W piątek uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Pani dyrektor podczas apelu rozdała świadectwa i nagrody uczniom, którzy byli wyróżnieni. Następnie poszliśmy do klas, pożegnaliśmy się z wychowawcami i dzielnie ruszyliśmy do domów, aby móc cieszyć się czasem wolnym:)
Witajcie wakacje!
Trzy dni z Janem Pawłem II
W dniach 13 - 15 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Glisnem oraz Szkoły Podstawowej w Łostówce przebywali w Zembrzycach, gdzie wzięli udział w niezwykłych rekolekcjach.
Punktem wyjścia rekolekcji były filmy, w których Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz opowiadał jak wyglądał dzień z życia Jana Pawła II. Osobisty Sekretarz Świętego krok po kroku objaśniał czym na co dzień zajmował się Papież i czego w harmonogramie jego dnia nie mogło zabraknąć. Dzięki tym informacjom uczniowie mieli okazję nie tylko lepiej poznać sylwetkę Jana Pawła II ale także spróbować przeżyć te dni zgodnie z jego rozkładem dnia.
Był czas na modlitwę: uczniowie codziennie uczestniczyli we Mszy św., spotykali się na adoracji i rozważaniu Pisma św. Wzięli udział w „Papieskiej Audiencji”, poznali tajemnicę „Papieskiego klęcznika”. Wraz z Janem Pawłem II pochylali się nad sprawami szczególnie dla niego ważnymi : rodziną i godnością człowieka a także zapoznawali się z aktualnymi sprawami Kościoła. Nie zabrakło czasu na rzeczy, które Papież cenił szczególnie - wspólną zabawę, śpiew i sport. Uczniowie udali się także na pielgrzymi szlak, jak często czynił to Jan Paweł II. Pierwszego dnia odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, miejsce do którego Karol Wojtyła pielgrzymował już jako dziecko i które odwiedzał podczas papieskich pielgrzymek do Ojczyzny. W drugim dniu celem pielgrzymowania były Wadowice, miasto gdzie urodziła się Święty. Tu uczniowie zwiedzili Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.
Przed paroma tygodniami Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Wydarzenie to postawiło nas przed bardzo ważnym zadaniem. Chcemy po śladach Jana Pawła II wędrować drogą do świętości. Rekolekcje, w których wspólnie wzięliśmy udział, były doskonałą wskazówką jak tego dokonać.
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Podczas tegorocznego Święta Szkoły pochyliliśmy się nad tajnikami pracy strażaków. Święty Florian, który patronuje temu zawodowi jest przecież także naszym opiekunem i orędownikiem. Po uroczystej Mszy Św. zaprosiliśmy gości na wiadomości w naszej lokalnej telewizji – GlisneTV. W programie był pokaz mody i umiejętności strażackich, strażacy radzili co zrobić by uniknąć pożaru oraz jak zachować się gdy w domu pojawi się ogień. Na koniec odpowiedzieli na pytanie jak zostać strażakiem.
Podczas uroczystości nagrody otrzymali zwycięzcy konkursu wiedzy o św. Florianie oraz konkursu plastycznego. Ogłoszone zostały także wyniki konkursu poetyckiego „Święty Jan Paweł II”. Nagrodzeni uczniowie recytowali swoje wiersze oraz otrzymali dyplomy i nagrody.
Na wszystkich uczestników naszej uroczystości czekał także smaczny poczęstunek.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 0-I i III, wykonali program artystyczny. Znalazły się w nim patriotyczne pieśni oraz i taniec krakowiak. Uczniowie z klas IV-V zaprezentowali poloneza. Publiczności bardzo spodobał się występ duetu z klasy szóstej. Uczennice zaśpiewały wzruszającą pieśń ku chwale ojczyzny. Pod koniec uroczystości, Pani Dyrektor odczytała list od prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego oraz wygłosiła krótką lekcję historii.
„Jedz owoce i warzywa, a będziesz zdrów jak ryba"
Dnia 24.04.2014 roku, w naszej szkole odbył się dzień promujący ekologiczne produkty i żywność. Każda klasa miała do zrealizowania tego dnia ekologiczny projekt. Klasy od 0-3, zaprojektowały i wykonały zabawki z materiałów wtórnych oraz owoców i warzyw. Klasy od 4-6 przygotowały Eko Potrawy, które później można było próbować. Autorzy prezentowali swoje dzieła na forum, a następnie te najbardziej pomysłowe i ekologiczne zostały wyróżnione. Wszyscy uczniowie dostali również drobny upominek, jabłka z pobliskiego sadu.
Z wizytą u Świętego
Już za parę dni Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. To bardzo ważne wydarzenie dla całego narodu polskiego .W marcu w szkole zawisł kalendarz dzięki któremu odliczamy dni do kanonizacji i który każdego dnia przypominał nam od dobrych uczynkach. Szczególną radością była dla nas także pielgrzymka do Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, na która odbyła się 9 kwietnia.
W kinie obejrzeliśmy film „Karol, który został świętym”. Była to okazja by przypomnieć i utrwalić fakty z życia oraz nauczanie Jana Pawła II. W sanktuarium, poznawaliśmy zakamarki tego wyjątkowego miejsca. Odwiedziliśmy Kaplicę Relikwii oraz Kaplicę Kapłańską oraz usłyszeliśmy historię ich powstawania. Na koniec wspólnie wzięliśmy udział we Mszy św. i ucałowaliśmy relikwie Jana Pawła II.
Cieszymy się, że pielgrzymka ta odbyła się tuż przed kanonizacją Papieża Polaka. Dzięki niej po raz kolejny uświadomiliśmy sobie jak wielki i święty był to człowiek.
Sukces Karoliny!
27 III 2014r w sali Urzędu Gminy Mszana Dolna odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej.
Do konkursu przygotowywała się 6 osobowa grupa pod kierunkiem p. Elżbiety Pustelnik. Podczas eliminacji szkolnych wyłoniona została reprezentacja naszej szkoły:
-Karolina Górni kl. V
-Dominik Pustelnik kl. V
W konkursie gminnym, w kategorii szkół podstawowych uczestniczyło 21 uczniów.
Jak przystało na uczniów Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana, Karolina i Dominik zaprezentowali się znakomicie, zajmując miejsca w pierwszej piątce.
- Karolina Górni II miejsce - 31 punktów,
- Dominik Pustelnik V miejsce - 28 punktów
Karolina Górni tym samym zakwalifikowała się do konkursu powiatowego, który odbędzie się już 8 IV 2014 w Przyszowej. Nasza uczennica będzie tam reprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również Gminę Mszana Dolna. Jesteśmy z niej bardzo dumni i życzymy jej kolejnego sukcesu.
Warsztaty psychologiczno-pedagogiczne
2 kwietnia 2014 r. pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Limanowej prowadzili warsztaty z uczniami klasy IV i V dotyczące przestrzegania norm i zasad zachowania w szkole, akceptacji wśród uczniów oraz integracji klasowej. Uczniowie pod nadzorem psychologa i pedagoga stworzyli dla zespołu klasowego IV-V listę zasad, które ich zdaniem są najważniejsze w szkole. Następnie uczestniczyli w licznych zabawach polegajacych na integracji klasowej oraz akceptacji innych uczniów takimi jacy są.
Zmagania szóstoklasistów
W tym roku 1 kwietnia nie był primaaprilisowym żartem, ponieważ wszyscy uczniowie z klasy szóstej zmagali się z pierwszym ważnym egzaminem - Sprawdzianem Szóstoklasisty. Przez 60 min. rozwiązywali zadania zamnknięte i otwarte dotyczące tekstu źródłowego. Motywem przewodnim sprawdzianu było wynalezienie telefonu przez Bella.
"Żyj zdrowo, jedz zdrowo!"
Uczniowie klasy 0 i I wraz z Panią Jolantą Pankiewicz przygotowali "ekologiczne" kanapki. Promowali przez to nawyk dbałości o zdrowie własne poprzez spożywanie zdrowej żywności.
Uczniowie całej szkoły uczestniczą w akcji zdrowych posiłków szkolnych, tj. trzy razy w tygodniu otrzymują w ramach dożywiania szkolnego bułki z serem, szynką oraz sałatą, pomidorem i ogórkiem.
Uczniowie szkoły biorą udział w programie "Mleko z klasą" współfinansowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i piją trzy razy w tygodniu od października do maja szklankę mleka białego (za darmo) lub smakowego (za niewielką opłatą).
W ramach programów "Jeżdżę z głową" i "Już pływam" współfinansowanych przez Urząd Marszałkowski w Krakowie uczniowie szkoły promują aktywny styl życia uczestnicząc w nauce jazdy na nartach i nauki pływania.
Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego "Najpiękniejsza zakładka do książki"
W marcu 2014 r. biblioteka szkolna zorganizował konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza Zakładka do Książki”, w którym udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej. Celem konkursu było przede wszystkim pielęgnowanie tradycji bibliotecznych, kształtowanie, wrażliwości estetycznej uczniów.Na konkurs wpłynęło 14 zakładek Ich autorzy wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością w wykonaniu prac. Laureatami konkursu zostali uczestnicy, których prace w ocenie Jury najpełniej zrealizowały następujące kryteria: oryginalność, pomysłowość, walory estetyczne. Laureaci otrzymali różnorodne nagrody: książki, ramki do zdjęć, zestaw koralików do nawlekania, kubeczek do parzenia herbaty oraz nagrody pocieszenia za zajęcie III miejsca ufundowane przez szkołę.
Dzień na zielono!
18 marca w naszej szkole odbył się kolejny niezwykły dzień. Tym razem przyszliśmy do szkoły ubrani na zielono. Pojawiły się oryginalne i ciekawe pomysły wymyślone przez naszych kolegów i koleżanki z różnych klas. Bardzo dziękujemy za tak dużą aktywność klasową. Pamiętajcie, że 3 kwietnia odbędzie się Prima Aprilis – ubieramy się za idoli i postacie z filmów, bajek, polityków itp.
SU <3
Dzień szalonych czapek!
20 stycznia w naszej szkole odbył się ,,Dzień szalonych czapek’’. Nasi uczniowie wykazali się wielką kreatywnością. Zobaczyliśmy dużo ciekawych pomysłów na ich głowach. Bardzo dziękujemy, za udział i zachęcamy do dalszej zabawy.
SU <3
Święto Babci i Dziadka
22 stycznia z ogromną radością powitaliśmy w progach szkoły nasze ukochane Babcie i Dziadków. Specjalnie dla nich przedstawiliśmy nasze „Gliśniańskie Jasełka”. Młodsze klasy przygotowały także wiersze, piosenki i życzenia. Naszych gości obdarowaliśmy laurkami i własnoręcznie wykonanymi upominkami. Na koniec wspólnie usiedliśmy do poczęstunku, podczas którego wraz z Babciami i Dziadkami śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.
Konkurs plastyczny „Moja regionalna ozdoba choinkowa” rozstrzygnięty
W konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową w Glisnem, przy honorowym patronacie Wójta Gminy Mszana Dolna, Bolesława Żaby, wzięło udział 60 uczniów z dwunastu szkół terenu Gminy Mszana Dolna.
Komisja konkursowa w składzie: mgr Wioletta Kraus (Zespół Szkoły Podstawowe i Przedszkola w Olszówce) mgr Katarzyna Wacławik (Zespół Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej) oraz mgr Dorota Mucha (Szkoła Podstawowa w Glisnem), przy ocenie nadesłanych prac przyjęła kryteria takie jak tradycjonalizm, samodzielność wykonania pracy, pomysłowość oraz estetyka. Prace, które nie spełniały tych wymogów nie były brane pod uwagę.
Decyzją jury konkursowego przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcom wręczyli je: Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna Pan Tadeusz Klimek, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jan Chorągwicki, oraz Ksiądz Proboszcz Andrzej Sawulski.
Nagrody rzeczowe w postaci książek i pomocy (przyborów) rozwijających inwencję twórczą i wyobraźnię plastyczną, ufundowane zostały przez pana Bolesława Żabę, Wójta Gminy Mszana Dolna. Dodatkowo laureaci otrzymali wejściówki do placówek użyteczności publicznej ufundowane przez sponsorów - lokalnych przedsiębiorców. Laureaci (I miejsce) w poszczególnych kategoriach otrzymali bezpłatne zaproszenia na zajęcia edukacyjne w placówkach użyteczności publicznej; Teatr Lalek „ Rabcio”, Grupa Podhalańska GOPR, Pracownia Garncarska Adama Kościelniaka.
Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu w Szkole Podstawowej w Glisnem nagrodzeni, ich opiekunowie, Dyrektorzy Szkół oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć Zagórzańskie Jasełka w wykonaniu uczniów oraz wspólnie zasiedli do świątecznego obiadu.
Wizyta Mikołaja
Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszej szkoły wraz z pomocnicami zaraz z rana 6 grudnia 2013 r. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Uczniowie obiecali jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w szkole i w domu. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....
