Podczas rozgrywek gminnych w Zespole Szkół i Przedszkola w Łostówce uczniowie klasy szóstej Kacper Blecharczyk i Szymon Sater zajęli III miejsce w rozgrywkach drużynowych. Jesteśmy z was bardzo dumni, że godnie reprezentujecie naszą szkołę.
Aktualności
Zdobywcy pucharów
Niepodległość - to wolność, o którą walczyli nasi przodkowie
Akademię z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas starszych przedstawili nam w jaki sposób polacy walczyli o wolną Polske, która była 123 lata pod zaborami. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, które podczas walki dodawały żołnierzom otuchy. Pod koniec akademii uczciliśmy poległych za Ojczyznę modlitwą. Należy pamiętać, że żyjemy w wolnym kraju. Wolność została nam dana dzięki walce naszych dziadków lub pradziadków.
Pierwsze ślady innowacji pedagogicznej
W ramach innowacji pedagogicznej „Z językiem angielskim przez świat” uczniowie klasy szóstej przygotowywali niezwykłe plakaty. Każdy wybrał jeden z krajów anglojęzycznych i opracował plakat promujący dane państwo. Uczniowie musieli wykazać się pomysłowością i zdolnościami językowymi. Klasa szósta przedstawiła następujące kraje: Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię, Nową Zelandię i Irlandię. Każdy plakat przedstawiał najważniejsze zabytki i krajobrazy danego kraju. Uczniowie przygotowali flagi i symbole państw. Stworzyli również krótkie opisy w języku angielskim promujące dany kraj. Innowacja pozwoliła na poszerzenie wiedzy z zakresu geografii i kultury krajów anglojęzycznych. Nie na każdej bowiem lekcji, nawet języka angielskiego, możemy dowiedzieć się, gdzie oprócz Warszawy mieszka tak wielu Polaków, czemu to nie Sydney jest stolicą Australii, dlaczego Kanadyjczyk potrzebuje samochodu, a Irlandczyk kocha kolor zielony? Zajęcia prowadzone w ramach innowacji rozbudziły w uczniach ciekawość świata – wielu z nich chciałoby w przyszłości podróżować i zobaczyć na własne oczy: Nowy Jork, Wielką Rafę Koralową, irlandzkie wrzosowiska, Pałac Buckingham czy wodospad Niagara.
Modlitwa na cmentarzu
W piątek, przed Uroczystością Wszystkich Świętych, wybraliśmy się na cmentarz. Już dwa dni wcześniej klasa druga przygotowała razem z panią Elżbietą Pustelnik wiązanki. Złożyliśmy je na Mogile Pamięci oraz na Obelisku poświęconym pamięci ks. Józefa Karpierza. Zapaliliśmy również znicze, a następnie modliliśmy się za zmarłych.
Śladami złotej polskiej jesieni- wycieczka po Glisnem
W środę podczas godziny wychowawczej wyruszyliśmy na wycieczkę po naszej miejscowości. Była piękna pogoda. Złote, pomarańczowe, żółte, czerwone i brązowe liście lśniły w blasku słońca. Przeszliśmy ścieżkami osiedlowymi aby uchwycić ten cudowny widok Złotego Lubonia Wielkiego, kolorowej Okrągłej. Mogliśmy również oglądać panoramę Gorców. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w tak malowniczej miejscowości.
Spotkanie z Policjantami
20 października 2015 r. odwiedzili nas policjanci z Mszany Dolnej. Razem z reprezentantem sklepu ,,Mrówka’’ rozmawiali z nami na temat bezpieczeństwa na drodze oraz w Internecie. Na koniec Pan Mrówka rozdał nam odblaski na rękę i zrobił sobie z nami zdjęcie.
"Witajcie w naszej bajce!"
