• Lapbookowe opowiadania o zawodach- bibliotekarka

          • „Lapbookowe opowiadania o zawodach” to innowacja pedagogiczna realizowana w tym roku szkolnym w oddziale przedszkolnym. W ramach innowacji będziemy zaznajamiać się z ciekawymi zawodami. Zdobyte wiadomości prezentowane będą w formie lapbooków czyli książki rozkładanej i czytanej „na kolanach”. Ta forma prezentacji materiału pomaga przyswajać dużo więcej treści niż tradycyjny sposób nauczania, poprzez odpowiednią konstrukcję zachęca młodych czytelników do zgłębiania kolejnych „ukrytych” treści.

            Przygodę z zawodami rozpoczęliśmy od wycieczki do szkolnej biblioteki, by poznać zawód bibliotekarki. Pani Zosia przybliżyła nam tajniki swojej pracy. Pokazała regały z książkami i kartę biblioteczną, przypomniała zasady panujące w bibliotece, opowiedziała, jak należy dbać o książeczki. Na koniec wizyty zapisała nowych uczniów do szkolnej biblioteki.

            Przedszkolaki z zapałem wybierały ksiązeczki do pozyczenia i obiecały, że często będą odwiedzać bibliotekę.

             

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarzami uroczystości byli uczniowie klasy IV i V oraz Samorząd Szkolny, a swoją obecnością zaszczycili nas dostojni goście: Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i proboszcz naszej parafii Andrzej Sawulski. Uczniowie w wierszach i piosenkach podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły ,, za trud włożony w ich edukację oraz wychowanie, za ogromną cierpliwość i okazywaną sympatię".

            Po przedstawieniu głos zabrała Pani Dyrektor Krystyna Pajka, życząc wszystkim zebranym gościom, nauczycielom i uczniom sukcesów w swojej pracy. Pan Wójt wręczy także stypendia dla najzdolniejszych uczniów i absolwentów naszej szkoły: Wojciecha Oleksy z klasy VI oraz Jakuba Satra i Gabrieli Oleksy.

            Uroczystość zakończyła się rozmową uczniów z księdzem proboszczem, który pytał o wrażenia z wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego i pięknie opowiadał o tamtejszym kościele.

               Chociaż Święto Naszych Nauczycieli przypada tylko raz w roku, pamiętajmy o Nich codziennie:

            ,, Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się". ( J. Kurczab )

            oprac. B. Piekarczyk

          • Kredkobranie- pomagamy!

          • KREDKOBRANIE to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej.

            Zbierane podczas akcji przybory szkolne oraz materiały plastyczne trafiają do polskich rodzin i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

            Bardzo dziękujemy tym, którzy zaangażowali się w zbiórkę.

            Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziekujemy.

          • Dzień jabłka

          • Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
            a jako przekąska niezwykle sycące...
            Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
            Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

            Obchody Dnia Jabłka w przedszkolu rozpoczęliśmy od rozmowy na temat wyglądu, koloru, wielkości, kształtu, smaku oraz różnych odmian tych owoców. Określiliśmy też, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią  mogą występować. Każdy przedszkolak wybrał sobie jabłko, które musiał opisać. Później szukaliśmy cech wspólnych. Dzieci wybierały jabłka czerwone, zielone, żółte, duże, małe i te z ogonkami. Skąd się biorą jabłka dzieci dowiedziały się śledząc kolejne obrazki historyjki „Od pestki do jabłka”. Bawiliśmy się w zabawy  „Wędrujące jabłko” i wyścigi z jabłkiem na łyżce.

            Wysłuchaliśmy opowiadania pt.,,Lokator” z książki Renaty Piątkowskiej ,,Opowiadania . dla przedszkolaków”  oraz wiersza Entliczek pentliczek  J. Brechwy. Te zabawne utwory były inspiracją do wykonania jabłek z papieru wraz z „lokatorem”.

            Podczas „Dnia jabłka” bawiliśmy się też w degustatorów jabłek. Wybraliśmy trzy  różne owoce, pokroiliśmy na malutkie kawałeczki. Każdy z uczestników degustacji miał spróbować kawałeczka. Na koniec określaliśmy, które jabłko było najsmaczniejsze. Według dzieci wygrało jabłko nr 3.

            Najważniejszym jednak punktem dnia było wykonanie soku jabłkowego. Dzieci zapoznały się z zasadami działania sokowirówki i przydatnego urządzenia po ćwiartowania jabłek Sok wyszedł naprawdę pyszny, słodziutki z natury, bez dodatku cukru. Zachęcamy wszystkich do wykonania takiego soku w domu. Pyszności!

          • Żywa lekcja historii - Polska pierwszych Piastów

          • W poniedziałek naszą szkołę odwiedzili rycerze. Była to świetna okazja do poznania zwyczajów i historii średniowiecznej Polski za panowania Piastów. Uczniowie byli zachwyceni tą żywą lekcją historii. Wszyscy zapamiętali opowieści o wojnach oraz życiu codziennym w X i XI wieku. Atrakcją były walki na miecze i rekwizyty np. zbroje, szyszaki, tarcze. Grupa przeprowadziła również konkurs wiedzy historycznej. Nagrodami były denary, specjalnie wybite na tą okazję. Wszyscy byli zachwyceni pełnym humoru widowiskiem.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W pierwszym dniu października uczniowie szkoły wzięli udział w akcji, która miała na celu propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klasy piątej - Amelka i Kuba, którzy tworzyli specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni byli w losy, naklejki oraz cukierki i przepytywali starszych i młodszych kolegów. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. 

          • Czytelnicze spotkania z Kubusiem Puchatkiem

          • W ramach zajęć rozwijających od września do czerwca uczniowie klasy II I III będą poznawać bohaterów wielu inspirujących książek dla dzieci. We wrześniu przeżywali przygody wspólnie z bohaterami lektury A. Milne pt. „Kubuś Puchatek”. Słuchali fragmentów opowiadań czytanych przez nauczyciela oraz audiobooku,  opowiadali co zapamiętali po ich wysłuchaniu, poznali sylwetkę pisarza A. Milne, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, układali puzzle z bohaterami opowiadań, wykonali prace plastyczne. Podsumowaniem wrześniowych zajęć był quiz, do którego przystąpiły wszystkie dzieci. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały rozmaite zadania sprawdzające znajomość przeczytanej książki. 

             

                                                                                                                                                               /Jolanta Pankiewicz/

          • Dzień Szalonych Fryzur

          • Pierwszy miesiąc roku szkolnego nasi uczniowie zakończyli w iście szalonym stylu – i to dosłownie! 24 września Samorząd Uczniowski zorganizował święto mody, czyli Dzień Szalonych Fryzur. Było stylowo, kolorowo, modnie i z dowcipem. Na głowie królowały pasemka we wszystkich kolorach, zakręcone loki, warkocze, koki i jeże. Tych różnorodnych fryzur nie powstydziłby się żaden mistrz fryzjerstwa. Jak na konkurs wysokiej rangi przystało, przyznane zostały nagrody i tytuły, jednak to świetna zabawa, w gronie kolegów i koleżanek, była tego dnia najważniejszą wygraną. Naszym Uczniom i Rodzicom jeszcze raz gratulujemy pomysłów i talentu.