• Sprawne ręce mogą więcej

• W trosce o rozwój naszych przedszkolaków duży nacisk położyliśmy na poprawę motoryki dużej i małej. Współczesne czasy niestety bardzo sprzyjają niesamodzielności dzieci, a co się z tym wiąże, niskiej sprawności małych rączek. Brak chęci rysowania, malowania, lepienia, pisania, czynności samoobsługowych czyli ogólnej aktywności manualnej oraz nieprawidłowy chwyt kredki skłaniają do większego zapotrzebowania na ćwiczenia rąk. Podjęte działania mają na celu  rozwijanie motoryki małej, czyli zdolności manualnych dziecka, oraz poprawa ruchów precyzyjnych.

Zabawy usprawniające zaczęliśmy już jesienią korzystając z darów jesieni i tworząc piękne jarzębinowe korale. Bawiliśmy się w krawcowe i przewlekaliśmy sztuczne igły przez dziurki. Świetnym sposobem na ćwiczenie rączek jest samodzielne obieranie owoców, zwłaszcza cytrusowych. Malowaliśmy farbami na dużych kartonach ćwicząc zakres dużych grup mięśniowych. Ogromną radość sprawiła dzieciom zabawa kolorowymi masami plastycznymi, z których dzieci odbijały różne kształty, wycinały foremki, robiły makaron. Uczyliśmy się również, jak zrobić pierogi. Wszycy doskonale opanowali tę technikę, która przydała się nam w grudniu przy robieniu uszek na wigilię.

W kolejnych miesiącach planujemy dalsze ćwiczenia, bo przecież sprawne ręce mogą więcej!

• Dzień Przypraw

• W grudniu obchodziliśmy Dzień Przypraw. Poznaliśmy zapachy wybranych przypraw, które wykorzystujemy podczas gotowania oraz pieczenia. Omówiliśmy przyprawy korzenne, które wykorzystuje się w cukiernictwie oraz do poprawy smaku np. herbaty. Obejrzeliśmy również prezentację o przyprawach. Uczniowie własnoręcznie upiekli ciastka oraz pierniczki, które degustowane były podczas szkolnej Wigilii.

• Dzień Ziemniaka

• W listopadzie obchodziliśmy Dzień Ziemniaka. Uczniowie przynieśli do szkoły różne odmiany ziemniaka z których przygotowane zostały dwie potrawy: ziemniaki zapiekane w piekarniku z przyprawami oraz sosem czosnkowym oraz frytki. Podczas zajęć obejrzeli również prezentację o ziemniaku z której dowiedzieli się o jego historii, właściwościach oraz przeznaczeniu. Rozwiązali również klasowe quizy wiedzy o ziemniaku. Dzień ziemniaka był pyszny.