W Dniu Edukacji Narodowej społeczność Szkoły Podstawowej w Glisnem spotkała się podczas uroczystej akademii. Starsi uczniowie szkoły zaprosili nas i uczniów klasy pierwszej do bajkowej Akademii Pana Klaksa, gdzie uczyliśmy się w bardzo nietypowy sposób. Pan Kleks uczył nas kleksografii, rozmawiał o literkach, a w nagrodę rozdawał piegi. Bawiliśmy się wspaniale, a uczniowie klasy pierwszej udowodnili nam i Panu Kleksowi, że są zdolnymi uczniami. W obecności rodziców uczniowie klasy I ślubowali, że będą pilnymi uczniami, a Pani Dyrektor Krystyna Pajka pasowała ich na uczniów szkoły. Następnie uczniowie Pana Kleksa stwierdzili, że nauka w akademii jest nierealna i musi pozostać ich niespełnionym pragnieniem. Wobec tego przenieśli się ze świata baśni i fantazji do szkoły Floriana. Tu co prawda nie ma magii, nie ma czarodzieja, są natomiast nauczyciele i uczniowie, którzy tworzą serdeczną i miłą atmosferę. Zabierają nas w podróż do świata nauki, wiedzy- która również może być magiczna i fascynująca. To czy nas zaciekawi zależy nie tylko od nauczycieli, ale w głównej mierze od nas - Uczniów Szkoły Floriana. Po tym swierdzeniu podziękowaliśmy naszym paniom za trud nauki i wychowania wręczając im kwiaty.
"Śladami Ani z Zielonego Wzgórza"
W dniu 30 września 2015 roku naszą szkołę odwiedziła pani Zofia Zalewska, aby zaprezentować nam, czyli uczniom wystawę na temat Ani z Zielonego Wzgórza. W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Glisnem, honorowym gościem była już wcześniej wspomniana Zofia Zalewska. Pokaz slajdów rozpoczął się o godzinie 10.00. uczniowie wraz z nauczycielami weszli na salę, a pani Zofia przestawiła się oraz opowiedziała nam wiele ciekawych informacji na temat Wyspy Księcia Edwarda. Najpierw zaprezentowała nam gdzie znajduje się dana prowincja oraz żeby dostać się do tej wyspy trzeba przejechać przez Most Konfederatów o długości 14 km. Następnie opowiedziała o administracji Wyspy Księcia Edwarda, czyli o ludności, stolicy oraz miastach. Później pani Zofia zaczęła opowiadać o autorce Lucy Mound Montgomery. O jej rodzicach, dziadkach u których się wychowała w mieście Cavendish, o jej mężu i dzieciach. Następnie dowiedzieliśmy się, że na Wyspie Księcia Edwarda wybudowano skansen, w którym wszystkie pomieszczenia są wzorowane książką ,,Ania z Zielonego Wzgórza’’. Spotkanie zakończyło się uroczystym pożegnaniem oraz zdjęciem uczniów z panią Zofią.
Według mnie takie spotkania z osobami jak pani Zofia przybliżają nam lekturę oraz możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat książki. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś będę mogła uczestniczyć w takim spotkaniu.
Gabrysia Stachura
Sprzątanie okolic Glisnego
W środę uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Każda klasa miała wyznaczona trasę i miejsca do sprzątania. Wraz z wychowawcami zbieraliśmy śmieci segregując je do odpowiednich worków otrzymanych od firmy Traszkan. W porównaniu z zeszłym rokiem nasza okolica jest bardziej czystsza. Cieszy nas ten fakt ponieważ to od nas zależy czystość środowiska w którym mieszkamy.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
We wtorek społeczność Szkoły Podstawowej w Glisnem wzięła udział w wyborach. Kandydaci do Samorządu uczniowskiego po bardzo krótkim zaprezentowaniu się na forum szkoły obiecali, że będą godnie reprezentować uczniów oraz aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły. Przewodniczącym Szkoły został Szymon Sater, zastępcą Kacper Blecharczyk, a sekretarzem Patrycja Michorczyk.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Pełni sił i energii uczniowie "Szkoły Floriana" rozpoczęli nowy rok szkolny. Pani dyrektor Krystyna Pajka zaprosiła uczniów szkoły do wzięcia udziału w podróży po świecie nauki, mając przy tym nadzieję, że wszyscy przyjmą to zaproszenie. Miłej nauki!
Zakończenie roku szkolnego
W piatek poszliśmy do szkoły nie poto aby się uczyć lecz aby otrzymać świadectwa i uroczyście zakończyć rok szkolny. Mamy nadzieję, że wakacje dodadzą nam sił i chęci do nauki w następnym roku szkolnym.
Komers klasy szóstej
W środę uczniowie klasy VI pożegnali się oficjalnie ze szkołą. Otrzymali specjalne nagrody Florki, które są przyznawane za specjalne osiągnięcia w różnych dziedzinach. Pani Zosia ich wychowawczyni przygotowała dla nich film. Uczniowie podziękowali p. dyrektor, wychowawczyni oraz nauczycielom za trudy w nauczaniu i wychowaniu. Jako dar dla szkoły zakupili deskę do prasowania oraz suszarkę. Po wspólnym posiłku z nauczycielami poszli się bawić na sali gimnastycznej.
Piesza wycieczka po Gorcach
W czerwcowy poranek uczniowie klas IV-VI wyruszyli z Glisnego aby zdobyć najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Wyprawę rozpoczęliśmy w Lubomierzu – Rzekach, gdzie szliśmy niebieskim szlakiem kierując się do Papieżówki. Spoczęliśmy na chwilę, posililiśmy się i ruszyliśmy dalej w kierunku szczytu. Pogoda nam dopisywała. Po jakimś czasie doszliśmy na Czoło Turbacza skąd rozciąga się przepiękny widok na Gorce, a następnie na Halę Turbacza, gdzie znajduje się ołtarz, przy którym są organizowane msze święte. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy dalej i w końcu ujrzeliśmy schronisko na Turbaczu. Tam spędziliśmy bardzo mile popołudnie. Bawiliśmy się w różne śmieszne zabawy. Gdy posililiśmy się i odpoczęliśmy wyruszyliśmy na szczyt Turbacza. W następny dzień zeszliśmy czerwonym szlakiem do schroniska na Stare Wierchy, potem na Maciejową, a następnie do Rabki –Zdrój, skąd zmęczeni wróciliśmy do domów. Wędrówki te będziemy mile wspominać.
Wycieczka do Muzeum Górali i Zbójników w Rabce
We wtorek dzieci z naszego oddziału przedszkolnego oraz klasy I i II wyjechali na wycieczkę do Rabki. Zwiedzanie rozpoczęli od odwiedzenia Muzeum Górali i Zbójników, gdzie mogli się dużo dowiedzieć o życiu tutejszych górali oraz zbójników. Na własnej skórze przekonali się w jaki sposób traktowano tych co rabowali niewinnych ludzi oraz mogli uczestniczyć w deptaniu kapusty w drewnianej beczce. Uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle. Następnie przeszliśmy pod pomnik Świętego Mikołaja, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie wycieczki poszliśmy do rabczańskiego parku, gdzie czekały na nas różne niespodzianki: m. in. jazda na gokartach oraz zabawy na kolorowym placu zabach. Uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Dzień Dziecka
W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Dziecka. Najpierw obejrzeliśmy film edukacyjny "Śmietnik w mojej głowie", a następnie piękną bajkę "Mustang". Gdy już przyszła pora na śniadanie nasze panie przygotowały nam hot-dogi - były bardzo pyszne więc wszystko zjedliśmy. Mieliśmy zatem siłe iść rywalizować w zawodach sportowych na szkolnym boisku. Pogoda nam dopisywała wię pani Dyrektor przywiozła nam lody. Na koniec każdy z nas otrzymał kolorowego balona. To był super Dzień Dziecka!
"W królestwie siedmiu krasnoludków"-czyli Dzień Mamy i Taty w Glisnem
26 maja 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mamy i Taty. Młodsi uczniowie przedstawili bajkę pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", Byli pięknie przebrani oraz dobrze przygotowani przez panią Joannę Smreczyńską. Recytowali również wiersz "Murzynek Bambo" oraz inne wierszyki. Atmosfera święta mamy nabrała kształtu, gdy uczniowie klas I i II zaspiewali piosenkę najłatwiejsze ciasto na świecie oraz przynieśli upieczone wcześniej wspólnie z panią Elżbietą Pustelnik ciasto z truskawkami. Uczniowie klas starszych również zaśpiewali piosenkę dla swoich mam oraz poczęstowali je smakołykami przygotowanymi wcześniej pod kierunkiem pani Zofii Kościelniak. Na tą okazję przygotowaliśmy potrawy ekologiczne, które mogliśmy spróbować razem z naszymi mamami. Na koniec wręczyliśmy naszym mamom własnoręcznie przygotowane laurki.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Dnia 3 maja 2015 r. druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Glisnem oraz społeczność Szkoły Podstawowej obchodzili dzień swojego patrona świętego Floriana. Tegoroczne obchody były szczególne, ponieważ z inicjatywy druhów strażaków została ufundowana tablica upamiętniającą śp. ks. Józefa Karpierza oraz śp. Jana Łazarczyka, którzy byli inicjatorami wielu przedsięwzięć dla dobra ogółu mieszkańców Glisnego.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pod wezwaniem NSPJ w Glisnem pod przewodnictwem ks. infułata Jakuba Gila, koncelebrowanej przez ks. prałata Jana Franczaka i ks. proboszcza Andrzeja Sawulskiego, na którą przybyli m. in: Wójt Gminy Bolesław Żaba, Przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Kania, Zastępca Wójta Katarzyna Szybiak, były wójt Stanisław Potaczek, prezes Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Tadeusz Patalita, Czesław Liszka, strażacy OSP Glisne, uczniowie, nauczyciele, rodziny śp. ks. Józefa i śp. Jana Łazarczyka, przyjaciele i mieszkańcy pamietający o ich zasługach.
Następnie zgromadziliśmy się na podwórku Szkoły Podstawowej w Glisnem, gdzie nastąpił najważniejszy punkt uroczystości, czyli uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej wieloletniego proboszcza ks. Józefa Karpierza oraz inicjatora budowy remizy i naczelnika OSP w Glisnem Jana Łazarczyka. Po powitaniu gości przez prezesa OSP w Glisnem Jana Aleksandrowicza odsłonięcia dokonały Pani Maria Pieron – siostra ks. Józefa oraz Pani Maria Łazarczyk – żona Jana Łazarczyka, a księża rodacy wraz z proboszczem uroczyście poświęcili tablicę pamiątkową. Podczas przemówienia były sołtys pan Tadeusz Michorczyk wspominał o licznych dokonaniach oraz zasługach księdza Józefa i Jana Łazarczyka, którym mieszkańcy zawdzięczają między innymi budowę kościółka, remizy, telefonizację, gazyfikację wsi.
Po oficjalnych przemówieniach zaproszonych gości, udaliśmy się do auli szkolnej, gdzie dzieci zaprezentowały ciekawy program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Zofii Kościelniak . Uczniowie wierszem, śpiewem oraz tańcem uczcili pamięć tych, dzięki którym mogą uczyć się w godnych warunkach.
Dzień Ziemi
22 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej w Glisnem obchodziliśmy Dzień Ziemi. W tym celu ubraliśmy się na zielono oraz niebiesko, aby uczcić święto naszej planety. Klasa I i II pod kierunkiem pani Elżbiety Pustelnik przedstawiła przyczyny i skutki "choroby" naszej planety. Dowiedzieliśmy się jak temu zaradzić, aby nasza planeta była "zdrowa". Po występie uczniowie klas starszych zaprezentowali nam ekologiczne potrawy, które przygotowywali podczas zajęć technicznych. Mogliśmy skosztować m. in. ekologicznych kanapek, jajeczkowych biedronek oraz szaszłyków owocowych i warzywnych. Wszyscy uczniowie próbowali tych potraw. Stwierdziliśmy, że były one bardzo smaczne. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z logo naszej grupy szkolnej "Gliśniańskie miodojadki", które zostało przygotowane na konkurs "Czas na zdrowie".
Segregujcie śmieci - moje drogie dzieci!
W poniedziałek pracownicy firmy Traszkan pokazali uczniom naszej szkoły, w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci, aby nie zanieczyszczać naszego środowiska. Zwracali uwagę na to, że segregując prawidłowo śmieci zmniejszamy ogólne koszty wywozu. Panowie pokazali uczniom jak wygląda plastik i szkło po zmieleniu, przygotowane do powtórnego wykorzystania. Szkoła otrzymała w prezencie próbki granulatów szkła i plastiku. Uczniowie samodzielnie wkładali odpady do odpowiednich pojemników, za co otrzymywali symboliczne nagrody tj. naklejki, długopisy, słodycze i książki.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Maj 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie