. zadanie: Kosmiczna kanapka - stół szwedzki ze zdrową żywnością - należało przygotować najoryginalniejszą kosmiczną kanapkę ze zdrowych produktów.

Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, pomimo że niektóre z nich były naprawdę trudne! Dzień poświęcony Mikołajowi Kopernikowi wymagał dużo aktywności i pomysłowości oraz współpracy w grupie. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, aby wyłonić trzy pierwsze miejsca, a uczniowie z najlepszych grup otzymali medale wydrukowane na drukarce 3D.

Zofia Kościelniak

• Wycieczka do Chęcin

• Pewnego pięknego majowego dnia uczniowie klas starszych wybrali się na wycieczkę do Chęcin. Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia w Centrum Nauki Leonarda da Vinci, gdzie uczniowie mieli możliwość wzbudzić zainteresowania naukami przyrodniczymi poprzez aktywne i wzmacniające postawę kreatywną działania edukacyjne. Centrum znajduje się obok dworu Starostów Chęcińskich, gdzie mieszczą się piękne ogrody. Następnie zwiedzili Rynek w Chęcinach i przeszli na lekcję do zabytkowej willi, gdzie dowiedzieli się dużo o rycerzach i zamkach. Ostatnim punktem pobytu w tym mieście było wyjście na wzgórze zamkowe, gdzie znajdują się ruiny Zamku Królewskiego. Tam zobaczyli baszty, skarbiec i mogli doświadczyć wiele ciekawych przeżyć oraz kupić fajne pamiątki.