Uczniowie klas II-III wzięli udział w projekcie „Poznaj Polskę”. Dzięki wsparciu finansowemu dzieci mogły uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma na celu wspomóc realizację podstawy programowej oraz uatrakcyjnić zdobywanie wiedzy.
28 IV 2022r. o godz. 7.45 wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. Tym razem podczas wycieczki towarzyszyła nam pani pilot, która była naszym przewodnikiem. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzeum zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Było to jedno z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Założone zostało w 1912 roku dla potrzeb lotnictwa Austro-Węgier.
Pomimo, iż dzieci wiedziały gdzie jadą, to wjeżdżając na teren Muzeum z zachwytem podziwiały widoczne samoloty, które jak się okazało nie były jedynymi i najciekawszymi eksponatami. W muzeum powitał nas przewodnik, który oprowadził nas po muzeum, pokazując inne, ciekawe samoloty schowane w hangarach. Podczas spaceru przewodnik z pasją opowiadał historie samolotów oraz pilotów, którzy na nich latali. Mogliśmy zobaczyć je bliska, a nawet wejść do środka oraz poznać ich historię. Podziwialiśmy pierwsze samoloty, helikoptery, samoloty wojskowe oraz pasażerskie. Widzieliśmy m.in. helikopter papieski, policyjny, a także samolot wykonany przez konstruktora w swoim małym mieszkaniu w bloku.
Pełni wrażeń ruszyliśmy dalej. Tym razem nasza pani Pilot, która jest przewodnikiem po Krakowie zaprowadziła nas na Krakowski Rynek. Najpierw opowiedziała legendę o Krakowskim hejnale i Zaczarowanych gołębiach, następnie wysłuchaliśmy Hejnału z wieży Mariackiej granego przez hejnalistę na 4 strony świata. Spacerując po Rynku opowiedziała kolejną legendę o budowie mariackich wież przez pewnych braci. Pokazała legendarny nóż wiszący u wejścia do Sukiennic. Siedząc pod pomnikiem Adama Mickiewicza dowiedzieliśmy się czym są Sukiennice, oraz podziwialiśmy Kościół Mariacki. Zwiedziliśmy również znajdujący się w pobliżu Kościół Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy na ścianach piękne kwiaty (nasturcje, maki itp.) namalowane na przez S. Wyspiańskiego oraz cudowne witraże. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego. Jak się później okazało dzieci były zachwycone roślinnością ogrodu. Pani przewodnik z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadała o rodzimej roślinności, jak również o egzotycznych okazach znajdujących się w szklarniach, czy w muzeum. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o roślinach i oglądali m.in. palmy, kaktusy, bananowca, pomarańczę, cytrynę, kawę, bawełnę, olbrzymie liście, które udźwigną nawet dziecko, rośliny mięsożerne czy mimozę, które to okazały się największym hitem. Na zakończenie obiecały p. przewodnik Magdalenie, że na pewno tu jeszcze wrócą, a przynajmniej postarają się obserwować profil Ogrodu Botanicznego, aby móc zobaczyć Selenicereus zwany też "królową nocy". To pnący kaktus rosnący w Meksyku i na Karaibach. Jego duże, białe kwiaty (do 30 cm średnicy) otwierają się tylko na jedną noc. Zapylane są przez motyle nocne. Owoce, osiągające 8 cm długości, są jadalne. Kwiat, kwitnie tylko jedną noc, ale obsypuje go kilkadziesiąt kwiatów.
Na zakończenie wycieczki zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń poszliśmy na obiad, a następnie udaliśmy się do domu.
Oglądając pamiątkowe zdjęcia możemy stwierdzić, iż zaplanowane zamierzenia zostały w pełni zrealizowane. W tych niezwykłych miejscach, uczniowie poznali historię samolotów oraz zobaczyli niesamowite organizmy roślinne, które żyją nawet setki lat. Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.