„Małe- duże, jajo kurze” to projekt badawczy realizowany w zerówce w drugim półroczu. Celem projektu było zapoznanie dzieci z jajkiem kurzym, jego zastosowaniem i właściwościami. Na początku projektu dzieci zapisywały pytania, na które, podczas trwania projektu, szukały odpowiedzi. Razem z dziećmi stworzyliśmy gazetkę i kącik tematyczny.
Dzieci oglądały jaja kurze, porównywały je z przyniesionymi przez Alicję jajami gołębim. Poznaliśmy budowę jajka, oglądaliśmy jego środek, dzieliliśmy na białko i żółtko. Umiemy również odróżnić jajo gotowane od surowego dzięki zabawie „Zakręcone jajo”.
Kolejnego dnia rozmawialiśmy o potrawach z jajek (również wielkanocnych) oraz ich wartościach odżywczych. Z jajek wykonaliśmy wielkanocne pisanki wykorzystując gotowe barwniki i pomysły dzieci. Przeprowadziliśmy również zajęcia kulinarne i własnoręcznie upiekliśmy bezy. Potrzebne były tylko białka z jajek, cukier, mikser i kilka sztuczek, żeby bezy się udały! Z żółtek natomiast ukręciliśmy pyszny kogel- mogel.
Wykonaliśmy kilka ciekawych doświadczeń z jajkami. Zrobiliśmy tak zwane „Gumowe jajka”. Zanurzyliśmy surowe jajko w occie na 24 godziny. Ocet rozpuszcza wapienną skorupkę jajka, zostaje jedynie błona, która znajduje się pod skorupką przez co jajko zyskuje sprężystość i można się nim bawić jak piłką. Przeprowadziliśmy doświadczenie polegające na włożeniu ugotowanego jaja do szklanej butelki. Pomogły nam zapałki, których płomień wyssał tlen i zassał jajko do środka.
Zwieńczeniem projektu edukacyjnego było przygotowanie pasty jajecznej, którą częstowaliśmy uczniów całej szkoły podczas apelu wielkanocnego.
Zdobywając wiadomości metodą projektu badawczego dzieci uczą się logicznego myślenia, stawiania pytań, współpracy z rówieśnikami. Metoda ta jest doskonałym sposobem na rozbudzanie u dzieci zainteresowania naukami matematyczno-przyrodniczymi. Do zobaczenia w kolejnym projekcie!