W ramach zajęć kulinarnych, poznaliśmy w praktyce co to jest instrukcja. Uczennice klasy I - upiekły ciasto z truskawkami. Dziewczynki postępowały krok po kroku jak mówiła instrukcja z podręcznika. Podczas zajęć samodzielnie zmiksowały i przygotowały ciasto oraz umyły i pokroiły truskawki. Na koniec nie zapomniały też posprzątać. Po upieczeniu delektowaliśmy się pysznym ciastem. Samodzielnie wykonane ciasto, zabawa i emocje podczas pieczenia pozostaną w naszej pamięci na długo.
Aktualności
Pieczemy ciasto
- 5
Jak obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły
- 11
Po raz kolejny, zgodnie ze szkolną tradycją 4 maja obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Nie zgadniecie! Nasza szkoła istnieje już 135 lat!
Dzieci z klasy I,II, i III uczestniczyły w konkursach wiedzy i plastycznym, których głównym bohaterem był właśnie św. Florian. Wszyscy byli niezwykle przejęci, ponieważ dużo wcześniej przygotowywali się do udziału w konkursach ćwicząc słowa hymnu szkoły oraz poznając szczegóły z życia patrona. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursów. Nauczyciele oceniający prace plastyczne i testy wiedzy o św. Florianie zgodnie przyznali, że wszystkie dzieci zasługują na pochwałę, gdyż sumiennie i z zaangazowaniem przystąpiły do wykonania powierzonych im zadań.
Niestety przez panującą epidemię nie możemy na razie zapraszać do naszej szkoły gości z zewnątrz, ale będziemy cierpliwie czekać na dogodną chwilę, aby hucznie uczcić tę wspaniałą rocznicę.
Autor: J. Pankiewicz
Pokolenie małych patriotów
W tygodniu poprzedzającym święta majowe, dzieci z grupy przedszkolnej poznawały blizej nasz kraj. Omawiały symbole narodowe, uczyły się hymnu oraz "Katechizmu polskiego dziecka" bardziej znany jako wiersz "Kto Ty jesteś?". Wykonały biało- czerwone kotyliony z papieru oraz godła Polski z materiałów recyklingowych.
Dzieci bardzo chciały podzielić się tym, czygo się nauczyły. Oto nasze spontaniczne nagranie.
Wygraj kompostownik!
Wójt Gminy Mszana Dolna zaprasza rodziny z terenu gminy Mszana Dolna do wzięcia udziału w konkursie na plakat promujący prawidłowe przydomowe kompostowanie bioodpadów pt.: „Nasza rodzina kompostuje i zyskuje!”
Cel konkursu:
- kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych w gospodarowaniu bioodpadami
- promowanie przydomowego kompostowania bioodpadów na terenie gminy Mszana Dolna,
- zaangażowanie dzieci, młodzież, rodziców, dziadków do aktywnego wspierania działań związanych z ochroną środowiska.
Warunki uczestnictwa:
- konkurs skierowany jest do rodzin z terenu Gminy Mszana Dolna.
- uczestnicy składają prace w postaci plakatu wykonanego techniką plastyczną collage w formacie A2 lub A1;
- pracę należy podpisać na odwrocie: imię i nazwisko zgłaszającego, adres zamieszkania, tel. kontaktowy oraz dostarczyć wypełnioną deklarację uczestnictwa w konkursie załącznik nr 1 do regulaminu.
- złożenie pracy konkursowej jest równoznaczne z przyjęciem warunków konkursu.
Kryteria oceny prac:
- oryginalność i pomysłowość interpretacji tematu konkursu;
- zakres i przekaz informacji;
- przedstawienie korzyści i zasad prawidłowego kompostowania bioodpadów.
Terminarz:
- ogłoszenie konkursu – luty 2021 roku;
- termin nadsyłania prac – 30 kwietnia 2021 roku;
- rozstrzygnięcie konkursu – 14 maja 2021 roku;
Miejsce składania prac:
- prace należy dostarczyć do Urzędu Gminy Mszana Dolna ul. Spadochroniarzy 6, 34-730 Mszana Dolna pok. 38.
Dla trzech najlepszych rodzinnych prac plastycznych czekają nagrody rzeczowe - KOMPOSTOWNIKI. Zapraszamy do udziału w konkursie.
Wszystkie dzieci zbierają ELEKTROŚMIECI
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK
Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce.docx_(1).pdf
"Sposobów na nudę" ciąg dalszy, czyli tworzenie gier
- 10
W ramach projektu "Sposoby na nudę" nasi drugo- i trzecioklasiści tym razem przygotowali gry planszowe. Starali sie bardzo, aby plansze były jak najwspanialsze i oryginalnie wykonane. Jak widać na zdjęciach niektóre zawierają elementy trójwymiarowe. Samodzielnie opracowali też instrukcje do swoich gier. Oczywiście nie zabrakło pomysłów na pionki i kostki z plasteliny, czy papieru. Na końcu podzieliliśmy się na zespoły i zagralismy w swoje gry. Wspaniale się przy tym bawiliśmy!
Autor: J. Pankiewicz
Eksperymentujemy!
- 6
Mama potrafi przygotpować w kuchni wspaniałe potrawy. Czasem robi też magiczne sztuczki: cukier znika w herbacie, ciasto rośnie, na nitce pojawiają się kryształki, a płyny układają się w kolorowe warstwy. To jednak nie czary. To nauka! Naprawdę!
Nasi drugoklasiści przekonali się o tym na własnej skórze, wykonując eksperymenty pod okiem nauczyciela. Sprawdzaliśmy m.in. dlaczego ciaso rośnie i jakie właściwości mają drożdże, jak powstają kryształy oraz jak zrobić kolorowe warstwy w szklance. Dzieciom bardzo podobało się przeprowadzanie doświadczeń. Bo któż z nas nie lubi eksperymentować?!
Autor: J. Pankiewicz
Wesołego Alleluja !!!
- 4
Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy II i III przygotowali słodkie króliczki i przesyłają wszystkim nauczycielom, rodzicom i szkolnym kolegom i koleżankom życzenia:
"Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiary w sens życia, pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób!"
Autor: J. Pankiewicz
Kolorowa Wielkanoc
- 20
Korzystając z możliwości pracy stacjonarnej Przedszkolaki zaczęły przygotowania do Wielkanocy. Tuż przed Niedzielą Palmową wykonały piękne palmy. Później zabrały się za tworzenie kartek świątecznych. W naszym świątecznym koszyczku znalazły się zwierzątka kojarzące się z Wielkanocą: zajączek z puszystym futerkiem z bazi, baranek oraz kurczaczek. Nie mogło oczywiście zabraknąć własnoręcznie wykonanej pisanki. Pięknie wykonane prace na pewno ozdobią domy Przedszkolaków.
Wszystkim życzymy radosnej Wielkanocy!
Ulubione bajki naszych rodziców
- 6
W ramach innowacji pedagogicznej pt. „W krainie emocji” realizowanej w oddziale przedszkolnym, rozwijaliśmy więzi emocjonalne z rodzicami i zachęcaliśmy do wspólnego czytelnictwa. Zorganizowaliśmy akcję pt. „Ulubione bajki naszych rodziców”. Dzieci miały dowiedzieć się, jaką bajkę ze swojego dzieciństwa rodzicie najbardziej lubią. W rankingu zdecydowanie wygrał Czerwony Kapturek. Pojawiły się takie tytuły jak Złotowłosa i trzy niedźwiadki, Śpiąca Królewna, Pszczółka Maja, Trzy świnki, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków oraz Miś i Lalka. Dzieci, wraz z rodzicami, miały wykonać ilustracje do bajki oraz opisać, co im się najbardziej podobało i dlaczego warto przeczytać tę bajkę.
Wszystkie Przedszkolaki doskonale wywiązały się z zadania. W nagrodę otrzymały dyplom Małego czytelnika oraz książeczki. Wszystkie prace połączone będą we wspólną książkę opatrzoną tytułem „Ulubione bajki naszych rodziców”.
Dziękujemy Rodzicom za poświęcony czas!
Wiosna, ach to ty!
- 7
Główną oznaką nadchodzącej wiosny są pojawiające się kwiaty: przebiśniegi, krokusy, hiacynty, żonkile, tulipany oraz bazie kotki. W tygodniu związanym z oznakami wiosny przedszkolaki ukwieciły salę pięknymi pracami wykonanymi różnymi technikami plastycznymi.
Jak co roku, wspólnie wykonaliśmy też Marzannę, czyli kukłę zimy, którą zanieśliśmy na plac zabaw. Następnego dnia kukły nie było. Zabrała ją pani Wiosna, przynosząc nam piękną pogodę.
Niestety Marzanna nie wyraziła zgody na udostępnianie zdjęć na stronie internetowej, dlatego mamy tylko Marzanny papierowe wykonane przez dzieci :)
Co zrobić, aby lekcje z techniki nie były nudne?
Podczas zdalnych lekcji techniki uczyliśmy się o materiałach, rodzajach oraz zastosowaniu. Podczas zajęć przygotowaliśmy ekologiczne stworki oraz ozdoby i figurki z masy solnej.
1
Poznajemy emocje z bohaterami bajek- złość
- 25
Realizując innowację pedagogiczną pt. „W krainie emocji” przenieśliśmy się w świat bajek, bo któż lepiej zna się na uczuciach niż nasi ulubieni bohaterowie książkowi. Trzy świnki nauczyły nas pracowitości oraz tego, że zawsze trzeba sobie pomagać. Historia o Czerwonym Kapturku dowiodła, że nie należy ufać obcym i zawsze trzeba słuchać mamy. Bardzo przeżywaliśmy też przygody Brzydkiego Kaczątka- było nam smutno, ale tylko przez chwilę, bo historia skończyła się bardzo radośnie.
Najwięcej emocji dostarczyły nam historie Tomka z „Opowiadań dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej. Perypetie sympatycznego chłopca opisane z perspektywy dziecka bardzo podobały się naszym przedszkolakom.
Jednym z opowiadań była historia o złości. Na jej podstawie dzieci ustalały listę rzeczy, która złości dzieci i dorosłych. Oj, ciekawa lista się zrobiła….Wspólnie też wymyślaliśmy sposoby na poradzenie sobie ze złością. Wśród propozycji padły np. przytulenie się do mamy, buziaki, wyrzucenie złości do kosza, zabawa, śpiewanie piosenek, liczenie do 10. Na koniec chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda ta złość i wyczarowaliśmy ją dzięki farbom. Prace skrzętnie schowane zostały do teczki i tylko niekiedy złości uda się z niej wydostać :)
Warzywa i owoce dają moce!
W ramach projektu "Dobrze jemy ze szkołą na widelcu" klasa I wraz z Królikiem Marchwianem, uczyła się przygotowywać zdrowe i pożywne śniadania. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców oraz jak wpływają one na nasze zdrowie i odporność. Dziewczynki z klasy I przygotowały 2 przykładowe śniadania. Najpierw 22 II 2021 była to granola z jogurtem i owocami, którą postanowiły poczęstować także kolegów i koleżanki z kl. II-III. Natomiast 8 III 2021 wykonały zdrowe kanapki. Wszystkim bardzo smakowało samodzielnie przygotowane śniadanie. Dziewczynki postanowiły, że będą częściej jadać takie śniadania także w domu.
18
"Czyściochowe przedszkole"- korzystanie z toalety
- 35
Za nami kolejny etap realizacji programu Rossmann pt. „Czyściochowe przedszkole”. Kotek Pupik nauczył nasze przedszkolaki ważnych zasad korzystania z toalety.
Najpierw rozwijaliśmy papier toaletowy, żeby uzmysłowić dzieciom, jakie długie są jelita w naszym brzuchu. Pokazaliśmy, jak szybko przenoszą się bakterie na rękach. Użyliśmy do tego kropel farby, które umieszczone na dłoniach dzieci, bardzo szybko się mieszały i powiększały po uściśnięciu ręki kolegi.
Najważniejsze były jednak zabawy praktyczne. Przydały się do tego balony, z których wyczarowaliśmy „pupę”. Dzieci nauczyły się prawidłowego wycierania pupy i kolejnych etapów tej ważnej czynności.
Dowiedzieliśmy się również, jak właściwe korzystać z papieru toaletowego. Wykonaliśmy eksperyment, który pokazał, dlaczego ważne jest używanie małej ilości papiery toaletowego. Gdy napchaliśmy całe butelki papierem i wlaliśmy wodę, zrobił się zator. Tak samo dzieje się w rurach naszych toalet.
Poznaliśmy obowiązujące symbole toalet na całym świecie. Oglądaliśmy filmy edukacyjne przygotowane przez organizatorów projektu „Czyściochowe przedszkole”. Dowiedzieliśmy się, że w naszym organizmie, w jelitach– znajdują się dobre bakterie. Rysowaliśmy, jak wyobrażamy sobie te dobre, ale i złe bakterie. Lepiliśmy z plasteliny zdrowe produkty dla naszych brzuszków. Starsze przedszkolaki projektowały „Toaletę marzeń”. Rolki po papierze wykorzystaliśmy do stworzenia „Krainy dinozaurów”. Wykonaliśmy też wspólną pracę przedstawiającą łazienkę.
Wszystkie prace użyte podczas realizacji projektu będą wysłane na konkurs organizowany przez firmę Rossmann.
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny w przedszkolu
- 10
Marcowe swięta są obchodzone w przedszkolu w sposób szczególny. 8 marca świętują dziewczynki, a 10- jedyny mężczyzna w grupie:) To okazja, żeby okazać sobie szczegółlne uczucia. Nasz dżentelmen podarował dziewczynkom ktwiaty, a 10tego został obdarowany słodkościami. Otrzymał tek krawat, jak na prawdziwego mężczyznę przystało!
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego
Ogłoszenie
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Świętego Floriana w Glisnem ogłasza zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2021/2022.
Do oddziału przedszkolnego można zapisać dzieci od trzeciego roku, czyli urodzone od 2015 do 2018 r.
Zapisy prowadzone będą do 31 marca 2021 roku w sekretariacie szkoły. Przy zapisie należy przedstawić odpis aktu urodzenia i PESEL dziecka.
Dyrektor szkoły
Krystyna Pajka
Saga „Redwall” – kolejną odsłoną naszej innowacji
- 7
Kolejnym etapem realizowania w naszej szkole innowacji z języka angielskiego było spotkanie z bohaterami sagi „Redwall”. Opowiada ona o myszach, które zamieszkują Opactwo Redwall. Są łagodne i dobre, ale w obliczu zagrożenia okazują niezwykłe bohaterstwo i odwagę.
Popularna i lubiana saga "Redwall" jest również znana z serialu animowanego. Klimat magii i przygody każdemu z uczniów się bardzo spodobał. Rozmawialiśmy o książkach autorstwa Briana Jacquesa – rozwiązując zagadki, tworząc rysunki i co najważniejsze poznając nowe słownictwo.
Gabrysia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie
- 1
W ubiegłym roku szkolnym Gabriela Oleksy, obecnie uczennica kl. VIII Szkoły Podstawowej w Glisnem, wzięła udział w VII Międzynarodowym Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych
zorganizowanym przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Na konkurs Zagórzanka wykonała projekt serii banknotów „Żołnierze Wyklęci”. Każdy banknot był dwustronny, zachowywał odpowiednie proporcje i symbole. Przedstawiła sylwetki czterech Żołnierzy Wyklętych:- na banknocie o nominale 500 zł – Rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”,- na banknocie o nominale 200 zł – Danutę Siedzikównę ps. „Inka”,- na banknocie o nominale 100 zł – Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”,- na banknocie o nominale 50 zł – Józefa Franczaka ps. „Laluś”.
Nad projektem banknotów Gabrysia pracowała trzy miesiące, ponieważ wymagało to dokładności, wyszukiwania i gromadzenia informacji, a przede wszystkim pogłębienia wiedzy historycznej o Żołnierzach Wyklętych.
Rozstrzygnięcie konkursu było kilka razy przenoszone na inny termin, ze względu na panującą pandemię i dopiero w połowie lipca na stronie organizatora pojawiła się informacja, że nasza uczennica zajęła I miejsce w kategorii: Projekt serii banknotów – informuje dyrektor szkoły. Gala finałowa planowana była na przełomie września i października 2020 r. w Warszawie. Niestety, nie odbyła się, ponieważ restrykcje sanitarne w tamtym czasie na to nie pozwalały. Niedawno Gabrysia otrzymała od organizatora przesyłkę z wygranymi nagrodami. Dostała m. in. statuetkę z grawerowanym imieniem i nazwiskiem, książki: „Rok Ireny Sendlerowej”, „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych”, „Odbudowa Wojska Polskiego walki o granice 1918-1921”, Krzyż Armii Ochotniczej 1920 dla kawalerii, monetę kolekcjonerską z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, koszulkę, gry oraz dyplom.
Społeczność najmniejszej szkoły w Gminie Mszana Dolna jest dumna, że Gabrysia uczy się w tej placówce i godnie reprezentuje nas wszystkich na arenie międzynarodowej – podkreśla szkolna opiekunka konkursu. Namalowana przez Gabrysię seria banknotów przypomina nam o tym, że powinniśmy pamiętać o naszej małej Ojczyźnie, która nie tylko jest na mapie, ale również w naszych sercach.
Do serc należy wziąć sobie również słowa Witolda Pileckiego, który w rozmowie z dziećmi w 1943 r. powiedział: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.
Bardzo głodny bohater naszej innowacji!
- 9
“The Very Hungry Caterpillar ” to bestseller autorstwa Erica Carle’a, który stał się kolejną odsłoną naszej innowacji z języka angielskiego pt. „Bohaterowie angielskich książek dla dzieci”. Książka opowiada o bardzo głodnej gąsienicy, która przemierza świat w poszukiwaniu jedzenia. Zjada wszystko na swojej drodze: owoce, kiełbaski, ser, ciastka i wiele, wiele więcej!!! Chociaż jej obżarstwo zakończy się bólem brzucha, to stanie się w końcu pięknym motylem. Ta cudowna opowieść i ilustracje stały się inspiracją dla naszego dnia, w którym razem malowaliśmy i czytaliśmy. Niektórzy przynieśli dla głodnego bohatera jedzenie, ale był już tak przejedzony, że na szczęście nie skorzystał!
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Maj 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie