W przeddzień wiosennej przerwy świątecznej starsi uczniowie szkoły przygotowali Drogę Krzyżową. Uczniowie klas II i III zaśpiewali pieśni wielkopostne. Następnie złożyliśmy sobie życzenia wielkanocne i usiedliśmy do wspólnego stołu, gdzie spożyliśmy żurek wielkanocny.
Wielki sukces ucznia z Glisnego
Szymon Sater uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Świętego Floriana w Glisnem został laureatem konkursu tematycznego z historii ,,Wybitni władcy Polski - Piastowie” w roku szkolnym 2015/2016 zajmując IV miejsce. Już od kilku lat pasją Szymona jest historia. Chłopiec wykazuje się ponadprogramową wiedzą z tej dziedziny, rozwija swoje umiejętności czytając lektury historyczne. Pogłębia swoje wiadomości uczestnicząc w wycieczkach, które mają związek z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Chętnie bierze udział w różnych quizach i konkursach w szkole i poza nią.
Konkurs ,,Wybitni władcy Polski - Piastowie” został przeprowadzony pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce w Muzeum Archeologicznym w Krakowie 14 marca 2016 roku. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością wybitny znawca średniowiecza prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Jerzy Wyrozumski, który podpisał nagrodę dla Szymona. W rozdaniu dyplomów uczestniczyli również przedstawiciel Kuratorium Oświaty, senator Bogdan Klich oraz organizatorzy konkursu przedstawiciele Gimnazjum nr 16 w Krakowie.
Szymonowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w jego dalszej edukacji.
Funty i Dolary nie mają dla nas tajemnic
Kolejnym etapem realizacji innowacji pedagogicznej „Z językiem angielskim przez świat” było poznanie walut z Wielkiej Brytanii i USA. Uczniowie zapoznali się z symbolami funtów, pensów, dolarów i centów. Zobaczyli banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II i znanymi postaciami z historii USA i Wielkiej Brytanii. Każdy uczeń miał możliwość zobaczyć brytyjskie monety, które zostały jeszcze w zasobach Pani Ani z czasów jej brytyjskich podróży:)
Dla dzieci atrakcyjne okazały się kształty, kolory, wielkość monet i banknotów. Uczniowie dowiedzieli się również jakie są kursy tych walut i jak przeliczamy je na polskie złote.
Quiz wiedzy o krajach anglojęzycznych
Uczniowie kl. II, III, V i VI wzięli udział w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych. Zostali oni podzieleni na drużyny i odpowiadali na pytania dotyczące historii, sztuki, kuchni, zwyczajów, muzyki z krajów, gdzie dominuje język angielski. Emocje sięgały zenitu, ponieważ uczniowie zaangażowali się we wspólną zabawę. Konkurs zakończył się zwycięstwem drużyny w której byli: Szymon Sater, Karol Zapała, Marcelina Blecharczyk i Patryk Kaczor. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę.
Dzień Babci i Dziadka
Jak co roku do naszej szkoły zaprosiliśmy seniorów - babcie i dziadkowie chętnie przyjęli zaproszenie. Każdy oddział przygotował coś szczególnego. Zerówka i pierwsza klasa śpiewali piosenki, mówili wierszyki, klasa druga i trzecia również zaśpiewali kilka wesołych piosenek oraz wierszyków. Dodatkowo klasa trzecia przedstawiła śmieszny skecz o życiu codziennym babci i dziadka. Klasa piąta i szósta wystąpili natomiast w Familiadzie. Było bardzo sympatycznie - oczywiście wygrały obie drużyny: babć i dziadków, którzy wręczyli wszystkim zebranym serduszka. Na koniec odśpiewaliśmy naszym kochanym babciom i dziadkom Sto lat i wręczyliśmy własnoręcznie przygotowane laurki.
Domki dla ptaków
Podczas zajęć technicznych uczniowie klasy V i VI mieli za zadanie przygotowanie potrzebnych materiałów oraz narządzi do zrobienia budki dla ptaków lub karmików. Obróbką wstępną drewna zajęli się już w domu, aby w szkole dokończyć swoje dzieło. A oto efekty naszej pracy:
Wigilia Szkolna
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się przy wspólnym stole wigilijnym. Świętowanie bożonarodzeniowe rozpoczęliśmy od zaśpiewania kolęd, pastorałek z naszego regionu. Najmłodsi w pięknych, kolorowych strojach owieczek, pastuszków, wykonali pastorałkę "Pasły się owce pod borem". Następnie uczniowie klas II i III zaśpiewali kolędy "Bosy pastuszek", "Przybieżeli do Betlejem", "Gore gwiazda", Wykonali również kolędy w języku angielskim "Jingle Bells" oraz "We wish you a Merry Christmas", które uczyli się w ramach innowacji pedagogicznej "Z językiem angielskim przez świat". Uczniowie klas V i VI zaśpiewali "Z narodzenia Pana " oraz pastorałkę "Dnia jednego o północy". Przyszedł w końcu czas na modlitwę, dzielenie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń. Następnie nasze mamy przyniosły pyszny barszcz czerwony z uczkami, które lepiliśmy w poniedziałek oraz rybę z ziemniakami i surówką. Jedzenie było pyszne. Na koniec podaliśmy sobie iskierkę przyjaźni i w świątecznych nastrojach poszliśmy do domów.
Mikołajki
W poniedziałek naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Uczniowie klas II i III przywitali Mikołaja wierszykami i piosenkami. Piosenkę o Mikołaju zaśpiewali również najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy już niemogli sie doczekać na to spotkanie. Mikołaj z każdym dzieckiem zamienił kilka słów, a następnie wręczył prezenty. Na koniec obiecaliśmy, że będziemy grzeczni, aby w przyszłym roku również nas odwiedził.
Kuchnia krajów anglojęzycznych
Jednym ze sposobów na poznanie danego kraju jest z pewnością jego kuchnia. My też chcieliśmy poczuć smaki i zapachy, niektórych z tradycyjnych dań kuchni krajów anglojęzycznych. Wspólnie z uczniami kl. V, VI i II, III przygotowywaliśmy naleśniki z syropem klonowym, owocami i masłem orzechowym. Wspólnie zaś z rodzicami, popularne w USA, burgery. Było naprawdę smacznie!
Jeśli chodzi o tradycje kulinarne w krajach anglojęzycznych to warto wiedzieć kilka ciekawostek.
Z dań kuchni brytyjskiej najbardziej popularną potrawą są „Fish and chips”, składające się z ryby z frytkami i octem. Śniadanie w tradycyjnej wersji składa się z boczku, jajek, kiełbasek, fasolek, pomidorów i grzybów. Jest to potrawa bardzo kaloryczna i w dzisiejszych czasach coraz mniej popularna. Typowy Brytyjczyk woli kanapki lub płatki z mlekiem. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Brytyjczycy przygotowują Roast Beef (pieczoną wołowinę) z tzw. Yorshire Pudding, który robi się z ciasta składającego się z: wody, mleka, mąki, jajek. Ciasto piecze się formie na kształt czarek, kubków o wysokość 10 cm.
Szkoci natomiast mają narodowe danie o niepowtarzalnym wyglądzie i zapachu. Potrawa ta nazywa się „haggis” i składa się z podrobów (płuca, serce, wątroba) z kaszą i przyprawami. Co ciekawe cały farsz gotuje się w owczym żołądku. Pyszne prawda? J
Walijczycy zjadają „cawl” – gulasz warzywno – mięsny.
W Irlandii tradycyjną potrawą jest, z kolei gulasz zrobiony z ziemniaków, marchewki, cebuli, pietruszki z jagnięciną lub baraniną. To świetne danie na zimowe wieczory.
W Stanach Zjednoczonych ludzie jedzą potrawy z całego świata ponieważ jest to kraj stworzony przez emigrantów. Amerykanie, tradycyjnie przygotowują pieczonego indyka z ziemniakami, a także ciasto dyniowe. Takie potrawy pojawiają się z okazji Święta Dziękczynienia. Popularnością cieszą się zwłaszcza burgery i danie na słodko, czyli „pancakes” – naleśniki. Te ostatnie są zdecydowanie mniejsze i bardziej pulchne niż znane nam w Polsce. Naleśniki zjada się np. na śniadanie polewając je syropem klonowym albo z owocami.
Australijczycy nie mają jednej , tradycyjnej potrawy, jednakże np. potrawy z zapiekanego mięsa w cieście są popularne. Mieszkańcy tego kraju lubią przyjęcia, gdzie grillują z rodziną i znajomymi. W Australii, a także w Nowej Zelandii popularnym deserem jest „pavlova” – deser składający się z bezy, z kremem i owocami. Nazwa tego smakołyku pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pavlovej, dla której został po raz pierwszy przygotowany, kiedy przebywała ona w Perth.
Nowa Zelandia i jej rdzenni mieszkańcy – Maorysi mają tradycyjny sposób gotowania zwany „hangi”. Polega on na pieczeniu mięsa z ziemniakami i kapustą, przy pomocy rozgrzanych kamieni.
Tradycje kulinarne anglojęzycznej części Kanady związane są z brytyjską i amerykańską kuchnią stąd popularność pieczonych mięs z dodatkami czy naleśników.
„Opowiem Ci o Glisnem – moim miejscu na ziemi, mojej małej ojczyźnie”
Dnia 30 listopada 2015 uczennice klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. Świętego Floriana w Glisnem pojechały na wycieczkę do Krakowa. Program wycieczki związany był z udziałem naszej szkoły w projekcie edukacyjnym organizowanym przez Kuratorium Oświaty oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie „Opowiem Ci o Małopolsce – moim miejscu na ziemi, mojej małej ojczyźnie”.
Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie z panią Justyną Trembecką – córką Adama Stefana Trembeckiego zmarłego żołnierza oddziału „Adama” II Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, który walczył z hitlerowskimi nazistami w rejonie naszej miejscowości. Pani Justyna przyjęła nas bardzo serdecznie w swoim domu udzielając wywiadu do szkolnej gazetki „Szkolaczek”. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o żołnierzach, którzy ukrywali się w lasach Lubonia Wielkiego, prowadzili działania partyzanckie w obronie naszej ojczyzny w okresie II wojny światowej. Opowiedziała nam również, w jaki sposób mieszkańcy Glisnego pomagali im przetrwać w trudnych warunkach oraz cudownej opiece Matki Bożej Partyzanckiej.
Następnym etapem wycieczki był udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Uczennice dowiedziały się, jak przygotować atrakcyjną prezentację multimedialną, fotoreportaż, jakie są techniki pisania i ilustrowania tekstów oraz w jaki sposób wykorzystywać odkrycia archeologiczne ze swojej okolicy. Uczestnicy zajęć mogli dotknąć zabytków sprzed 5 tys. lat odkrytych w rejonach Nowej Huty oraz zobaczyć w jaki sposób te odkrycia są naprawiane, rekonstruowane oraz zabezpieczane.
Dziewczynki wróciły z wyprawy zaciekawione, zainspirowane do działania i gotowe do podjęcia zadań związanych z projektem.
Uczniowie Floriana na Uniwersytecie!
W ramach szkolnego programu "Książki - naszą pasją" zwiedzaliśmy gmach Biblioteki Głównej działającej przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Pracownicy biblioteki pokazali nam różne katalogi, m. in. katalog elektroniczny oraz nowoczesny skaner dzięki czemu biblioteka udostępnia studentom zbiory w wersji elektronicznej. Zwiedziliśmy czytelnię oraz magazyn, w którym przechowuje się książki. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z historią książki oglądając prezentację przygotowaną przez pracowników informacji naukowej. Byliśmy mile zaskoczeni podczas zwiedzania ilością pomieszczeń, które wchodzą w skład biblioteki. Następnie uczniowie klas starszych pojechali do Teatru Współczesnego, aby obejrzeć spektakl pt. "Pan Twardowski", a uczniowie młodsi byli w kinie Cinema City na filmie "Hotel Transylwania". Ta wycieczka była naprawdę fajna:)
Niepodległość - to wolność, o którą walczyli nasi przodkowie
Akademię z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas starszych przedstawili nam w jaki sposób polacy walczyli o wolną Polske, która była 123 lata pod zaborami. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, które podczas walki dodawały żołnierzom otuchy. Pod koniec akademii uczciliśmy poległych za Ojczyznę modlitwą. Należy pamiętać, że żyjemy w wolnym kraju. Wolność została nam dana dzięki walce naszych dziadków lub pradziadków.
Pierwsze ślady innowacji pedagogicznej
W ramach innowacji pedagogicznej „Z językiem angielskim przez świat” uczniowie klasy szóstej przygotowywali niezwykłe plakaty. Każdy wybrał jeden z krajów anglojęzycznych i opracował plakat promujący dane państwo. Uczniowie musieli wykazać się pomysłowością i zdolnościami językowymi. Klasa szósta przedstawiła następujące kraje: Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię, Nową Zelandię i Irlandię. Każdy plakat przedstawiał najważniejsze zabytki i krajobrazy danego kraju. Uczniowie przygotowali flagi i symbole państw. Stworzyli również krótkie opisy w języku angielskim promujące dany kraj. Innowacja pozwoliła na poszerzenie wiedzy z zakresu geografii i kultury krajów anglojęzycznych. Nie na każdej bowiem lekcji, nawet języka angielskiego, możemy dowiedzieć się, gdzie oprócz Warszawy mieszka tak wielu Polaków, czemu to nie Sydney jest stolicą Australii, dlaczego Kanadyjczyk potrzebuje samochodu, a Irlandczyk kocha kolor zielony? Zajęcia prowadzone w ramach innowacji rozbudziły w uczniach ciekawość świata – wielu z nich chciałoby w przyszłości podróżować i zobaczyć na własne oczy: Nowy Jork, Wielką Rafę Koralową, irlandzkie wrzosowiska, Pałac Buckingham czy wodospad Niagara.
Modlitwa na cmentarzu
W piątek, przed Uroczystością Wszystkich Świętych, wybraliśmy się na cmentarz. Już dwa dni wcześniej klasa druga przygotowała razem z panią Elżbietą Pustelnik wiązanki. Złożyliśmy je na Mogile Pamięci oraz na Obelisku poświęconym pamięci ks. Józefa Karpierza. Zapaliliśmy również znicze, a następnie modliliśmy się za zmarłych.
Śladami złotej polskiej jesieni- wycieczka po Glisnem
W środę podczas godziny wychowawczej wyruszyliśmy na wycieczkę po naszej miejscowości. Była piękna pogoda. Złote, pomarańczowe, żółte, czerwone i brązowe liście lśniły w blasku słońca. Przeszliśmy ścieżkami osiedlowymi aby uchwycić ten cudowny widok Złotego Lubonia Wielkiego, kolorowej Okrągłej. Mogliśmy również oglądać panoramę Gorców. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w tak malowniczej miejscowości.
"Witajcie w naszej bajce!"
W Dniu Edukacji Narodowej społeczność Szkoły Podstawowej w Glisnem spotkała się podczas uroczystej akademii. Starsi uczniowie szkoły zaprosili nas i uczniów klasy pierwszej do bajkowej Akademii Pana Klaksa, gdzie uczyliśmy się w bardzo nietypowy sposób. Pan Kleks uczył nas kleksografii, rozmawiał o literkach, a w nagrodę rozdawał piegi. Bawiliśmy się wspaniale, a uczniowie klasy pierwszej udowodnili nam i Panu Kleksowi, że są zdolnymi uczniami. W obecności rodziców uczniowie klasy I ślubowali, że będą pilnymi uczniami, a Pani Dyrektor Krystyna Pajka pasowała ich na uczniów szkoły. Następnie uczniowie Pana Kleksa stwierdzili, że nauka w akademii jest nierealna i musi pozostać ich niespełnionym pragnieniem. Wobec tego przenieśli się ze świata baśni i fantazji do szkoły Floriana. Tu co prawda nie ma magii, nie ma czarodzieja, są natomiast nauczyciele i uczniowie, którzy tworzą serdeczną i miłą atmosferę. Zabierają nas w podróż do świata nauki, wiedzy- która również może być magiczna i fascynująca. To czy nas zaciekawi zależy nie tylko od nauczycieli, ale w głównej mierze od nas - Uczniów Szkoły Floriana. Po tym swierdzeniu podziękowaliśmy naszym paniom za trud nauki i wychowania wręczając im kwiaty.
"Śladami Ani z Zielonego Wzgórza"
W dniu 30 września 2015 roku naszą szkołę odwiedziła pani Zofia Zalewska, aby zaprezentować nam, czyli uczniom wystawę na temat Ani z Zielonego Wzgórza. W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Glisnem, honorowym gościem była już wcześniej wspomniana Zofia Zalewska. Pokaz slajdów rozpoczął się o godzinie 10.00. uczniowie wraz z nauczycielami weszli na salę, a pani Zofia przestawiła się oraz opowiedziała nam wiele ciekawych informacji na temat Wyspy Księcia Edwarda. Najpierw zaprezentowała nam gdzie znajduje się dana prowincja oraz żeby dostać się do tej wyspy trzeba przejechać przez Most Konfederatów o długości 14 km. Następnie opowiedziała o administracji Wyspy Księcia Edwarda, czyli o ludności, stolicy oraz miastach. Później pani Zofia zaczęła opowiadać o autorce Lucy Mound Montgomery. O jej rodzicach, dziadkach u których się wychowała w mieście Cavendish, o jej mężu i dzieciach. Następnie dowiedzieliśmy się, że na Wyspie Księcia Edwarda wybudowano skansen, w którym wszystkie pomieszczenia są wzorowane książką ,,Ania z Zielonego Wzgórza’’. Spotkanie zakończyło się uroczystym pożegnaniem oraz zdjęciem uczniów z panią Zofią.
Według mnie takie spotkania z osobami jak pani Zofia przybliżają nam lekturę oraz możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat książki. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś będę mogła uczestniczyć w takim spotkaniu.
Gabrysia Stachura
Sprzątanie okolic Glisnego
W środę uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Każda klasa miała wyznaczona trasę i miejsca do sprzątania. Wraz z wychowawcami zbieraliśmy śmieci segregując je do odpowiednich worków otrzymanych od firmy Traszkan. W porównaniu z zeszłym rokiem nasza okolica jest bardziej czystsza. Cieszy nas ten fakt ponieważ to od nas zależy czystość środowiska w którym mieszkamy.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Maj 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie