Uczniowie klasy I w ciągu roku szkolnego wykazali się wieloma aktywnościami. Wśród nich były również akcje promujące zdrowy styl życia. Uczniowie wzięli udział w akcji antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę!” Wraz z wiewiórką Wiki poznawali tajniki zdrowia oraz szkodliwości palenia, jak również przebywania w towarzystwie osób palących. Ponadto poznali zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się jakie witaminy kryją się w warzywach oraz co należy jeść, aby być zdrowym. Ostatecznie dzieci pod kierunkiem wychowawcy wykonały zdrowe kanapki, którymi podczas przerwy śniadaniowej poczęstowały uczniów z innych klas.
Aktualności
Akcja Zdrowie!
Gala Finałowa Góralskiej Czytanki w PPWSZ w Nowym Targu
11 czerwca 2019 r. w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się gala wręczenia dyplomów i nagród laureatom i wyróżnionym, którzy brali udział w konkursie „Góralskie cytanie”. Etap wojewódzki konkursu Czytelniczo – Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej pod patronatem kuratorium Oświaty w Krakowie odbył się 23 maja w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce.
Nasza szkoła reprezentowana była zarówno w części czytelniczej jak i plastycznej. Wszyscy bardzo dobrze przygotowali się do tego konkursu. Na rozdanie nagród zaproszono m. in. uczennicę kl. I naszej szkoły Zofię Sater, która ostatecznie została laureatką II miejsca powyższego konkursu.
Gratulujemy Zosi i bardzo cieszymy się z wyróżnienia, ponieważ konkurs był bardzo trudny, a konkurencja duża.
Czas na świecie
Czas na świecie jest częstym tematem wielu lekcji, gdyż uczniowie bardzo interesują się tym co robią ich rówieśnicy w czasie gdy my śpimy lub uczymy się w szkole. Uczestnicy zajęć przyrodniczych w naszej szkole postanowili przybliżyć ten problem społeczności szkolnej. Najpierw uczniowie obliczyli czas w poszczególnych miastach, a następnie ustawili zegary i powiesili wraz z podpisami w widocznym dla wszystkich miejscu. Wykonana ekspozycja zegarów, pozwala samemu odczytać aktualną godzinę w Nowym Yorku, Moskwie, czy w Tokio. Teraz wszyscy wiedzą, jaka pora dnia jest np. w Ameryce, Azji czy Australii. Myślę, że ekspozycja jest bardzo pomocna i ciekawa i długo będzie nam służyć.
Kartka od Bohatera
Uczniowie naszej szkoły: Kamil Antosz, Patryk Kaczor i Miłosz Rekucki otrzymali piękne podziękowanie od Bohatera walk w czasie Powstania Warszawskiego Pana prof. dr hab. Leszka A. Kosińskiego. Chłopcy wysłali, jakiś czas temu Panu Kosińskiemu kartkę, w ramach akcji BohaterON. Ma ona na celu rozbudzanie w młodych ludziach postawy wdzięczności i szacunku do ludzi, dzięki którym możemy obecnie cieszyć się wolnością. Podziękowali w niej za jego bohaterską postawę i walkę o wolność. Prof. Kosiński skierował do chłopców mądre i wzruszające podziękowanie za to, że nie zapominają o Powstańcach i zachęcił ich by nie marnowali swojej szansy nauki jaką mają oni obecnie. Chłopcy byli bardzo zaskoczeni odpowiedzią i wydarzenie to zrobiło na nich ogromne wrażenie. Miejmy nadzieję, że będzie dla nich motywacja i zachęta do nauki.
Prof. L. A. Kosiński w konspiracji działał od 1943 r. w Szarych Szeregach ("Zawisza") i w 34. Warszawskiej Drużynie Harcerzy, następnie został drużynowym 36. WDH.
W V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Komenda Placu był łącznikiem sztabowym. Działał też w Harcerskiej Poczcie Polowej; Oddział Mokotów. Wyszedł z Warszawy 3 października 1944 r. z ludnością cywilną. Został wywieziony do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Po selekcji nocą 3/4 października w zamkniętym i zatłoczonym wagonie towarowym wywieziony do obozu przejściowego Lamsdorf (Łambinowice koło Opola), przez tydzień pracował w warsztatach samochodowych w Gliwicach po czym powrócił do Lamsdorf. Następnie niewolniczo pracował w Erfurcie i ostatecznie trafił do obozu pracy koło Kahla (Thüringen), skierowany do budowy podziemnej fabryki samolotów "Reihmahg-Werk". 22 listopada 1944 r. podjął nieudaną próbę ucieczki, złapany i osadzony w więzieniu w Saalfeld, skąd został wysłany do obozu karnego. Po zwolnieniu z obozu i powrocie do Generalnej Guberni (13.01.1945) dotarł do Ursusa pod Warszawą.
Po wojnie, po której utracił dom w Warszawie, początkowo mieszkał u krewnych. Maturę zdał w 1947 r. w Liceum im. ks Józefa Poniatowskiego na Żoliborzu, studia w SGH (wówczas SGPiS) ukończył w 1951 r. z tytułem mgr ekonomii, oraz na Uniwersytecie Warszawskim - mgr filozofii i historii - w 1954 r., doktorat i habilitacja w Instytucie Geografii PAN (1958 i 1963). Pracownik naukowy w Instytucie Urbanistyki i Architektury w Warszawie (1950-1954) i Instytucie Geografii PAN (1954-1967, w tym p.o. Sekretarza Naukowego 1958-1959 i p.o. Wicedyrektora do Spraw Nauki 1964-1965) w Warszawie. Równocześnie wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i jako "visiting professor" na amerykańskich uniwersytetach w Berkeley i Bloomington, Pennsylvania State University, Northwestern University, University of Minnesota, a także w University of Washington, w Meksyku - Universidad Nacional Autonoma de Mexico i Universidad de Guadelajara, w Wielkiej Brytanii - Liverpool U. i Czechosłowacji - Uniwersytet Karola w Pradze. Od 1967 r. zamieszkał na stałe w Kanadzie – pracując jako profesor na tamtejszych uniwersytetach. W tym czasie brał aktywny udział w rozmaitych organizacjach naukowych; m.in w Międzynarodowej Unii Geograficznej (MUG), Międzynarodowej Radzie Nauk Społecznych; Międzynarodowej Unii Demograficznej IUSSP; Kanadyjskim Stowarzyszeniu Demograficznym i wielu innych. Radzie Kanadyjskiego Programu Badań nad Zmianami Środowiska 1991-1994. Konsultant - rzeczoznawca dla wielu organizacji na całym świecie: W USA, Kanadzie, Chile. Był też Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Rady Nauk Społecznych przy UNESCO (Francja). Prof. Kosiński to także autor 30 książek, ok. 100 raportów, rozdziałów i artykułów, ok. 150 recenzji, ok. 130 innych publikacji: map, wywiadów, artykułów. Ukazały się one w dwunastu różnych językach w 24 krajach świata. Członek (Fellow) Royal Society of Canada-Academy of Social Sciences, Członek Honorowy Towarzystw Geograficznych Francji, Polski i Rosji, Członek-korespondent niemieckiej Akademie für Raumforschung und Landesplannung, włoskiego Towarzystwa Geograficznego. Otrzymał Nagrodę Ministerstwa Szkół Wyższych II stopnia, III Wydziału PAN, dyplomy uznania Kanadyjskiego Narodowego Komitetu Geograficznego, Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego, Instytutu Usług Informacyjnych, Międzynarodowej Rady Nauk Społecznych, złote medale Południowo Afrykańskiego Towarzystwa Geograficznego i Uniwersytetu Karola w Pradze. Został również wyróżniony prestiżowym tytułem "Laureat d'Honneur" Międzynarodowej Unii Geograficznej.
Wywiad z prof. L.A. Kosińskim znajduje się tutaj https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/leszek-kosinski,274.html
Europa da się lubić !
15 lat temu – 1 maja 2004 roku – Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Był to doskonały moment, aby wspólnie cieszyć się z tego sukcesu. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli wystawę Ojcowie Założyciele UE, przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury. Opowiada ona o ideach i wizjonerach, których myśli i spory leżały u podstaw stworzenia wyjątkowego projektu europejskiej wspólnoty. Wystawa powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. Autorem scenariusza jest dr hab. Michał Łuczewski (Centrum Myśli Jana Pawła II) natomiast stronę graficzną przygotowało Handsome Studio.
Uczniowie przygotowali również plakaty promujące wybrane kraje UE. Młodsi mieli okazję zapoznać się z symbolami Unii takimi jak flaga i hymn. Wspólna nauka i zabawa były świetną okazją, aby przekonać się, że Europa rzeczywiście da się lubić!
Wielka Mapa Polski
W roku szkolnym 2018/2019 klasa I wraz z wychowawcą uczestniczyła w projekcie zorganizowanym przez WSIP. Wydawnictwo przysłało do szkoły mapę Polski oraz adresy 21 szkół biorących udział w akcji. Zadaniem dzieci było wysyłanie kartek do tych szkół. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję. Wybierali kartki, pisali życzenia, odszukiwali na mapie miejscowości z których otrzymaliśmy kartki jak również z tych do których pisaliśmy. Dzieci z wielką niecierpliwością czekały na kartki od kolegów i koleżanek z klas I-III ze szkól z całej Polski. Było to dla uczniów bardzo ciekawe i pouczające przeżycie.
Dobre wieści z Gorczańskiego Parku Narodowego
16 maja 2019 r. w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pod hasłem – „Płazy i gady w naszym otoczeniu”.
Celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do poznania biologii wybranych gatunków oraz uświadomienie, jak ważną rolę pełnią w naszym środowisku, a poprzez zdobytą wiedzę zweryfikowanie fałszywych opinii i wzbudzenie bardziej przyjaznego nastawienia do tych zwierząt.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
I – Szkoła Podstawowa klasy V-VI
II – Szkoła Podstawowa Klasy VII-VIII oraz Gimnazjum
Do rywalizacji w kategorii I przystąpiło 30 uczniów, a w kategorii II – 22.
Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań oraz rozpoznanie gatunków na podstawie zdjęć.
Na konkurs przyjechali uczestnicy nie tylko z naszej gminy i innych miejscowości będących w otulinie GPN, ale także z bardzo odległych miejscowości takich jak Wola Batorska, Szczawa, Dębno Podhalańskie, Tylmanowa, Laskowa, Ochotnica Dolna, Jurków, Dobra czy Nowy Targ itp.
Uczestniczyła w nim także uczennica Szkoły Podstawowej w Glisnem Gabriela Oleksy. Gabrysia interesuje się przyrodą i chętnie uczy się do konkursów organizowanych przez GPN. Przystępuje do nich rokrocznie zawsze uzyskując wysoki wynik. W tym roku dziewczynka zajęła II miejsce i pokonała wiele koleżanek i kolegów, a tym samym znalazła się wśród laureatów tego konkursu o zasięgu co najmniej wojewódzkim.
Patrząc na zakres treści obejmujących konkurs - jest to niewątpliwie znaczny sukces, gdyż pytania dotyczyły dość szczegółowej wiedzy na temat płazów i gadów. Gabrysia poradziła sobie w nimi znakomicie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
Kangur 2019
21 III 2019r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny - Kangur 2019.
W Szkole Podstawowej w Glisnem wzięło w nim udział 10 uczniów z kl. III-VI.
Wśród nich Wojciech Oleksy uczeń kl. III, który otrzymał wyróżnienie. Jest to duże wyróżnienie dla Wojtka, który w konkursie uczestniczył już w zeszłym roku. Wtedy zabrakło zaledwie 1pkt. W tym roku dzięki wytrwałej pracy Wojtka, trud został nagrodzony. Wojtku gratuluję i mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziesz z zapałem uczył się matematyki i zdobywał kolejne nagrody!
Niesamowity świat higieny jamy ustnej
„Niesamowity świat higieny jamy ustnej” to program edukacji stomatologicznej przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B®!
Podczas przeprowadzonych zajęć dzieci z „Zerówki” zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Dowiedziały się jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat. W ramach programu dzieci brały udział w pogadankach o higienie jamy ustnej oraz korzystały ze specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych: prezentacji, filmów, przewodników oraz arkuszy ćwiczeń. Na koniec wzięły udział w konkursie plastycznym.
Mistrzostwa Świata w myciu rąk
Mistrzostwa Świata w myciu rąk to kampania edukacyjna organizowana przez firmę Higma Service, która ma na celu pokazanie dzieciom, że mycie rąk ma realny wpływ na stan ich zdrowia! Zerówka chętnie włączyły się w tę akcję. Na zorganizowanych zajęciach przedszkolaki mogły dowiedzieć się, co to jest higiena i kogo dotyczy. Poznawały też środowiska, w których żyją zarazki oraz dowiedziały się, jak szybko rosną zarazki i co lubią. Najważniejszy jednak był dokładny instruktaż mycia rąk. Żeby umilić sobie tę czynność, przedszkolaki postanowiły samodzielnie wykonać żelowe, pachnące mydełka. Takimi własnoręcznie wykonanymi mydełkami o wiele przyjemniej dba się o higienę. Na końcu każdy został odznaczony dyplomem Mistrza świata w myciu rąk.
Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Wiele zagadnień z kręgu higieny było im znane, ale też wielu nowych się dowiedziały. Nauka mycia rąk zainspirowała przedszkolaków do lepszego dbania o czystość.
Klasa pierwsza wyróżniona
Już po raz siódmy odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Organizatorem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej. W tym roku występy miały miejsce w dniu 21 maja, a udział w konkursie wzięło 61 uczniów z całej gminy.
Konkurs honorowym patronatem objął wójt Gminy Mszana Dolna Pan Bolesław Żaba. Reprezentanci szkół występowali w dwóch kategoriach: klasy młodsze i klasy IV-VIII. Nasza klasa pierwsza w składzie: Emilia Antosz, Jakub Łacny, Aleksandra Łazarczyk, Wiktor Piekarczyk, Zofia Sater, otrzymała wyróżnienie. Z wielką radością, pięknie przebrani, zaśpiewali bardzo radosny utwór pt. „Baby shark”. Gratulacje dla naszych dzielnych reprezentantów.
„Witaj Maj, Trzeci Maj”
Jak co roku świętowaliśmy w naszej szkole - tym razem - 228 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji z 1791 roku – zwanej Konstytucją Trzeciego Maja.
W przygotowanie Akademii włączyli się uczniowie klas V i VI pod kierunkiem pani Anny Stanisławskiej. Przedstawienie pozwoliło widzom przenieść się do wydarzeń poprzedzających 3 maja 1791 r., do samego dnia uchwalenia Konstytucji oraz pokazało znaczenie historyczne tego wydarzenia w dziejach Polski i Europy. Atmosferę tamtych chwil ubarwiła scenografia i stylizacja postaci oraz śpiew i taniec.
To ważne w historii naszej Ojczyzny święto, skłoniło nas do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością naszego kraju.
Gabriela Oleksy laureatką Ogólnopolskiego Konkursu
Wielkim sukcesem naszej szkoły było wyróżnienie pracy Gabrieli Oleksy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Gabrysia została laureatką tego konkursu. Przygotowała pracę plastyczną upamiętniającą postać wielkiego Polaka – uczestnika bitwy o Anglię generała brygady, pilota Stanisława Skalskiego. Jej praca została wybrana z ponad 290 nadesłanych na konkurs i została nagrodzona jako jedna z dziesięciu najlepszych. Gabrysia została zaproszona na galę podsumowującą konkurs do Nowego Sącza, gdzie otrzymała nagrodę i piękny dyplom. Gratulujemy Gabrysi pracowitości, kreatywności i życzymy wielu jeszcze sukcesów.
Międzynarodowy Rok Języków Rdzennych
Rok 2019 proklamowany został Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych (International Year of Indigenous Languages - IY2019). Inicjatywa ta została wymyślona przez UNESCO i ma na celu uświadomienie, jak ważna jest ochrona i promocja języków rdzennych, z których wiele zagrożonych jest wyginięciem – to aż 40 % z około 6700 używanych na świecie języków.
Najpopularniejsze języki ojczyste to: chiński (nazywany mandaryńskim), angielski, hiszpański, hindi i arabski. Natomiast zagrożone wyginięciem są języki używane przez małe społeczności w sytuacji, gdy są one porzucane przez użytkowników na rzecz innego języka np. urzędowego. Wiele z pośród tych języków jest właściwie nieznana np.: Achi, Komi, Abong, Fulfulde.
Nasi uczniowie mieli okazję poznać niektóre z nich – te popularne i te zagrożone wyginięciem, dzięki projektowi jaki został opracowany w naszej szkole.
Do naszej placówki przyjechała Pani Natalia Mamak, która opowiadał o języku japońskim. Bardzo dobrze go zna i promuje. Dzięki jej prezentacji, tradycyjnemu ubiorowi i ciekawostkom na temat Japonii mogliśmy poczuć się jak mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Zainteresowanie wzbudziły również smakołyki rodem z Japonii i wiele ciekawych pamiątek z pobytu w tym fascynującym kraju. Kolejnym elementem naszego projektu była prezentacja Pana Roberta Kośmidra, który jest nauczycielem w naszej szkole, ale również tłumaczem języka arabskiego. Dzięki jego barwnej opowieści, zdjęciom z wizyt w Jordanii, Maroku czy Arabii Saudyjskiej mogliśmy zobaczyć te interesujące miejsca. Były również próby nauki podstawowych zwrotów w języku arabskim i pisania swoich imion.
Z kolei uczniowie klas V i VI przygotowali prezentacje, stroje, przekąski, które promowały języki zagrożone wyginięciem. Mogliśmy się więc dowiedzieć tego, jak ubierają się i jaką kuchnię preferują Kaszubi? Gdzie można spotkać ludzi mówiący językiem Nenets? Dlaczego kobiety z plemienia Ainu na Hokkaido malują sobie wąsy? Kim są Baskowie? Czy warto odwiedzić plemię Dani na wyspach Papuy Nowej Gwinei?
Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem naszej małej, szkolnej społeczności. Dzięki wykorzystaniu interesujących stron internetowych np. platformy TEDed, nasi uczniowie dowiedzieli się wiele na temat różnorodności świata i roli jaką spełniają w życiu człowieka języki.
Wycieczka do Rabki- Zdroju
Mimo mało przyjaznej pogody dzieci z „Zerówki” oraz z klas 1-3 wybrały się 14 maja na wycieczkę do Rabki. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce- Zdroju mieszczącej się przy Dworcu Kolejowym. Sympatyczna pani bibliotekarka pokazała nam najpierw zbiory książek dla dorosłych oraz pomieszczenie, gdzie organizowane są różnego rodzaju wystawy.
Natomiast na górze mieszczą się księgozbiory dla dzieci oraz czytelnia. Uczestnikom wycieczki najbardziej podobało się szklane przejście między salami z widokiem na dolną część pomieszczenia.
Po zwiedzeniu biblioteki dzieci udały się do Teatru Lalek „Rabcio” na spektakl pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Wspaniali aktorzy, przy użyciu uroczych kukiełek, wyczarowali nam niesamowity, bajkowy świat. Wszystkim dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, co wyraziły gromkimi brawami na koniec.
Ostatnim punktem była wizyta w Jednostce Ratowniczo- Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej. To miejsce przypadło do gustu zwłaszcza chłopcom. Mogli przymierzyć strój strażaka, usiąść na ogromnym kładzie wykorzystywanym w wyjazdach w teren czy użyć okularów na podczerwień. Całe spotkanie zwieńczyła wspólna fotografia.
Niestety nie udało się zrealizować zaplanowanego spaceru po pięknym, rabczańskim parku. Musimy poczekać na bardziej przyjazną pogodę!
Sukcesy w prestiżowych konkursach historycznych
Uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w konkursach organizowanych z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gabriela Oleksy została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Plastycznego „100 Bohaterów na 100 lat Niepodległości”. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie. Został objęty honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty – Pani Aurelii Michałowskiej i polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu banknotu o nominale 100 złotych. Na awersie należało umieścić wizerunek jednego z lokalnych bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski w okresie od 1772 r. do 1989 r. Gabrysia upamiętniła postać prof. Adama Stefana Trembeckiego ps. „Miś”. Był on członkiem oddziału partyzanckiego AK „Adam”, który prowadził walki z niemieckim okupantem w czasie drugiej wojny światowej. Walki te toczyły się m.in. w rejonie Glisnego.
Nasza uczennica została zaproszona do Warszawy na Wielką Galę podsumowującą konkurs. Zajęła, zaszczytne III miejsce. Laureaci z całej Polski otrzymali nagrody, w obecności m.in. ks. Infułata dr Jana Sikorskiego, prof. dr. hab. Leszka Żukowskiego, Pana Jacka Majcherka – doradcy w Departamencie Komunikacji i Promocji NBP, przedstawicieli Rady Rodziców. Po uroczystym rozdaniu nagród Gabrysia wzięła udział w spacerze po stolicy.
Drugim sukcesem naszej małej szkoły jest zdobycie wyróżnienia w konkursie zorganizowanym przez Małopolską Fundację Stypendialną SAPERE AUSO, Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Fundację „Zawsze Warto”. Konkurs nosił tytuł „Tradycje niepodległościowe w mojej szkole – 1918” i polegał na opisaniu historii szkoły i okolic w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. W konkursie dwie uczennice Marcelina Blecharczyk i Gabriela Oleksy stworzyły pracę opisującą przebieg walk w latach 1914-1918 w naszej okolicy, a także to co działo się w szkole w Glisnem, istniejącej już od 1886 r. Praca została wzbogacona o zdjęcia i pracę plastyczną pt. „Bitwa pod Limanową”. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczennice wraz z Panią Dyrektor i nauczycielem historii, zostały zaproszone na uroczystość wręczenia nagród do Krakowa, gdzie po wysłuchaniu wzruszającego koncertu uczniów szkoły muzycznej, otrzymały nagrody z rąk Prezesa Fundacji Pana Aleksandra Palczewskiego.
W przypadku obydwu wydarzeń zaproszeni goście, czy tez prowadzący z dużym zainteresowaniem pytali o miejscowość, z której przyjechali przedstawiciele szkoły. Było Nam miło opowiedzieć o Glisnem, ale tez innych, pięknych miejscowościach Gminy Mszana Dolna.
Trzecim sukcesem naszej szkoły było wyróżnienie pracy Gabrysi Oleksy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Gabrysia została laureatem tego konkursu. Przygotowała pracę plastyczną upamiętniającą postać wielkiego Polaka – pilota, uczestnika bitwy o Anglię generała brygady Stanisława Skalskiego. Jej praca została wybrana z pośród 290 nadesłanych na konkurs i została nagrodzona jako jedna z dziesięciu najlepszych. Gabrysia została zaproszona na galę podsumowującą konkurs do Nowego Sącza, gdzie otrzymała nagrodę.
Konkursy były częścią projektu „Niepodległa”, który realizujemy na zajęciach rozwijających z historii w naszej szkole.
Koki, loki, fale, czyli wizyta fryzjera
We czwartek 28 marca 2019r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Gabrysię Antosz oraz panią Dorotę Wójcik wykonujące zawód fryzjera. Było to kolejne spotkanie z cyklu poznajemy różne zawody.
Żeby lepiej poznać specyfikę tego zawodu, Amelka z drugiej klasy przeprowadziła wywiad z Paniami. Dowiedzieliśmy się między innymi, jakich narzędzi używa się w tej pracy, czym musi się wyróżniać dobra fryzjerka oraz czy lepiej jest dbać o fryzury panów, czy pań.
Najważniejszym jednak punktem spotkania była część praktyczna. Panie urządziły dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Ponadto zaprezentowały potrzebne akcesoria: pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę. Następnie wykonały wymyślne fryzury chętnym dzieciom. Największym zainteresowaniem wśród chłopców cieszył się tzw. „irokez” oraz odbite z szablonu niebieskie błyskawice , natomiast wśród dziewczynek królowały loki i lakier z brokatem.
Po tak wspaniałym spotkaniu każdy na pewno z chęcią będzie chodził do fryzjera. Serdecznie dziękujemy Paniom za wspólnie spędzony czas oraz życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej.
Pielęgniarka? Dobry zawód!!!
W czwartek 11.04.2019 roku odwiedziła naszą szkołę pielęgniarka pani J. Śmietana. Pani Józia często wpada do nas z wizytą np. aby przeprowadzić fluoryzację, czy bilans uczniów. Tym razem jednak przybyła do nas, aby opowiedzieć uczniom o swoim zawodzie. Wyjaśniła m.in. na czym polega jej praca, jaki jest zakres jej obowiązków, jaką uczelnię trzeba skończyć, aby mieć ten zawód. Dzieci chętnie słuchały. Zadawały też szereg pytań np. czy trudno jest robić zastrzyki, albo czy praca pielęgniarki jest trudna? Podczas prezentacji pani pielęgniarka zwróciła uwagę na ważną kwestię jaką jest higiena dzieci i dorosłych. Bardzo dziękujemy pani Józefie za interesującą prezentację na temat swojego zawodu!
Czas na zdrowe odżywianie!
W ramach projektu „Akademia Chrumasa” uczniowie klasy II i III oraz programu nauczania odbyli cykl zajęć o zdrowym odżywianiu i aktywnym stylu życia. O uczestnictwie w programie zostali poinformowani także rodzice uczniów. Dzieci mogły przekonać się jak ważna jest zdrowa dieta i ruch. Otrzymały od wychowawcy pakiet ćwiczeń utrwalający zdrowe nawyki żywieniowe. Zostały zachęcone do oglądania bajek z udziałem bohaterów projektu. Podczas zajęć był czas na teorię, ale również na praktykę. Po zapoznaniu się z przepisami kulinarnymi na zdrowe przekąski, zupy, sałatki itd., uczniowie wspólnie z wychowawcą zadecydowali, że przygotują kanapki ze zdrowych produktów żywnościowych. Dzieci zrobiły pyszne i apetyczne kanapki, którymi podzieliły się z kolegami i koleżankami ze starszych i młodszych klas. Mniam, mniam…
III miejsce Eryka Chwały w powiatowym konkursie recytatorskim
W poniedziałek 4 marca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbył się powiatowy konkurs recytatorski Limanowski kalejdoskop słowa i obrazu. Udział w nim wzięło ponad stu uczniów z klas I-III ze szkół podstawowych powiatu limanowskiego. Recytowali oni wiersze Danuty Wawiłow, Ewy Szelburg-Zarembiny oraz Wandy Chotomskiej. Naszą szkołę reprezentowali: Zosia Sater z klasy I, Amelka Piekarczyk z klasy II i Eryk Chwała z klasy III. Gratulujemy wszystkim naszym uczestnikom, którzy wykazali się talentem recytatorskim, a w szczególności Erykowi, który zajął III miejsce w tym konkursie. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w w Światowy Dzień Poezji, który obchodzony jest 21 marca. Nagrody wręczyła Pani Jadwiga Marzec, przedstawicielka komisji konkursowej oraz Jolanta Juszkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Limanowa.
Archiwum Aktualności