Podczas stacji zadaniowych uczestnicy tworzyli Średniowieczną Księgę, projektowali Ozdobne Korony i wykonywali Królewskie Portrety, ucząc się przy tym o symbolice królewskiej władzy. W Miastach Chrobrego poznali geografię jego państwa, a w Podziękowaniach dla Chrobrego układali rymowane wierszyki na cześć króla. Nie zabrakło też wyzwań logicznych – uczniowie zmierzyli się z krzyżówkami, wykreślankami i puzzlami
Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej grze edukacyjnej „Escape Room: Królewskie Wyzwanie”, zorganizowanej z myślą o rozwijaniu wiedzy historycznej i umiejętności pracy zespołowej. Zabawa inspirowana była czasami panowania Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Gra rozpoczęła się w „komnacie królewskiej”, gdzie uczniowie musieli odnaleźć królewską pieczęć, ukrytą w zamkniętej skrzynce. Kluczem do jej otwarcia była zagadka historyczna, której rozwiązaniem był rok koronacji Bolesława Chrobrego – 1025. Zadanie wymagało od uczestników skupienia i znajomości faktów historycznych.
Kolejnym wyzwaniem było odnalezienie fragmentów mapy Polski z czasów Bolesława Chrobrego, ukrytych w różnych miejscach w następnej sali, do której udali się uczestnicy gry. Po ich złożeniu uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane z historią, m.in. o stolicę Polski za czasów Bolesława Chrobrego i jego ojca, Mieszka I, a także o legendę, z którą związany jest miecz Szczerbiec.
W szkolnej bibliotece uczestnicy poszukiwali klucza ukrytego w książce opisującej koronację pierwszego króla Polski. Zadanie to rozwijało umiejętność wyszukiwania informacji i współpracy w grupie. Uczniowie musieli rozszyfrować wiadomość zapisaną w szyfrze, gdzie każda litera była przesunięta o trzy miejsca w alfabecie. Rozwiązanie prowadziło ich do kolejnego miejsca – sali, gdzie „król spoczywa po bitwie”.
W sali gimnastycznej odbył się turniej, w którym uczestnicy wykonywali zadania symbolizujące średniowieczne wyzwania, takie jak rzut piłką do celu (strzelanie z łuku) czy pokonywanie przeszkód (fosy zamkowej). Zwieńczeniem turnieju było otworzenie skarbca z koroną.
Po odzyskaniu korony Bolesława Chrobrego uczestnicy zostali mianowani Strażnikami Historii Polski. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal za odwagę i zaangażowanie.
Rywalizacja była zacięta, ale najważniejsze było wspólne zaangażowanie i dobra zabawa. Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich kreatywność, wiedzę i ducha zespołowej pracy! Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień na długo pozostanie w pamięci jako inspirujące Spotkanie z Królem!
#1000KoronacjiBolesławaChrobrego
#1000KrólestwaPolskiego