Uroczyste pasowanie na czytelnika
Dzień 29 listopada 2013r. był radosnym dniem dla uczniów klasy pierwszej. W obecności wychowawczyni pani Jolanty Pankiewicz oraz pani bibliotekarki Moniki Piwko- Bieniek pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Tego dnia pani bibliotekarka przygotowała wiele zabaw dla uczniów, natomiast najmłodsza widownia pięciolatków wspierała ich mocnymi oklaskami. W wesoły, ale i pouczający sposób pani Monika przedstawiła zasady poszanowania książek. Uczniowie w strojach galowych z podniesionymi w górę palcami przyrzekali: „My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy”. Każdy pierwszoklasista został pasowany na czytelnika najstarszą książką z księgozbioru biblioteki szkolnej oraz otrzymał pamiątkowy dyplom. Świeżo upieczeni czytelnicy jak i widownia zostali nagrodzeni słodyczami .
Dzień szalonych fryzur
20 listopada 2013 roku z inicjatywy Samorządu Szkolnego odbył się w naszej szkole "DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR". Tego dnia wszyscy uczniowie pojawili sie na lekcjach w niecodziennych fryzurach. Zaangażowanie i kreatywność każdego dziecka zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Efekty pomysłowości uczniów można podziwiać na zdjęciach zamieszczonych w galerii.
SU bardzo dziękuje za niemal 100 % udział i już dzisiaj zaprasza na kolejny "SZALONY" dzień, tym razem 12 grudnia zakładamy KRAWATY I MUSZKI ;-)
To był szalony dzień ... ;-D
Relacjonowały: Kinga Cież
i Oliwia Karpierz
„Wolność jest w każdym z was, w waszych sercach…”
„Wolność jest w każdym z was, w waszych sercach. To wy dokonujecie wolnego wyboru. To od was zależy czy wybierzecie dobro, czy zło…” - powiedziała pani Justyna Trembecka – córka śp. Adama Stefana Trembeckego ps. „Miś” z partyzanckiego oddziału „Adama” AK, podczas akademii z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej im. Świętego Floriana w Glisnem.
Jak co roku zaproszeni goście obejrzeli część artystyczną wykonaną przez wszystkich uczniów szkoły, składającą się z wierszy oraz niezapomnianych piosenek żołnierskich nawiązujących do walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
Podczas uroczystości goście chętnie dzielili się z uczniami opowieściami, które usłyszeli od swoich ojców, dziadków walczących o niepodległość naszego kraju.
Po wystąpieniu pani Justyny Trembeckiej, zabrał głos pan Piotr Romański – syn zmarłego partyzanta z oddziału „Adama” Kazimierza Romańskiego ps. „Romek”, który w darze dla szkoły przywiózł oryginalny hełm z czasów II wojny światowej. Pan Romański nawiązał do lat, gdy Polska była w niewoli oraz do lat obecnych.
Gospodarz naszej Gminy, pan Bolesław Żaba, podkreślił, że cieszy go kultywowanie pamięci o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju i zaangażowanie wszystkich dzieci do występów podczas patriotycznej akademii.
Ksiądz Andrzej Sawulski, Proboszcz parafii w Glisnem, porównał okupantów Ojczyzny do złodziei, którzy napadają na dom i narzucają swoje racje, język i tradycje. Uczniowie stwierdzili, że nie chcieliby, aby doświadczył ich los naszych przodków. Obiecali, że będą brać przykład z tych, którzy nigdy się nie poddawali i nawet w chwilach klęski zachowali wiarę w zwycięstwo niepodległej Ojczyzny.
Święto nauczycieli i pierwszaków
Dnia 14 października obchodziliśmy Święta Edukacji Narodowej. Tego dnia odbyło się także pasowanie uczniów klasy I. Zanim maluchy zostały włączone w poczet uczniów wzięły udział w egzaminie w „ Bajkowej Krainie Wiedzy”. Pierwszaki recytowały i śpiewały udowadniając, że zasłużyły na miano uczniów naszej szkoły. Pani Dyrektor dotykając ramienia pierwszaków wielkim ołówkiem mianowała ich uczniami podstawówki.
Podczas uroczystości uczniowie klas starszych złożyli życzenia nauczycielom i zaśpiewali im gromkie Sto lat.
Relacjonowały:
Karolina G. i Oliwia
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Maj 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie