• Zapamiętaj sobie, że dziś święto Kobiet!

          • Kolejną miłą tradycją kultywowaną w oddziale przedszkolnym jest Dzień Kobiet. Najmłodsi dżentelmeni staneli na wysokości zadania i uczynili ten dzień wyjątkowym obdarowując dziewczynki drobnymi upominkami. Dwa dni później  dziewczymki zrobiły to samo na Dzień Mężczyzny.

          • Poczta walentynkowa

          • Jak co roku, w naszej szkole 14 lutego uruchomiona została specjalna poczta walentynkowa. Przedszkolaki całe przedpołudnie szykowały sercowe kartki, które później wrzuciły do czerwonej skrzynki. Następnie uczniowie z Samorządu Uczniowskiego roznosili walentynki po całej szkole. Okazało się, że wszyscy otrzymali upominki od Walentego, niektórzy nawet kilka miłosnych liścików.

            Bo przeciez Walentynki to taki specjalny dzień, w którym okazujemy sobie miłe uczucia!

          • Wycieczka do Krakowa

          • Początek marca był dla uczniów naszej szkoły czasem poświęconym kulturze.

            Z samego rana 3 marca wybraliśmy się do Krakowa.  Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy było Muzeum Krakowa zlokalizowane w Pałacu Krzysztofory przy płycie Rynku Głównego. Tam pani Przewodnik opowiedziała nam o wcześniej nieznanych nam odsłonach miasta. Poznaliśmy wiele ciekawostek o historii Krakowa, posłuchaliśmy legend z nim związanych oraz dowiedzieliśmy się co współcześnie kreuje stolicę naszego województwa. Szczególną uwagę uczniów przykuły przepiękne krakowskie szopki te małe i te ogromne, do których można wejść. Muzeum Krakowa jest znane ze swych ekspozycji, które można swobodnie dotykać.

            Kolejnym punktem naszego wycieczkowego programu był Teatr im. Juliusza Słowackiego, gdzie oglądaliśmy sztukę pod tytułem „Kwiat Paproci”. W sposób niezwykle poruszający opowiedziana została historia powiązana z życiem Stanisława Wyspiańskiego. Baśniowy świat przeplatał się z tym realnym opowiadając widzowi o dążeniu Wyspiańskiego do nieśmiertelności.  

          • Dzień Kalafiora i Brokuła

          • W ramach realizacji projektu „Laboratoria przyszłości” uczniowie klasy I i klas starszych przygotowali pyszną sałatkę kalafiorowo-brokułową.

            Wspólne przyrządzanie, a następnie degustacja zdrowej sałatki sprawiła dzieciom wiele radości. Sałatka wyszła wspaniale! Nikogo nie trzeba było namawiać do jej spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.
            Po takich zajęciach dzieci na pewno zapamiętają, że to co zdrowe może być również bardzo smaczne.

                                                                                                                                               /Jolanta Pankiewicz/

                                                                                                                                

          • Zabawa karnawałowa

          • W czwartek, 16 lutego od 9.00 do 12.00, w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas O, I i III. Była to chwila wyczekiwana przez każdego malucha. Tego dnia za sprawą serpentyn i balonów sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową.

            Bajkowy wygląd sali wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się znakomicie. Prowadzące zabawę panie urozmaicały tańce ciekawymi  konkursami, a zwycięzcy otrzymali nagrody. W czasie przerwy dzieci miały czas na poczęstunek, który przygotowali swoim pociechom rodzice. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Uczestnicy balu wcielili się w bohaterów znanych bajek i filmów, jednak w tym roku wśród dziewcząt dominowały księżniczki. 

             

             

                                                                                                                        /Jolanta Pankiewicz/

          • Emilka Skowronek z kl. III wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Literackim „Piszę, Ilustruję i Wydaję – Moja Książka w Drodze do Nobla”

          • Konkurs zainspirowany Nagrodą Nobla dla Olgi Tokarczuk i Herty Müller  polegał  na stworzeniu przez dzieci swojej oryginalnej książki. W konkursie wzięły udział Emilka Skowronek i Olivia Cież-uczennice klasy III. Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego ”Piszę, Ilustruję i Wydaję – Moja Książka w Drodze do Nobla” wyróżnienie zdobyła Emilia Skowronek. Jej książka pt. „Samolocik” opowiadająca w zabawny sposób perypetie tytułowego bohatera została przez nią pięknie i pomysłowo zilustrowana i napisana w formie wiersza. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich zarówno Emilce jak i Olivii!

            Dziewczynki otrzymały nagrody podczas szkolnego apelu podsumowującego osiagniecia wszystkich uczniów w I półroczu tego roku szkolnego. Podczas apelu książki będące "Pierwszą wyprawką w drodze do samodzielnego czytania" otrzymali od Pani bibliotekarki też nasi pierwszoklasiści.

             

                                                                                                                                 /Jolanta Pankiewicz/

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Kochana Babciu, kochany Dziadku,

            dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku.

            Do tego dokładam serdeczne życzenia

            niech Wam się spełnią wszystkie marzenia.

            Żyjcie nam długo w zdrowiu radości,

            dbajcie o siebie ku naszej radości.

            Takie i podobne życzenia mogli usłyszeć nasi dziadkowie podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w naszej szkole 23.01.2023 r. Zanim jednak uczniowie zaśpiewali piosenki, uroczyste „STO LAT” dla swoich babć i dziadków i wręczyli im upominki,  wystawili dla nich jasełka. Po występach rozbrzmiały w szkole kolędy śpiewane wspólnie przez dziadków i wnuków. Wszyscy świetnie się bawili, a najbardziej zadowoleni byli właśnie przybyli do naszej szkoły seniorzy:)

             

                                                                                                                     /Jolanta Pankiewicz/                   

                                                                                                                                

          • Sprawne ręce mogą więcej

          • W trosce o rozwój naszych przedszkolaków duży nacisk położyliśmy na poprawę motoryki dużej i małej. Współczesne czasy niestety bardzo sprzyjają niesamodzielności dzieci, a co się z tym wiąże, niskiej sprawności małych rączek. Brak chęci rysowania, malowania, lepienia, pisania, czynności samoobsługowych czyli ogólnej aktywności manualnej oraz nieprawidłowy chwyt kredki skłaniają do większego zapotrzebowania na ćwiczenia rąk. Podjęte działania mają na celu  rozwijanie motoryki małej, czyli zdolności manualnych dziecka, oraz poprawa ruchów precyzyjnych.

            Zabawy usprawniające zaczęliśmy już jesienią korzystając z darów jesieni i tworząc piękne jarzębinowe korale. Bawiliśmy się w krawcowe i przewlekaliśmy sztuczne igły przez dziurki. Świetnym sposobem na ćwiczenie rączek jest samodzielne obieranie owoców, zwłaszcza cytrusowych. Malowaliśmy farbami na dużych kartonach ćwicząc zakres dużych grup mięśniowych. Ogromną radość sprawiła dzieciom zabawa kolorowymi masami plastycznymi, z których dzieci odbijały różne kształty, wycinały foremki, robiły makaron. Uczyliśmy się również, jak zrobić pierogi. Wszycy doskonale opanowali tę technikę, która przydała się nam w grudniu przy robieniu uszek na wigilię.

            W kolejnych miesiącach planujemy dalsze ćwiczenia, bo przecież sprawne ręce mogą więcej!

          • Dzień Przypraw

          • W grudniu obchodziliśmy Dzień Przypraw. Poznaliśmy zapachy wybranych przypraw, które wykorzystujemy podczas gotowania oraz pieczenia. Omówiliśmy przyprawy korzenne, które wykorzystuje się w cukiernictwie oraz do poprawy smaku np. herbaty. Obejrzeliśmy również prezentację o przyprawach. Uczniowie własnoręcznie upiekli ciastka oraz pierniczki, które degustowane były podczas szkolnej Wigilii.

          • Dzień Ziemniaka

          • W listopadzie obchodziliśmy Dzień Ziemniaka. Uczniowie przynieśli do szkoły różne odmiany ziemniaka z których przygotowane zostały dwie potrawy: ziemniaki zapiekane w piekarniku z przyprawami oraz sosem czosnkowym oraz frytki. Podczas zajęć obejrzeli również prezentację o ziemniaku z której dowiedzieli się o jego historii, właściwościach oraz przeznaczeniu. Rozwiązali również klasowe quizy wiedzy o ziemniaku. Dzień ziemniaka był pyszny.

          • Nasza klasa 5 wyróżniona w wojewódzkim konkursie "Bezpieczni, Rozważni, Dalekowzroczni"

          • Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie "Bezpieczni, Rozważni, Dalekowzroczni".

            Hasłem tegorocznej edycji konkursu było „Nie bądź obojętny na przepisów ruchu drogowego łamanie, ważne jest reagowanie!” Przygotowano następujące działania: filmik promujący bezpieczne zachowania w ruchu drogowym (grupy przedszkolne), wykonanie opaski odblaskowej (klasy I-III SP), plakat ostrzegawczy lub wykonanie gry karcianej (klasy IV-VI SP), spot filmowy promujący bezpieczne zachowania w ruchu drogowym (klasy VII-VIII SP i szkoły średnie). Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawiać treści, których motywem przewodnim było wyżej wymienione hasło związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

            Uczniowie klas 1 i 3 zaprojektowali opaski odblaskowe, a klas 4, 5, 6 wykonali gry karciane. Wyróżnienie zdobyła gra klasy 5 pt. "Rowerowy Piotruś". Serdecznie gratulujemy! Pragniemy również zaznaczyć, że wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zasługują na podziw i pochwałę, ponieważ z wielkim zaangażowaniem przystąpili do wykonania zadań.

             

                                                                                                         /Jolanta Pankiewicz/                     

             

          • Witaj Święty Mikołaju!

          • Dzień 6 grudnia był dla uczniów naszej szkoły wyjątkowy. Nie tylko ze względu na to, że odwiedził nas Mikołaj, ale również dlatego, że obchodziliśmy go  w niezwykły sposób, ponieważ nie było lekcji. Były natomiast gry i zabawy, wspólne oglądanie filmu o Mikołaju oraz poczęstunek w postaci zapiekanek z pieczarkami i serem.

            W międzyczasie odwiedził naszą szkołę najprawdziwszy Święty Mikołaj.

            Święty Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami. Wszystkie grzeczne dzieci w dniu św. Mikołaja dostają mnóstwo prezentów, a te, które źle się sprawowały, mogą liczyć jedynie na rózgi, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem.

            Na ten dzień czekali wszyscy, jednak szczególnie najwięcej emocji i radości „niecodzienna wizyta” wzbudziła w najmłodszych uczniach „Oddziału przedszkolnego” oraz klas I – III. W podziękowaniu za otrzymane prezenty nasi uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wierszyki pod kierunkiem swoich wychowawców. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze św. Mikołajem.

            To był niesamowity dzień dla wszystkich!

             

             

                                                                                                                       /Jolanta Pankiewicz/

             

             

          • Zabawa Andrzejkowa

          • A nami zabawa andrzejkowa. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się raczej  z przymrużeniem oka. Tradycyjnie laliśmy wosk, układaliśmy buty, przebijalismy serce z imieniem przyszłego wybranka, przepowiadalismy, jaki zawód bedziemy wykonywać w przyszłości. Wróżby przeplatane były zabawami przy muzyce i zdjęciami w fotobudce.

            Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże! Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości.

             

          • Dzień Dyni

          • Z okazji Dnia Dyni uczniowie klasy 1 i 3 wykonali wspaniałe plakaty. Oprócz tego uczyli się, jak należy postępować z dynią, aby przygotować ją do wypieków, ponieważ zamierzaliśmy zrobić słodkie muffinki dyniowe. Pracy było co niemiara, bo najpierw dynię trzeba było obrać, przekroić i wydrążyć środek. Dzięki tej procedurze udało się nam skosztować ukrytych w dyni pestek. Muffinki wyszły naprawę smakowite. Postanowiliśmy się nimi podzielić z innymi  uczniami i nauczycielami. Wszyscy nie mogą się doczekać kolejnych spotkań kulinarnych.

             

             

                                                                                                                                            /Jolanta Pankiewicz/

          • Spotkanie z panią pielęgniarką

          • 15 listopada w oddziale przedszkolnym mieliśmy przyjemność gościć Panią Natalię- pielęgniarkę, która przybliżyła nam tajniki swojego zawodu.  Dzieci miały możliwość przetestowania sprzętu potrzebnego do fachowego udzielania pomocy: ciśnieniomierza, strzykawek, stetoskopem słuchały bicia serca. Pani Natalia przygotowała fantastyczną prezentację ludzkich narządów: dzieci próbowały odgadnąć, jaki to narząd, do czego służy i gdzie się znajduje w ludzkim ciele. Pani Natalia cierpliwie objaśniała wszystko,  dawała przykłady oraz opowiadała różne ciekawostki.

            Podczas spotkania chętne dzieci mogly sfotografować się w prawdziwym stroju pielęgniarki, nawet chłopcy wyglądali wspaniale w stroju pielęgniarza. Oglądaliśmy anatomię człowieka w książkach trójwymiarowych, leczyliśmy lalkę, która miała założony prawdziwy wenflon.

            Dziękujemy Pani Natalii oraz pani Ewie Kościelniak- Motyce za zorganizowanie tak ciekawego spotkania. Dzięki takim wspaniałym pielęgniarkom dzieci na pewno mniej się będą bały wizyt lekarskich.

          • Śpiewamy dla Niepodległej

          • Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". Polega ona na tym, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku to w czwartek, 10 listopada w naszej szkole uroczyście wybrzmiał hymn Polski.

            Akcja „Szkoła do hymnu” rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Nasza szkoła stara się co roku brać w niej udział.

            Wiele krwi i łez przelano zanim 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność. By uczcić to zwycięstwo oraz pamięć poległych grupa przedszkolna oraz młodzież naszej szkoły przygotowała występ pełen poezji i piosenek patriotycznych, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

            Ta, nieco inna lekcja historii, przypomniała nam wszystkim jak bardzo cierpiał nasz naród podczas rozbiorów, powstań narodowych, I i II wojny światowej oraz zależności sowieckiej aż do 1989 roku.

            Powinniśmy pamiętać o tym, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

             

             

                                                                                                                         /Jolanta Pankiewicz/

             

             

          • Dzień Jabłka

          • W środę 28 września 2022 roku obchodziliśmy Dzień Jabłka. W tym dniu klasa 1 i 3 upiekła szarlotkę. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczyli się w jaki sposób czytać przepis kulinarny oraz jak przeliczać odpowiednie produkty potrzebne do przygotowania ciasta. Szarlotka wyszła przepyszna. Uczniowie klasy 6 przygotowali natomiast racuszki z owocami i bitą śmietaną. Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały sok jabłkowy, a uczniowie klasy 4 i 5 pokroili różne odmiany jabłek do degustacji. Uczniowie wykorzystali w praktyce pomoce otrzymane w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Podczas spotkania na sali gimnastycznej wysłuchaliśmy piosenki o jabłku, którą wyśpiewali uczniowie klasy 1 i 3. W tym dniu uczniowie mieli możliwość pokolorowania antystresowych kolorowanek w kształcie jabłka oraz obejrzeć prezentację o jabłku wykonaną przez Małgorzatę Karpierz. 

            Dzień Jabłka był bardzo udany i smaczny :)

          • Wycieczka na Szczebel

          • W dniu 27 października uczniowie klas 0-V wraz z opiekunami wzięli udział w pieszej wycieczce na Szczebel. 

            Z zapakowanym prowiantem i dobrym humorem wyruszyli ze szkoły. Po drodze podziwiali piękną złotą jesień. Po dotarciu na szczyt palili ognisko i smażyli kiełbaski. Zmęczeni ale szczęśliwi wrócili z powrotem. Zostały wspomnienia i piękne zdjęcia, które będą dla wszystkich wspaniałą pamiątką.

          • Dzień Piżamy- pomagamy!!!

          • A może tak przyjść do szkoły w piżamie? A dlaczego nie!!

            Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w drugiej edycji Ogólnopolskiego Charytatywnego Biegu i Dnia w Piżamach zorganizowanego przez Fundację ,,Gdy Liczy się Czas”. Fundacja została założona przez rodziców dzieci które chorowały miesiącami lub latami na chorobę nowotworową. Celem akcji jest wsparcie chorych dzieci poprzez chodzenia w piżamie oraz wsparcie rodziców poprzez wpłacenie środków pieniężnych na leczenie dzieci.

            Dzień Piżamy bardzo spodobał się przedszkolakom. Chociaż byliśmy w piżamach, nie było sennie, tylko bardzo aktywnie. Najpierw urządziliśmy zabawy ruchowe i konkursy, później usypialiśmy pluszowe maskotki na chuście animacyjnej, a na koniec projektowaliśmy swoje wymyślone piżamy.  Ten dzień był również okazją do propagowania zdrowego stylu życia i spożywania owoców i warzyw.

            Drugim sposobem włączania się w akcję pomocy chorym dzieciom było zorganizowanie Biegu w  Piżamach. Z powodu niesprzyjającej pogody odbył się on na sali gimnastycznej. Od organizatorów otrzymaliśmy numerki startowe, które przykleiliśmy na piżamkach. Przedszkolaki z ochotą przebiegły kilkanaście razy salę gimnastyczną dookoła i w ogóle nie czuły się zmęczone. Bo przecież pomaganie uskrzydla!

          • Witaminki, czyli praktyczna lekcja o zdrowym odżywianiu

          • W ramach zajęć o zdrowym odżywianiu uczniowie klasy 1 przygotowali  przepyszny owocowy szejk. W jego skład wchodziły owoce takie jak maliny, truskawki i banany oraz jogurt naturalny. Musimy się pochwalić, że podczas jego wykonania nie użyliśmy ani grama cukru. Dzieci z klas młodszych doskonale wiedzą, że cukier jest niezdrowy i znajduje się na samym końcu piramidy żywienia, wśród produktów, których spożywanie należy za wszelką cenę ograniczyć. Na koniec podzieliliśmy się szejkiem z kolegami z klasy 3.

             

                                                                                                                           /Jolanta Pankiewicz/