Uczniowie kl. I wraz z wychowawcą z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję Biedronki " Szkolne przygody Słodziaków". Projekt rozpoczął się czytaniem przygód Słodziaków w klasie, które okazały się bardzo ciekawe i zainspirowały dzieci do codziennego czytania w domu. Uczniowie bardzo szybko uzupełnili "biedronkowe albumy". Jednak na tym nie skończyli i nadal czytają, a w nagrodę otrzymują naklejki i pochwały. Największą nagrodą okazały się jednak postępy uczniów w czytaniu. Czytają coraz lepiej, co napawa nas wszystkich dumą. Kulminacyjnym punktem było wykonanie magicznego drzewa. Dzieci przyniosły z domu materiały, które były do wyrzucenia i dały im nowe życie, tworząc dom i miejsce do zabawy ze Słodziakami. Na zakończenie akcji 14 XI 2019r., podczas Dnia Głośnego Czytania uczniowie i wychowawca kl. I czytali kolejne przygody Słodziaków, a dzieci odpowiadając na pytania quizu, udowodniły że świetnie znają przygody swych małych przyjaciół i czekają na kolejne.
Aktualności
Magiczne drzewo Pierwszaków !
- 4
Cztery żywioły- powietrze
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Cztery żywioły- powietrze.
„Ogień grzeje grzeje, woda płynie płynie, wiatr zawieje wieje, ziemia drzemie drzemie.
Cztery są żywioły moc ogromną mają. Choć bywają bardzo groźne, częściej pomagają”.
Takim muzycznym wstępem dzieci z „Zerówki” rozpoczęły projekt edukacyjny pod tytułem „Cztery żywioły”. Praca metodą projektu jest dla dzieci niezwykle atrakcyjna, gdyż poprzez doświadczanie najmłodsi rozbudzają swoją naturalną ciekawość.
W okresie jesiennym przedszkolaki zmagały się z powietrzym żywiołem. Dowiedziały się, chociaż nie widzimy powietrza, nie możemy bez niego żyć. Doświadczenie z zapaloną świeczką, która zakryta szklanką traci dopływ tlenu i gaśnie, obrazowo pokazała dzieciom, że bez powietrza nie byłoby życia. Do drugiego eksperymentu użyliśmy gorącego powietrza suszarki, które w magiczny sposób utrzymywało w powietrzu piłeczkę oraz unosiło worek na śmieci pokazując zasadę funkcjonowania balonu.
Działanie wiatru odczuliśmy również na własnej skórze. Do zabaw na świeżym powietrzu wykorzystaliśmy samoloty, latawiec oraz zapoznaliśmy się z działaniem prostego wiatromierza wykonanego przez ucznia starszych klas. Wydobywaliśmy również dźwięki muzyczne przy użyciu dzwonków wietrznych.
Działanie żywiołów może być dla człowieka pożyteczne i szkodliwe. Pozytywnym aspektem wiatru jest niewątpliwie produkcja energii elektrycznej przez wiatraki. Dzieci zainspirowane obrazkami przedstawiającymi powietrzne produkowanie prądu zbudowały swoje wiatraczki…niestety tylko z papieru.
W zabawach z powietrzem ważnym elementem było uzmysłowienie dzieciom problemu smogu. W odpowiedzi na pytanie „Czy powietrze jest czyste?” przyszedł nam śnieg. Zebrany biały puch po roztopieniu okazał się brudną wodą, a stąd nasuną się wniosek, że spadające płatki śniegu przyklejają do siebie brud z powietrza. Taka „brudna mgła” jest szkodliwa dla zdrowia- to ważna lekcja dla najmłodszych, którzy zobowiązali się dbać o naszą planetę.
Z niecierpliwością czekamy na dalszy etap projektu i kolejny żywioł.
Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej.
We wtorek 26 listopada w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce odbył się IV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. W przeglądzie wystąpili uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Mszana Dolna.
Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły wokalne. Byli to uczniowie kl. I z piosenką „ Złota trąbka” oraz 3 uczniów z kl.VI-VII z piosenką „ Uwierz Polsko”.
Uczniowie śpiewali z wielkim zaangażowaniem. Była to dla nas wszystkich piękna lekcja historii opowiedziana w niecodzienny sposób - pieśnią żołnierską.
Po występie wszyscy z zainteresowaniem słuchali innych grup, a następnie udali się na poczęstunek przygotowany przez organizatorów.
6
Jesteśmy najlepsi !!!
Gratulujemy naszym uczniom zajęcia I miejsca w II MIĘDZYKLASOWYM, GMINNYM KONKURSIE NA ZBIÓRKĘ STARYCH TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH, TABLETÓW I MODEMÓW. Nagrodę, a było to 1000 zł, sfinansował Urząd Gminy Mszana Dolna.
Dzięki wygranej uczniowie pojechali na wycieczkę do Krakowa i otrzymali wybrane przez siebie gry planszowe, z których korzystają na przerwach. Poza tym zrozumieli, że warto dbać o przyrodę i czyste środowisko, bo przynosi to wiele korzyści !
Wycieczka do Krakowa
W listopadzie uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Starsi uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących historii prądu i elektryczności, natomiast dzieci z klas młodszych uczestniczyły we wspaniałych i inspirujących zajęciach na temat budownictwa. Ci ostatni mieli okazję samodzielnie zbudować np. zamek, dom, czy garaż z ogromnych klocków piankowych. Zabawy i radości podczas budowania było wiele! Oprócz warsztatów obie grupy zwiedziły zajezdnię tramwajów. Wszyscy mogli wsiąść do starych tramwajów i poznać ich historię. Po zajęciach w muzeum udaliśmy się wspólnie do kina na seans pt.”Baranek Shaun”. Uczniowie wspólnie stwierdzili, że wycieczka była niezwykle udana!
Obchody Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole
- 3
Tegoroczne Obchody Dnia Głośnego Czytania pod hasłem „Mali Ekolodzy” odbyły się w naszej szkole 14.11.2019 r. To było wielkie wydarzenie dla wszystkich uczniów, którzy wraz z nauczycielami mieli okazję posłuchać opowiadań z książki Renaty Piątkowskiej „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Opowiadania czytali nauczyciele i uczniowie z klasy 2 i 3, którzy mieli szansę pokazać innym kolegom, jak pięknie potrafią już czytać. Po przeczytaniu kilku opowiadań odbył się quiz, który miał na celu sprawdzić, co dzieci zapamiętały po wysłuchaniu przeczytanych tekstów. Spośród uczniów klas 1, 2 ,3 zostały wyłonione trzy zespoły : "Zajączki", Sowy", i "Borsuki". Pytania quizu dotyczyły treści opowiadań. Była też krzyżówka ekologiczna, zadanie polegające na posegregowaniu odpadów i dopasowaniu ich do właściwego kosza oraz puzzle ze Słodziakami. Zwycięska drużyna otrzymała złote medale. Pozostałe drużyny też zdobyły medale i nagrody. Uczniowie klas młodszych przygotowali prace konkursowe- Magiczne Drzewa z materiałów do recyklingu, którymi udekorowali swoje klasy. Uczniowie klas II i III sadzili drzewa z nasionek dębu, żołędzi itp. Na wiosnę, kiedy wyrosną z nich młode pędy zabiorą je do swoich domów i zasadzą w pobliskim lesie.
Czas na sałatki!
W ramach projektu o zdrowym odżywianiu oraz programu nauczania uczniowie klasy II i III odbyli cykl zajęć o zdrowym odżywianiu. To były bardzo ciekawe zajęcia zwłaszcza część teoretyczna, podczas której dzieci mogły same przygotować posiłek dla siebie i kolegów ze starszych klas. Uczniowie wspólnie z wychowawcą zadecydowali, że przygotują sałatki: owocową i warzywną ze zdrowych produktów sezonowych, a że była jesień owoców ani warzyw nie brakowało. Dzieci zrobiły pyszne i apetyczne sałatki, którymi podzieliły się z kolegami i koleżankami ze starszych i młodszych klas. Wszystkim bardzo smakowały.
Mikołajkowe niespodzianki
Jak co roku naszą szkołę odwiedził niezwykły, długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj, który rozdał prezenty młodszym i starszym uczniom. Młodsi przygotowali piękne wiersze i piosenki, których Mikołaj wysłuchał z radością.
Mikołajki były tez okazją do obejrzenia listów otrzymanych, przez niektórych uczniów prosto z siedziby Świętego Mikołaja w Rovaniemi w Finlandii. W pięknych listach dzieci znalazły życzenia i fascynującą opowieść o pracy Świętego i jego załogi.
Nasi uczniowie, w ramach mikołajkowej niespodzianki, obejrzeli Kroniki szkolne z przed 20 lat, gdzie mogli zobaczyć swoich rodziców, ciocie, czy wujków, którzy tak jak oni uczęszczali do naszej szkoły. W nowszej Kronice odnajdywali swoje zdjęcia od kl. 0. Radość i zaskoczenie były ogromne!!! Wspólne oglądanie wszystkich Kronik, przyniosło wiele pozytywnych emocji.
Andrzejki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki.
„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…
W środę 27 listopada uczniowie naszej szkoły przenieśli się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – dowiedzieć się, jak będzie miał na imię przyszły mąż czy żona, jaka czeka ich przyszłość i jaki zawód będą wykonywać w dorosłym życiu. Ogromną popularnością cieszyło się lanie wosku. Woskowe odlewy przebierały naprawdę ciekawe kształty!
Na zabawie były tańce grupowe i solowe. Niezmiennie, jak co roku, wielką radość sprawił wszystkim taniec na gazetach. Pomysłowość uczniów była ogromna i trudno było wyłonić zwycięską „gazetową” parę. W międzyczasie do dyspozycji była fotobudka z przeróżnymi akcesoriami, z których chętnie wszyscy korzystali.
Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.
Dzień Pluszowego Misia
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Pluszowego Misia.
„Urodziny misia Ptysia” - pod takim hasłem dzieci z „Zerówki” w Glisnem świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. W przedszkolu ta uroczystość jest obchodzona bardzo szczególnie, gdyż pluszowy przyjaciel często pomaga najmłodszym w trudnych chwilach. Dzieci zapoznały się z historią niezwykłego niedźwiadka, mierzyły, badały i porównywały przyniesione z domu misie. Na podstawie wysłuchanego opowiadania G. Kasdepke zdawały również „Egzamin z przytulania”, który poszedł wszystkim śpiewająco. Najważniejszym jednak punktem dnia był występ przygotowany dla starszych kolegów: tańce, piosenki, misiowa gimnastyka i wesoły pociąg, do którego z największą przyjemnością dołączyli nawet najstarsi uczniowie w szkole. W nawiązaniu do amerykańskiej historii pluszowego misia przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Teddy bear” przygotowaną przez p. Anię Stanisławską .
Dla trzylatków był to pierwszy tak poważny występ przed publicznością. Ich wielki trud i zaangażowanie zebrani nagrodzili gromkimi brawami.
Cieszymy się również, że w dobie gier komputerowych i kolorowych zabawek pluszowe misie są nadal jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie.
Wielka Brytania oczami naszych uczniów
Uczniowie klas młodszych w ciągu całego roku szkolnego mają okazję poznawać kulturę, historię, geografię Wielkiej Brytanii.
Dzięki zdobytej wiedzy, mają szansę odkrywać kraj, którego języka tak wytrwale się uczą. Nie brakuje bowiem wielu ciekawostek, przebrań, plakatów i żartów, które ubogacają nasze lekcje. Sami uczniowie stworzyli piękne i kolorowe mapy Wielkiej Brytanii, gdzie pokazali najbardziej znane, ale też mniej oczywiste symbole tego kraju. Niektórzy przygotowali flagi Wielkiej Brytanii tzw. Union Jack.
Bardzo zaangażowali się w ten projekt, przygotowując małe dzieła sztuki i wkładając w swoją pracę mnóstwo wysiłku i cierpliwości. Z pewnością taki sposób nauki jest dla uczniów motywujący. Ich piękne prace zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej i są źródłem wiedzy również dla innych uczniów naszej szkoły. Nasi Mali-Wielcy artyści to uczniowie klas drugiej i trzeciej, którzy stworzyli prace wykorzystując piasek, plastelinę, tkaniny, bibuły, farby, kredki, a przede wszystkim swoją wyobraźnię.
Dziękujemy im bardzo za ich piękne prace i zachęcamy do dalszej nauki i rozwijania swoich umiejętności.
Kalendarz adwentowy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kalendarz adwentowy.
W naszym przedszkolu w piątek wyrosła choinka….z papieru. Z pomocą dzieci świąteczne drzewko zostało pomalowane i udekorowane gwiazdkami. Z drugiej strony zostały umieszczone napisy. I tak powstał przedszkolny kalendarz adwentowy.
Wszyscy wiedzą, że dzieci uwielbiają niespodzianki, tajemnice - kalendarz adwentowy to coś idealnego dla nich. Codziennie będzie odkrywane inne zadanie, które należy wykonać w przedszkolu lub w domu. Taka forma aktywności uczy dzieci czekania, stawania się lepszym, wymaga też dużego zaangażowania. Starsze dzieci wykonały dodatkowo bałwankowe kalendarze, które będą odliczać domownikom czas do wigilii.
Mam nadzieję, że będziemy się dobrze bawić zmieniając przy tym niemiłe zachowane w dobre uczynki.
101 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
W piątek 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły upamiętnili to ważne wydarzenie w historii naszej ojczyzny, kiedy to 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Nasza akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem całego „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie wszystkie klasy, od kl. 0 do kl. VII, odśpiewały utwory patriotyczne. Obecni na uroczystości oprócz strojów galowych posiadali także kotyliony w barwach narodowych i flagi państwowe.
Witajcie Pierwszaki!
- 11
Dzień 11 X 2019r. był bardzo ważnym dniem dla siódemki pierwszaków naszej szkoły. W obecności starszych kolegów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości złożyli uroczyste ślubowanie. Jednak zanim to nastąpiło musieli wykazać się różnorodną wiedzą. Swoim występem pt.„ Cudowna podróż w świat nauki” udowodnili, że są odważni, obowiązkowi, grzeczni i ambitni, a przede wszystkim gotowi na nowe wyzwania. W tę cudowną podróż wprowadzili ich uczniowie klasy IV. Następnie dzieci ślubowały, że będą dobrymi Polakami i pilnymi uczniami, a p. Dyrektor dokonała pasowania na Uczniów Szkoły Podstawowej im św. Floriana w Glisnem i wręczyła legitymacje uczniowskie. Następnym etapem było przypieczętowanie, ślubowania i pasowania, odciskiem swego palca w księdze pamiątkowej.
Na zakończenie przedstawiciele samorządu szkolnego witając nowych uczniów życzyli wielu sukcesów i zapewnili ich o swej pomocy, bo „ w naszej szkole nikt nie jest sam” oraz podarowali okolicznościowe prezenty.
Odblaskowa Szkoła
We wtorek, tj. 29 października 2019 roku, cała szkoła włączyła się w obchody Dnia Odblaskowej Szkoły, a zarazem w podsumowanie konkursu szkolnego „Odblaskowa Szkoła”. Na początku z piosenką „Ruch uliczny” wystąpiły przedszkolaki, które dzielnie pokazały jak należy przechodzić przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Następnie uczniowie klasy I zaśpiewali piosenkę ”Znaki drogowe” wyjaśniając co oznaczają poszczególne znaki. Uczniowie klasy II i III przygotowali transparent z napisem „Bez odblasków o zmroku nie rób nawet kroku!” oraz na zajęciach dodatkowych wykonali odblaski, które zostały umieszczone na gazetce ściennej. W końcu przyszła kolej na uczniów klas starszych, którzy zaprezentowali przygotowane plakaty oraz hasła promujące noszenie odblasków. Po zakończeniu artystycznej części Pani Dyrektor rozdała nagrody z konkursów dotyczących bezpieczeństwa.
Następnie uczniowie szkoły niosąc transparent udali się na spacer promując akcję „Odblaskowa szkoła”.
Wizyta Pana Astronoma w naszej szkole
- 2
Nasza szkoła została zakwalifikowana do wizyty astronoma w ramach projektu, który nosi nazwę "Wizyty astronomów w szkołach". Naszą placówkę odwiedził Pan Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.
Projekt wizyt astronomów w szkołach „Astronomers in Schools” jest prowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), organizację zrzeszającą zawodowych astronomów. Inicjatywa jest realizowana w ramach IAU100, świętowania stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jednym z jej elementów jest popularyzacja nauki o kosmosie wśród uczniów szkół podstawowych.Podstawowym punktem programu wizyty astronoma było spotkanie z uczniami. Pan Nicewicz przeprowadził ciekawą prezentację multimedialną, z wykorzystaniem niezwykłych zdjęć i symulacji ( np. wybuchów na słońcu, czy zdjęć powierzchni Marsa). Chętnie odpowiadał na pytania uczniów, a nasza szkoła otrzymała materiały na temat badań w kosmosie. Prelekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nawet wśród najmłodszych, a to przez ciekawą formę i bardzo dobry kontakt astronoma z uczniami.
Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się również, że każdy z nas może zagłosować na nazwę planety i gwiazdy i wybrać typowo polskie słowo je określające. Można to zrobić dzięki stronie https://www.iau100.pl/planety
Dookoła świata z F. Magellanem – minęło 500 lat
Nasi uczniowie wcielili się w postacie marynarzy i samego kapitana Ferdynanda Magellana. W ten sposób na lekcjach historii, a także w czasie krótkiego występu uczcili niezwykła rocznicę. Równo 500 lat temu, w 1519 r., rozpoczęła się pierwsza, udana wyprawa dookoła świata, pod dowództwem portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana. Uczniowie zbudowali statek przypominający jeden z tych, na których dzielni śmiałkowie wyruszyli w swoją niebezpieczną podróż. W trakcie wyprawy zawijali do różnych miejsc poznając ludność rdzenną i nowe kraje. Pierwsza wyprawa dookoła świata pozwoliła Europejczykom udowodnić, że Ziemia jest okrągła i przywieść do Europy nieznane wcześniej przyprawy i inne produkty. Nasi uczniowie zaprosili do podróży swoich młodszych kolegów z kl. I, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę dookoła świata w murach naszej szkoły.
O higienę dbamy!
Niesamowity świat higieny jamy ustnej to ogólnopolski program edukacji stomatologicznej w którym „Zerówka” brała udział w zeszłym roku szkolnym. W ramach podziękowania za udział, zaangażowanie i przesłanie relacji z przebiegu zajęć nasza szkoła otrzymała kartę rabatową uprawniającą do zniżki wysokości 20% na zakup środków czystości.
Mamy nadzieję, że ten miły gest przyczyni się do jeszcze lepszego dbania o czystość i higienę!
Robimy syrop z cebuli!
Zaczęła się jesień, a z nią pierwsze katary i przeziębienia. Dzieci z zerówki zawczasu pomyślały o swoim zdrowiu i skorzystały z babcinego przepisu na syrop z cebuli. To domowa, naturalna receptura, zdecydowanie lepsza niż łykanie tabletek. Do wyrobu syropu potrzebowaliśmy najbardziej znanego warzywa. Jest naturalnym lekarstwem zwalczającym bakterie i wzmacniającym odporność. Do pokrojonej cebuli dodaliśmy cukru i cytryny i gotowe. Poleciało też trochę łez, bo wiadomo, cebula to najlepszy wyciskacz słonych kropelek.
Dzieci były bardzo zdziwione, że tak łatwo można wykonać zdrowy syrop, który na dodatek ma słodki smak i wcale nie smakuje jak cebula.
Następnego dnia chętne osoby mogły spróbować naszego wyrobu. Najdzielniejsze przedszkolaki przez kilka dni piły syrop z cebuli i proszę! W zerówce stuprocentowa frefwencja!!!
Małe- duże, jajo kurze!
„Małe- duże, jajo kurze” to projekt badawczy realizowany w zerówce w drugim półroczu. Celem projektu było zapoznanie dzieci z jajkiem kurzym, jego zastosowaniem i właściwościami. Na początku projektu dzieci zapisywały pytania, na które, podczas trwania projektu, szukały odpowiedzi. Razem z dziećmi stworzyliśmy gazetkę i kącik tematyczny.
Dzieci oglądały jaja kurze, porównywały je z przyniesionymi przez Alicję jajami gołębim. Poznaliśmy budowę jajka, oglądaliśmy jego środek, dzieliliśmy na białko i żółtko. Umiemy również odróżnić jajo gotowane od surowego dzięki zabawie „Zakręcone jajo”.
Kolejnego dnia rozmawialiśmy o potrawach z jajek (również wielkanocnych) oraz ich wartościach odżywczych. Z jajek wykonaliśmy wielkanocne pisanki wykorzystując gotowe barwniki i pomysły dzieci. Przeprowadziliśmy również zajęcia kulinarne i własnoręcznie upiekliśmy bezy. Potrzebne były tylko białka z jajek, cukier, mikser i kilka sztuczek, żeby bezy się udały! Z żółtek natomiast ukręciliśmy pyszny kogel- mogel.
Wykonaliśmy kilka ciekawych doświadczeń z jajkami. Zrobiliśmy tak zwane „Gumowe jajka”. Zanurzyliśmy surowe jajko w occie na 24 godziny. Ocet rozpuszcza wapienną skorupkę jajka, zostaje jedynie błona, która znajduje się pod skorupką przez co jajko zyskuje sprężystość i można się nim bawić jak piłką. Przeprowadziliśmy doświadczenie polegające na włożeniu ugotowanego jaja do szklanej butelki. Pomogły nam zapałki, których płomień wyssał tlen i zassał jajko do środka.
Zwieńczeniem projektu edukacyjnego było przygotowanie pasty jajecznej, którą częstowaliśmy uczniów całej szkoły podczas apelu wielkanocnego.
Zdobywając wiadomości metodą projektu badawczego dzieci uczą się logicznego myślenia, stawiania pytań, współpracy z rówieśnikami. Metoda ta jest doskonałym sposobem na rozbudzanie u dzieci zainteresowania naukami matematyczno-przyrodniczymi. Do zobaczenia w kolejnym projekcie!
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Maj 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie