• Witamy nowy rok szkolny!

          • Pierwszego  września  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Najpierw jak zawsze udaliśmy się do kościoła na mszę świętą, a potem wróciliśmy do szkoły. Pani dyrektor powitała zgromadzonych w auli szkolnej rodziców, nauczycieli i uczniów. Przypomniała zasady obowiązujące w szkole podczas pandemii oraz przedstawiła wszystkim nowych nauczycieli. W tym roku szkolnym dołączyły do grona pedagogicznego: Pani Ewa Kościelniak- Motyka, która będzie uczyła j. angielskiego oraz pani H. Wrzecionek - nowa pani katechetka. Witamy je bardzo serdecznie!

            Mamy nadzieję, że rok szkolny 2021/2022 będzie pełen miłych chwil, a nauka cały rok odbywać się będzie w ławkach szkolnych:)

             

            Autor: J. Pankiewicz

          • Pierwszy dzień w przedszkolu

          • Pierwszy września to trudny moment zwłaszcza dla naszych najmłodszych. Trzeba rozstać się z mamą na dłużej niż kilka minutek….. Niektóre dzieci przekroczyły próg przedszkola po raz pierwszy i zrobiły to z szerokim uśmiechem na twarzy.

            Nasze przedszkolaki dzielnie rozpoczęły nową przygodę. Zapraszamy na relację fotograficzną z tego ważnego dnia!

            Oddział przedszkolny życzy wszystkim uśmiechniętego roku szkolnego :)

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/21

          • 25.06.2021 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie jakże „dziwnego” (z powodu pandemii) roku szkolnego 2020/21. Najpierw wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do kościoła na mszę świętą, podczas której złożyli życzenia proboszczowi Sawulskiemu z okazji  20- lecia posługi kapłańskiej w Glisnem. Potem udaliśmy się do szkoły, gdzie w auli pani dyrektor rozdała dyplomy, nagrody i świadectwa wszystkim uczniom. Podczas uroczystości żegnaliśmy panią Annę Stanisławską, która z powodu zmiany miejsca zatrudnienia odeszła  z naszej szkoły oraz uczniów klasy ósmej. Mogliśmy również obejrzeć prezentację, której głównymi bohaterami byli nasi absolwenci. Pełni wzruszenia powitaliśmy wakacje. Mamy nadzieję, że przyszły rok szkolny będzie spokojniejszy i szczęśliwszy od poprzedniego.

            .

            Autor: J. Pankiewicz

          • Wycieczka do parku zabaw w Tenczynie

          • Tego pięknego czerwcowego dnia uczniowie klasy i, II i III udali się wraz z wychowawcami  na wycieczkę do pobliskiego Tenczyna. Celem naszej podróży była sala zabaw w „Gościńcu”. Wśród atrakcji dla dzieci były m. in.: gra w kręgle, zabawa w basenach z kuleczkami, zjeżdżalnie i tunele. Dzieci miały też możliwość obejrzenia ryb pływających w pobliskim stawie. Nazajutrz wszyscy zgodnie przyznali, że wycieczka była bardzo udana.

             

             

             

            Autor: J. Pankiewicz

          • Nagrodzeni w olimpiadzie Olimpus

          • Uczniowie klasy 2 i 3 wzięli udział w olimpiadach ogólnopolskich organizowanych przez wydawnictwo „Olimpus”. Olimpiady odbyły się w kategoriach: wiedza ogólna, łamigłówki matematyczne oraz wiedza na temat książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Największy sukces odniosła Emilia Stanisławska, która zajęła 5 miejsce w kategorii wiedza ogólna. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!

             

            Autor: J. Pankiewicz

          • „W trosce o rozwój naszych dzieci”- szkolenia logopedyczne

          • W ramach innowacji pedagogicznej pt. „W trosce o rozwój naszych dzieci” szkolny logopeda zorganizował warsztaty logopedyczne dla rodziców i nauczycieli. Z racji pandemii spotkania odbywały się online, za pośrednictwem aplikacji Teams.  Celem szkolenia  było wyposażenie rodziców i nauczycieli w podstawową wiedzę logopedyczną w zakresie rozwoju i wymowy dzieci i młodzieży. Odbyło się 7 spotkań, na których poruszaliśmy problematykę związaną z rozwojem mowy, wadami wymowy, przedstawiliśmy przykładowe zabawy wspierające rozwój całościowy dzieci oraz mowę, poruszaliśmy zagadnienia związane z zaburzeniem przetwarzania słuchowego, terapii ręki, integracji sensorycznej oraz dysleksji.

            Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i uwagę. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza przysłuży się do wspomagania rozwoju Państwa dzieci.

