• Spotkanie z przedstawicielem policji

          • Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego zakończliśmy wizytą przedstawiciela policji. Pani sierżant  przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat właściwego zachowania się na drodze oraz prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, która nie jest oznakowana "zebrą". Pokazała narzędzia potrzebne do pracy w policji: kajdanki, pałkę, mundur policyjny. Uczuliła też dzieci na koniecznośc noszenia odblasków oraz ubieranie kasku. Na koniec obejrzelismy film edukacyjny na temat bezpiecznych zachowań na drodze, w szkole i w domu.

            Spotkanie uczciliśmy pamiątkowym zdjęcięm. Dziękujemy pani sierżant za cenną lekcję i poświęcony czas.

          • Dzień Przedszkolaka

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które obchodzone jest 20 września. I my nie mogliśmy przeoczyć tak ważnej uroczystości! Wykorzytaliśmy ten czas na integrację naszej grupy. Śpiewaliśmy piosenki, bawliliśmy się w gry zespołowe, urządziliśmy rywalizaję. Przyniesione przez dzieci zabawki posłużyły nam do nauki dzielenia się.

            Uśmiechy na twarzach dzieci pokazują, że naprawdę fajnie jest być przedszkolakiem, nie tylko 20 września.

          • Bezpieczni na drodze

          • Jak co roku, pierwsze tygodnie w oddziale przedszkolnym  upływają na poznaniu zasad bezpieczeństwa w przedszkolu i na drodze. W zapamiętaniu oznaczenia sygnalizatora pomogła nam piosenka „Kolorowe światła”. Dzięki niej wiemy, że czerwone światło oznacza „stój”, zielone światło- „idż”, a na żółtym świetle trzeba poczekać.

             Bardzo ważnym wydarzeniem w tych dniach był pierwszy spacer po okolicy. Żeby być bardziej widocznym dla kierowców ubraliśmy kamizelki odblaskowe. Uczyliśmy się też, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię na wsi, gdzie nie ma  „zebry” na drodze, ani sygnalizatorów świetlnych. Poznaliśmy zasadę działania odblasków i uczuliliśmy najmłodszych na konieczność noszenia elementów odblaskowych zwłaszcza w jesienne wieczory, które zbliżają się wielkimi krokami.

          • Witamy w oddziale przedszkolnym

          • Serdecznie witamy nasze przedszkolaki po wakacyjnej przerwie. Szczególnie ciepło pozdrawiamy nowe dzieci, którym życzymy szybkiej adaptacji oraz nawiązania wspaniałych przyjaźni. Wszystkim członkom naszej przedszkolnej społeczności życzymy dużo radości oraz wielu sukcesów i mamy nadzieję, że przed nami potwornie fajny rok!

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

          • Za nami wakacje. Rok szkolny 2023/24 rozpoczęliśmy 4 września w poniedziałek od udziału we mszy świętej. Następnie uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się w auli szkolnej,  gdzie wszystkich zebranych przywitała nowa pani dyrektor-Ewa Kościelniak-Motyka. Przemówienie wygłosił też  proboszcz ks. A. Sawulski.

            Pani dyrektor życzyła uczniom wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, oraz żeby nowy rok szkolny był dla nich nie tylko wspaniałą edukacyjną przygodą, ale także niezapomnianym czasem spędzonym w gronie rówieśników. 

            Następnie uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.

             

                                                                                                                                   /Jolanta Pankiewicz/

          • Pożegnania nadszedł czas...

          • Tegoroczne zakończenie roku szkolnego upłynęło pod znakiem pożegnania naszej wspaniałej Pani Dyrektor Krystyny Pajki. Były wspomnienia, ciepłe słowa, wiele uśmiechów i życzeń, ale i łzy wzruszenia. Żegnali ją uczniowie, którzy wspominali wspólnie lata spędzone razem, a także nauczyciele i rodzice. Wspólnie dziękowaliśmy za poświęcenie i trud włożony w wychowanie naszych uczniów. Życzyliśmy wytchnienia po latach wytężonej pracy, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji. Nie powiedzieliśmy: żegnaj. Powiedzieliśmy: do widzenia, bo mamy nadzieję, że Pani Dyrektor będzie częstym gościem naszej szkoły.

          • Kolorowy Dzień Dziecka

          • Jak co roku 1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu wszystkie przedszkolaki mogły sobie przynieść ulubioną zabawkę. Były tańce, kolorowa chusta,balony, zabawy na placu zabaw oraz mnóstwo pyszności. Wyjątkowo w tym dniu obejrzeliśmy fragment bajki, i jak w prawdziwym kinie, zajadaliśmy sie popcornem. Na drugie zaś śniadanie była pizza. Przedszkolakom bardzo podobał się ten dzień :)

             

          • Święto Szkoły z ... Kopernikiem!

          • We wtorek 30 maja 2023 r. obchodziliśmy Święto Szkoły, podczas którego postanowiliśmy uczcić Wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika, ponieważ w tym roku przypada 550 rocznica Jego urodzin.

            W ramach przygotowań do Święta Szkoły uczniowie klas I-III pod kierunkiem Pani Elżbiety Pustelnik upiekli ciastka gwiazdki na Dzień Mamy i Taty. Uczniowie klas VI-VII pod kierunkiem Pani Jolanty Pankiewicz przygotowali na plastyce modele Słońca, Księżyca i Planet Układu Słonecznego, a na informatyce opisy poszczególnych planet. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-V wykonali kolorowe portrety Mikołaja Kopernika. Klasy IV-V pod kierunkiem Pani Barbary Piekarczyk przygotowały dwie gazetki poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.

            Ponadto uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne o Mikołaju Koperniku oraz wysłuchali wykładu o jego życiu i osiągnięciach w ramach przygotowania do zadań, które mieli rozwiązywać podczas uroczystości.

            Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o osiągnięciach w dziedzinie astronomii w Mobilnym Obserwatorium. Następnie uczniowie zostali losowo  podzieleni na 5 grup, które nosiły nazwy mieszkańców planet Układu Słonecznego (Ziemianie, Marsjanie itp.). Według otrzymanej instrukcji grupy miały wykonać szereg zadań i zagadek z różnych dziedzin wiedzy związanych z postacią Mikołaja Kopernika. Podczas rozwiązywania zadań uczestnicy mogli korzystać z przygotowanych planszy.

            I. zadanie: Geograficzni Poszukiwacze - Plansza z miejscami związanymi z Mikołajem Kopernikiem w Polsce oraz w Europie - należało odczytywać rebusy, wykreślanki oraz znależć współrzędne danych miejsc na mapie.

            II. zadanie: Kaligrafia - Plansza z wierszami wybitnych poetów oraz zasady kaligrafii - należało napisać życzenia dla Astronoma z okazji rocznicy jego urodzin.

            III. zadanie: Ile waży łut szczęścia? - Plansza z Toruniem i dawnymi określeniami miary - należało zważyć słynne toruńskie pierniki i przeliczyć przepis na przyprawę do piernika oraz uzupełnić kartę pracy na ten temat.

            IV. zadanie: Złamany szeląg! - Plansza z systemem monetarnym z czasów Zygmunta I Starego - należało zapoznać się z informacjami o Mikołaju Koperniku jako ekonomie i jego rozprawach o monetach oraz przeliczyć wartości monet z dawnych czasów.

            V. zadanie: Kraków - plansza z miejsc, gdzie przebywał Mikołaj Kopernik w czasach studiów - należało rozwiązać zadanie  matematyczne związane z życiem Mikołaja Kopernika.

            VI. zadanie: Niebo Kopernika -  plansza Gwiazdozbiorów oraz teorii geocentrycznej i heliocentrycznej - należało ułożyć gwiazdozbiór z gwiazdek wydrukowanych na drukarce 3D oraz na dopasować angielskie nazwy planet Układu Słonecznego z ich opisem.

            VII. zadanie: Kosmiczna kanapka - stół szwedzki ze zdrową żywnością - należało przygotować najoryginalniejszą kosmiczną kanapkę ze zdrowych produktów.

            Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, pomimo że niektóre z nich były naprawdę trudne! Dzień poświęcony Mikołajowi Kopernikowi wymagał dużo aktywności i pomysłowości oraz współpracy w grupie. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, aby wyłonić trzy pierwsze miejsca, a uczniowie z najlepszych grup otzymali medale wydrukowane na drukarce 3D.

            Zofia Kościelniak

          • Wycieczka do Chęcin

          • Pewnego pięknego majowego dnia uczniowie klas starszych wybrali się na wycieczkę do Chęcin. Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia w Centrum Nauki Leonarda da Vinci, gdzie uczniowie mieli możliwość wzbudzić zainteresowania naukami przyrodniczymi poprzez aktywne i wzmacniające postawę kreatywną działania edukacyjne. Centrum znajduje się obok dworu Starostów Chęcińskich, gdzie mieszczą się piękne ogrody. Następnie zwiedzili Rynek w Chęcinach i przeszli na lekcję do zabytkowej willi, gdzie dowiedzieli się dużo o rycerzach i zamkach. Ostatnim punktem pobytu w tym mieście było wyjście na wzgórze zamkowe, gdzie znajdują się ruiny Zamku Królewskiego. Tam zobaczyli baszty, skarbiec i mogli doświadczyć wiele ciekawych przeżyć oraz kupić fajne pamiątki.

          • Wycieczka do Rabki- Zdroju

          • Korzystając z wolnych dni z powodu egzaminów ósmoklasistów, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasa I i III wybrały się na wycieczkę do Rabki- Zdroju. Pierwszą atrakcją były warsztaty w Fabryce Czekolady Charliego. Dzieci miały możliwość prześledzenia całej produkcji słodkości oraz wykonywały pralinki i własnoręcznie dekorowały pyszności. Pracowały w fartuchach cukierniczych jak prawdziwi zawodowcy. Poznały też historię i technologię produkcji czekolady. Zabawy były ciekawe i bardzo słodkie.

            Niestety pogoda pokrzyżowała nam pomysł związany ze spacerem po Parku Zdrojowym. Padający deszcz zmusił nas do planu B, z którego dzieci były bardzo zadowolone.

            Najpierw odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę, żeby chwilkę przeczekać opady z nieba. Sympatyczne panie bibliotekarki zaprosiły nas do czytelni, gdzie graliśmy w gry, układaliśmy puzzle i miło spędziliśmy czas. Kolejną atrakcją było szaleństwo w sali zabaw Za-Ba- Wa Strefa Party. Nie sposób opisać, co tam się działo. Zresztą widać na nieostrych zdjęciach. Trudno było ustawić dzieci do fotki podczas zabawy. Wisienką na torcie całej wycieczki były pyszne lody, które ze smakiem zjedliśmy przed odjazdem z Rabki.

            Dobrze, że Rabka jest tak atrakcyjna, że nawet deszcz nie popsuł nam zabawy.

          • Dzień Ziemi

          • "Mamy tylko jedną Ziemię"- pod takim hasłem dzieci z oddziału przedszkolengo obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Przez cały tydzień uczyły się zachowań proekologicznych: segregowały śmieci, nauczyły się, co to jest recykling. Posprzatały też plac zabaw i pomagały przy plewieniu kwiatów. Wykonały piekne prace plastyczne obrazujące zielone drzewa oraz czystą i usmiechniętą planetę Ziemię, budowały również wiatraki. Dzieci poznały też różne sposoby naturalnego pozyskiwania energii płyącej z wody, słońca i wiatru.

            Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.

             

          • Spotkanie prewencyjne z przedstawicielami Policji

          • ,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 10 maja 2023 r. w naszej szkole. Spotkanie prowadzili młodszy asp. Iwona Pawlik i młodszy asp. Dariusz Ciba z Wydziału Prewencji ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

               Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: starszej (klasy – V-VII) i młodszej (klasy – I- IV).

               Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy są ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Pamiętajcie, że nie można:

            - stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);

            - rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;

            - publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;

            - tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            ​​

            Wielokrotnie w trakcie spotkania policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznali z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjanci poinformowali również o kategoriach zagrożeń:

            - kontakt z niebezpiecznymi treściami;

            - kontakt z niebezpiecznymi osobami;

            - z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);

            - uzależnienie od Internetu.

            Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.   Pogadanka policjantów dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz głęboko w to wierzymy, że pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci w szkole i poza nią.

            Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.

             

          • Warzywa korzeniowe są niezwykle zdrowe!

          • W ramach zajęć "Laboratoria przyszłości" klasy młodsze przygotowały pyszne ciasto marchewkowe. Dzieci pracowały w oparciu o przepis. Same ważyły, dodawały i mieszały składniki, same też wbijały jajka do miski i wylewały gotową masę do formy. Zadanie pani polegało tylko na włożeniu i wyjęciu ciasta z piekarnika.

            Wszystkie kawałki ciasta zniknęły w mgnieniu oka, po tym jak poczęstowaliśmy nimi kolegów oraz panie z naszej szkoły. Mniam...

             

                                                                                                                    /Jolanta Pankiewicz/

          • Wielkanocny Kiermasz w naszej szkole

          • Dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi zorganizowaliśmy w naszej szkole Kiermasz Wielkanocny. W okresie od 27.03-05.04.2023 r. można było nabyć palmy oraz babki i baranki z ciasta wykonane własnoręcznie przez uczniów wraz z paniami od plastyki i techniki.

            Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze, cieszył się zainteresowaniem.

            Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie, pomoc i udział w kiermaszu, a także wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na potrzeby uczniów.

             

                                                                                                                                     /Jolanta Pankiewicz/

          • Jedz owoce, będziesz zdrów!!!

          • 22 marca był w naszej szkole DNIEM OWOCOWYM. Uczniowie klasy IV i V przy pomocy nauczycieli przygotowali ,, owocowy stół " pełen galaretek, sałatek, soków, szaszłyków itp. Wszystko było bardzo pyszne       i pełne witamin.

                                                                                                                                            mgr Barbara Piekarczyk

          • Zagórzańska Czytanka

          • 1 marca odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Czytelniczo-Plastycznego ,,VI Góralskie Cytanie Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej". Uczniowie klas III-VII czytali gwarą wskazane teksty ,,Zagórzańskiej Czytanki ". Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Emilia Skowronek i Oliwia Cież z kl. III oraz Amelia Piekarczyk i Jakub Majkowski z kl. VI. Rozstrzygnięta została też część plastyczna konkursu. Wybór był trudny, bo uczniowie wykonali bardzo staranne i pomysłowe prace. Do dalszego etapu jury wybrało prace: Oliwii Cież i Emilii Skowronek z kl. III, Jakuba Łacnego z kl.V, Amelii Piekarczyk z kl. VI oraz Macieja Majkowskiego i Wojciecha Oleksy z kl. VII. 

            29 marca w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbył się etap wojewódzki konkursu.

            Z niecierpliwością czekamy na wyniki. 

             

                                                                                                                             mgr Barbara Piekarczyk

          • Skarpetkowe powitanie wiosny

          • 21 marca to  szczególna data z dwóch powodów. Po pierwsze wtedy przypada Światowy Dzień Zespołu Downa.  Łącząc się w geście solidarności załozyliśmy tego dnia skarpetki nie do pary!

            Drugim ważnym wydarzeniem jest powitanie wiosny. Przedszkolaki rozwiązywały róznorodne zadania, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o nowej porze roku. Na koniec tradycyjnie zanieśliśmy przygotowaną marzannę na plac zabaw licząc na to, że kukłę zabierze pani zima i juz na stałe zapanuje wiosna. Sądząc po pogodzie, marzanna przegoniła zimę :)