          • Czyściochowo- zakończenie programu

          • Zakończyliśmy realizację programu „Czyściochowe przedszkole” orgaznizowanego przez firmę Rossmann. Ostatnimi zagadnieniami, którymi zajęły się przedszkolaki był dbanie o skórę, kąpiel oraz higiena nosa.

            Dbałość o skórę zaczęliśmy od poznawania, czym jest skóra. Dowiedzieliśmy się, że ma warstwy (jak gąbka do mycia naczyń), że jest jej dużo (żeby pokryć całe ciało zużyliśmy dużo papieru toaletowego). Wiemy też, że o skórę trzeba dbać zarówno zimą, jak i w lecie. Pielęgnacji potrzebuje tez wrażliwa skóra wokół ust, stąd pomysł na oglądanie różnego rodzaju kosmetyków do tego przeznaczonych.

            Na zajęciach staraliśmy się odczarować kąpiel, gdyż nie wszystkie dzieci lubią się kąpać. Jeżeli nie używamy codziennie mydła, w zakamarkach pojawiają się Pociaki, które bardzo brzydko pachną i roznoszą choroby. Czarowaliśmy kolorową pianę, bawiliśmy się też we fryzjera. Przedstawiliśmy po kolei etapy mycia włosów. Do treningu swoich włosów użyczyła nam Zuzia. Na szczęście mycie odbywało się „na sucho”.

            Dzieciom bardzo podobały się przygody bohaterów Czyściochowa. Świnka Zakatarzynka nauczyła nas, jak prawidłowo wydmuchiwać nos Wąchaliśmy zapachy, później zdmuchiwaliśmy piórka najpierw ustami, a później nosem. To świetne ćwiczenie przygotowujące do nauki prawidłowego czyszczenia nosa.

            Kolorowaliśmy bohaterów Czyściochowa, oglądaliśmy również bajki edukacyjne przedstawiające przygody mieszkańców Czyściochowej krainy.

            Program przygotowany przez firmę Rosmann był naprawdę bardzo ciekawy i niezwykle pouczający. Serdecznie polecamy przygodę z Czyściochowem.

          • Poznajemy zawody

          • Kim będę, gdy dorosnę? To pytanie nurtuje już od najmłodszych lat. Żeby pomóc w podjęciu decyzji przedszkolaki poznawały różne zawody. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy strażaka, lekarza, fryzjera czy kucharza. Najbardziej podobała się zabawa w kosmetyczkę. Dzieci mały możliwość pomalowania paznokci prawdziwymi lakierami. Na szczęście paznokcie były kartonowe.

            Wszystkie dzieci zgodnie oświadczyły, że nikt nie chce zostać nauczycielem. Podobno to bardzo trudny zawódJ Tak????:)

          • Klasowy Konkurs Czytania

          • Uczniowie klasy II i III doskonale wiedzą co znaczy cytat Umberto Eco "Kto czyta książki, żyje podwójnie", ponieważ jak może przyznać sama nasza pani bibliotekarka chętnie i często ją odwiedzają, aby wypożyczyć interesujące książki. Doskonale wiedzą, że czytanie rozwija wyobraźnię, że dzięki książkom poznajemy i odkrywamy świat.

            Uczniowie co roku prezentują swoje umiejętności czytelnicze podczas Klasowego Konkursu Czytania, podczas którego mają za zadanie przeczytać wylosowane przez siebie teksty. I w tym razem wszyscy z zaangażowaniem przystąpili do tego zadania za co otrzymali od wychowawczyni dyplomy i symboliczne nagrody. Na pierwszym zdjęciu prezentują się nasi zwycięzcy.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Autor: J. Pankiewicz

             

             

          • Przygotowania do konkursu "Zagórzańska czytanka"

          • Jest już tradycją, że nasi uczniowie przygotowują się corocznie do udziału w konkursie  "Zagórzańska czytanka". I w tym roku również nie zabrakło chętnych. Uczniowie musieli najpierw przejść szkolne eliminacje, aby dostać się do etapu wojewódzkiego. Nasze dzieci i młodzież wzięli udział w dwóch kategoriach: przygotowali prace plastyczne dotyczące wybranych czytanek oraz nauczyli się pięknie czytać te teksty gwarą górali zagórzańskich.

            W klasach młodszych w kategorii "Czytanie opowiadań zagórzańskich" na etapie szkolnym wzięli udział: Emilia Skowronek, Blanka Pustelnik i Olivia Cież z klasy I, Hanna Wójcik, Michał Skowronek, Alicja Chwała z klasy II, Wiktor Piekarczyk, Aleksandra Łazarczyk i Zofia Sater z klasy III, a w klasach starszych: Amelia Piekarczyk z klasy IV, Eryk Chwała, Wojciech Oleksy i Małgorzata Karpierz z klasy V, Marcelina Blecharczyk z klasy VII i Jakub Sater z klasy VIII.

            W kategorii "Praca plastyczna" na etapie szkolnym wzięli udział: Emilia Skowronek, Blanka Pustelnik i Olivia Cież z klasy I, Hanna Wójcik, Michał Skowronek, Alicja Chwała, Emilia Stanisławska, Sylwester Pustelnik z klasy II, Wiktor Piekarczyk, Jakub Łacny i Zofia Sater z klasy III.

            Uczniowie, którzy wyróznili się w każdej kategorii zdobyli dyplomy i nagrody dyrektora szkoły.

            Najwyżej ocenione przez szkolne jury prace plastyczne i nagrania osób czytających teksty z "Zagórzańskiej czytanki" ( można było wysłać po dwie/dwa z każdej kategorii) zostały wysłane do etapu wojewódzkiego. Trzymamy kciuki za Zofię Sater, Emilię Skowronek, Wiktora Piekarczyka, Alicję Chwała, Amelię Piekarczyk, Małgorzatę Karpierz, Marcelinę Blecharczyk i Jakuba Sater i życzymy, aby zajęli jak najwyższe miejsca w konkursie.

             

            Autor: J. Pankiewicz

          • Jak to było z prezentami dla rodziców

          • W ramach projektu "Sposoby na nudę" uczniowie klasy II i III poznawali nowe techniki plastyczne. Dzięki temu potrafią samodzielnie wykonać piękne laurki na Dzień Mamy i Taty. Gratulujemy dzieciom pomysłowości i zaangażowania, dzięki którym powstały tak piękne prace.

             

            Autor: J. Pankiewicz

          • Dzień Dziecka na sportowo

          • W tym roku Dzień Dziecka był na sportowo. Na dzieci przedszkolne czekału zabawy z chustą animacyjną, bieg przez przeszkody, zabawy z obręczami, skakanie na dużych piłkach, rzucanie do celu zabawa w klasy, skakanie na Twisterze.

            Dzieciom najbardziej podobało się puszczanie baniek, zwłaszcza tych dużych. Do gustu przypadło również malowanie na folii- powstały naprawdę piękne arcydzieła.

            Dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami zakupionymi przez rodziców. Samorząd uczniowski przygotował też słodki poczęstunek.

            Po drugim śniadaniu na przedszkolaki czekała jeszcze jedna atrakcja: zaproszenie do kina. Były wygodne poduszki, bajka i to, co wszyscy lubią najbardziej- popcorn!

            Szkoda, że Dzień Dziecka nie może trwać cały rok….

          • Dzień Mamy i Taty egzotycznie

          • W tym roku, z racji pandemii koronawirusa, przedszkolaki występ dla Mamy i Taty przygotowały „zdalnie”. Wcieliły się w rolę małpki, żyrafki, kangurka, kaczuszki, kotka i dziewczynki żeby pokazać, że wszyscy mają rodziców, zwierzątka też. Dziewczynki zaprezentowały kolorowy taniec motyli, były też życzenia w języku angielskim. Dzieci przygotowały prezenty: narzędzia dla taty, obraz dla mamy i gniotka antystresowego dla potrzebującego rodzica :)

            Dziękujemy przedszkolakom za bardzo uroczy występ, a Rodzicom składamy najserdeczniejsze życzenia.

          • Koncert życzeń dla rodziców.

          • Mama i tata to najważniejsze osoby w naszym życiu. Pierwsze słowa jakie wypowiadamy to właśnie mama i tata. Z okazji zbliżających się świąt Mamy i Taty - uczniowie kl. I-III przygotowali dla Was koncert życzeń, składając tym samym,  swoim ukochanym rodzicom najpiękniejsze, bo z serca płynące życzenia.

            Drodzy rodzice! Ze względu na pandemię, nie możemy zorganizować Dnia Mamy i Taty w szkole, dlatego prosimy o obejrzenie tej relacji. Wasze dzieci włożyły wiele serca w przygotowanie tej niespodzianki! W recytowanych wierszach, śpiewanych piosenkach oraz własnoręcznie wykonanych prezentach zawarli całą swoją miłość do Was. Wszystkiego najlepszego! Sto lat!

          • Pieczemy ciasto

          • W ramach zajęć kulinarnych, poznaliśmy w praktyce co to jest instrukcja. Uczennice klasy I - upiekły ciasto z truskawkami. Dziewczynki postępowały krok po kroku jak mówiła instrukcja z podręcznika. Podczas zajęć samodzielnie zmiksowały i przygotowały ciasto oraz umyły i pokroiły truskawki. Na koniec nie zapomniały też posprzątać. Po  upieczeniu delektowaliśmy się pysznym ciastem. Samodzielnie wykonane ciasto, zabawa i emocje podczas pieczenia pozostaną w naszej pamięci na długo.

          • Jak obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły

          • Po raz kolejny, zgodnie ze szkolną tradycją 4 maja obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Nie zgadniecie! Nasza szkoła istnieje już 135 lat!

            Dzieci z  klasy I,II, i III uczestniczyły w konkursach wiedzy i plastycznym, których głównym bohaterem był właśnie św. Florian. Wszyscy byli niezwykle przejęci, ponieważ dużo wcześniej przygotowywali się do udziału w konkursach ćwicząc słowa hymnu szkoły oraz poznając szczegóły z życia patrona. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursów. Nauczyciele oceniający prace plastyczne i testy wiedzy o św. Florianie zgodnie przyznali, że wszystkie dzieci zasługują na pochwałę, gdyż sumiennie i z zaangazowaniem przystąpiły do wykonania powierzonych im zadań. 

            Niestety przez panującą epidemię nie możemy na razie zapraszać do naszej szkoły gości z zewnątrz, ale będziemy cierpliwie czekać na dogodną chwilę, aby hucznie uczcić tę wspaniałą rocznicę.

             

            Autor: J. Pankiewicz

             

          • Pokolenie małych patriotów

          • W tygodniu poprzedzającym święta majowe, dzieci z grupy przedszkolnej poznawały blizej nasz kraj. Omawiały symbole narodowe, uczyły się hymnu oraz "Katechizmu polskiego dziecka" bardziej znany jako wiersz "Kto Ty jesteś?". Wykonały biało- czerwone kotyliony z papieru oraz godła Polski z materiałów recyklingowych.

            Dzieci bardzo chciały podzielić się tym, czygo się nauczyły. Oto nasze spontaniczne nagranie.

          • Wygraj kompostownik!

          • Wójt Gminy Mszana Dolna zaprasza rodziny z terenu gminy Mszana Dolna do wzięcia udziału w konkursie na plakat promujący prawidłowe przydomowe kompostowanie bioodpadów pt.: „Nasza rodzina kompostuje i zyskuje!”

            Cel konkursu:

            • kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych w gospodarowaniu bioodpadami 
            • promowanie przydomowego kompostowania bioodpadów na terenie gminy Mszana Dolna,
            • zaangażowanie dzieci, młodzież, rodziców, dziadków do aktywnego wspierania działań związanych z ochroną środowiska.

             

            Warunki uczestnictwa:

            • konkurs skierowany jest do rodzin z terenu Gminy Mszana Dolna.
            • uczestnicy składają prace w postaci plakatu wykonanego techniką plastyczną collage    w formacie A2 lub A1;
            • pracę należy podpisać na odwrocie: imię i nazwisko zgłaszającego, adres zamieszkania, tel. kontaktowy oraz dostarczyć wypełnioną deklarację uczestnictwa w konkursie załącznik nr 1 do regulaminu.
            • złożenie pracy konkursowej jest równoznaczne z przyjęciem warunków konkursu.

             

            Kryteria oceny prac:

            • oryginalność i pomysłowość interpretacji tematu konkursu;
            • zakres i przekaz informacji;
            • przedstawienie korzyści i zasad prawidłowego kompostowania bioodpadów. 

             

            Terminarz:

            • ogłoszenie konkursu – luty 2021 roku;
            • termin nadsyłania prac – 30 kwietnia 2021 roku;
            • rozstrzygnięcie konkursu – 14 maja 2021 roku;

             

            Miejsce składania prac:

            • prace należy dostarczyć do Urzędu Gminy Mszana Dolna ul. Spadochroniarzy 6,           34-730 Mszana Dolna pok. 38.

             

            Dla trzech najlepszych rodzinnych prac plastycznych czekają nagrody rzeczowe - KOMPOSTOWNIKI. Zapraszamy do udziału w konkursie.

          • Wszystkie dzieci zbierają ELEKTROŚMIECI

          • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.   

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

            Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce.docx_(1).pdf

          • "Sposobów na nudę" ciąg dalszy, czyli tworzenie gier

          • W ramach projektu "Sposoby na nudę" nasi drugo- i trzecioklasiści tym razem przygotowali gry planszowe. Starali sie bardzo, aby plansze były jak najwspanialsze i oryginalnie wykonane. Jak widać na zdjęciach niektóre zawierają elementy trójwymiarowe. Samodzielnie opracowali też instrukcje do swoich gier. Oczywiście nie zabrakło pomysłów na pionki i kostki z plasteliny, czy papieru. Na końcu podzieliliśmy się na zespoły i zagralismy w swoje gry. Wspaniale się przy tym bawiliśmy!

             

            Autor: J. Pankiewicz